logo hadbarot hasviva

חומרי הדברה

מחפשים שירותי הדברה? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

מעשה ידוע מספר על השלטון הבריטי בהודו של ראשית המאה ה-20, שרצה לפתור את בעיית נחשי הקוברה במדינה. לשם כך ובמטרה לעודד את האזרחים לצוד את הקוברות, הממשל הבטיח לכל אזרח שיביא לפקיד העירוני ראש כרות של נחש קוברה סכום כסף.

כתוצאה מכך, אזרחים רבים החלו לגדל המוני נחשי קוברה בביתם, הרבו והרגו אותם, וזכו לכסף. בעקבות כך, הממשל ביטל את מבצע קוברה, המגדלים שחררו את הקוברות שלא היה להם עוד עניין בהם ורחובות הודו התמלאו בנחשי קוברה.

 

פתרון היוצר בעיה

סיפור זה בא להבהיר נקודה חשובה ומוסר השכל הקריטי לכל אדם בכל מצב. פתרון של בעיה אחת עלול ליצור בעיה אחרת חמורה לא פחות. לעיתים, הפתרון לא ייצור פתרון חמור כל כך שרק מחמיר את הבעיה המקורית אך עדיין יגרום לבעיות חדשות ולא צפויות תוך התגברות על בעיה מסוימת.

הדברות כימיקליות ונחשי קוברה

ישנם רבים וטובים הטוענים כי סיפור חומרי הדברה כימיקליים, הוא סיפור נחשי קוברה אחד גדול. מזיקים גורמים לנזקי עתק לחקלאות, מפיצים מחלות ופוגעים בסביבה. די להזכיר את מגפת המלריה והזיקה המועברות מעקיצת יתושים מסוימים ואת המגפה השחורה שסוכני הפצתה היו החולדות. מכיוון שזהו המצב, הרי שלא ניתן לוותר על הדברות והן חיוניות למדי לעולם.

אולם בדומה לפתרון הקוברות שיצר בעיה קשה לא פחות, כך גם ההדברה הכימית יוצרת בעיות קשות. חשיפה גבוהה לחומרי הדברה הכימיים עלולה לגרום להתקפי לב, חנק ומוות. חשיפה במינונים נמוכים לאותם חומרי הדברה, עלולה לפתח אסתמה ולגרום להשפעות עצביות נוירולוגיות בעייתיות. כך, חומרי הדברה פותרים בעיות של מזיקים דרך יצירת בעיות בריאותיות חמורות לא פחות.

החומייני בישראל

דוגמה המבהירה זאת בצורה טובה למדי, היא מכת החומייני בארץ בשנות השמונים. החומייני הינה, למעשה, סוג של חיפושית שהגיעה מאזור פרס לישראל בראשית שנות השמונים. באותן שנים, נחילי ענק של חומייני פשטו על שדות חקלאיים והשמידו אותם.

החקלאים המתוסכלים ריססו את החומייני בצורה עוצמתית. למפרע הסתבר כי חומרי הדברה ששימשו להדברת החומייני הינם חומרי הדברה רעילים ומסרטנים במיוחד שגרמו לאזרחים רבים לחלות בסרטן.

פתרונות לתסמין הקוברה

הגופים השלטוניים בישראל ובעולם, לצד גופים מסחריים ואידאולוגיים, לא אומרים נואש אל מול הבעיה שיצרו חומרי הדברה המזיקים לא פחות מהמזיקים עצמם. נסקור בקצרה פתרונות שפותחו עם השנים, בתקווה שאלו לא ילקו בתסמין הקוברה בעצמם.

הגבלה על חומרים

הצעד הראשון והמתבקש ביותר הוא הגבלה על חומרי הדברה מותרים. לא כל חומר כימי שמחסל מזיקים מותר לשימוש במסגרת הדברות. חומרי הדברה רבים יכולים להיות אפקטיביים וזולים במיוחד אולם עקב המחיר הסביבתי והתברואתי הגבוה שהם גובים, השימוש בהם נאסר.

ברשימה של חומרי הדברה אלו, ניתן למנות מספר רב במיוחד של חומרי הדברה. נמנה בקצרה את החומרים שנאסרו לשימוש ונכנסו לרשימה השחורה בשנים 2018-2020 לבדן, תוך מניית הסיבה בגינה השימוש בחומרים אלו נאסר.

בנובמבר 2018, נאסר לשימוש חומר הדברה מסוג מנב, עקב הוכחת קשר ישיר בין חשיפה אליו לבין פגיעה בעוברים. בשנת 2019 נאסרו לשימוש הפרופרגיט עקב היותו מסרטן והטטרדיפון עקב חוסר תועלת חקלאית לצד פגיעה בסביבה. בנוסף, הגואטזין יצא משימוש עקב הרעילות הגבוהה שלו תוך יישור קו עם ארצות הברית ואירופה.

בשנת 2020 נאסרו לשימוש האלאכלור המסרטן והאיפרודיון שלא רק מסרטן אלא גם פוגע בפוריות. מלבד אלו, הקרבנדיזם והפראקואט יצאו מכלל שימוש עקב טוקסיות, רעילות, גבוהה.

שיטה נוספת הכלולה בהגבלה על חומרי הדברה, היא לא שלילת חומרים אלא הגבלה על ריכוזים וכמויות של חומרים בהם ייעשה שימוש. רשות הטבע והגנים מפרסמת רשימות של החומרים המותרים לצד הריכוזים בהם מותר להשתמש אשר חריגה מהם מהווה שימוש אסור בחומרי הדברה מותרים ביסודם. גם תקנה זו אמורה להגן על הציבור.

רישיון הדברה

צעד מדינתי נוסף הוא הנפקת רישיונות הדברה. רק מי שאוחז ברישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה רשאי לעבוד כמדביר. הרישיון ניתן בכפוף לעמידה בתנאי הקורסים של המשרד ולהצגת תעודת יושר מהמשטרה. כך, המדינה יכולה לפקח על המדבירים במידת מה ולוודא כי המדבירים המורשים המשתמשים בחומרי הדברה הינם אנשים מנוסים ואחראיים דיים.

האיסור על הדברה מונעת

מעבר לאמור, המדינה אוסרת על ביצוע הדברה מונעת ומתירה רק "הדברה כשאין ברירה". גם צעד זה נועד כדי להפחית את השימוש בחומרי הדברה מסוכנים. האיסור  בחוק קשה לאכיפה ודרך הנחלתו העיקרית לציבור היא על ידי חינוך ליישום המנטרה הדברה כשאין ברירה, לצד הצעת פתרונות הדברה אלטרנטיביים שלא עושים שימוש בחומרי הדברה.

דו"ח הדברה

המדינה דורשת מהמדביר להנפיק דו"ח הדברה בסוף כל עבודה, בו מצוי פירוט על העבודה ועל חומרי ההדברה בהם נעשה שימוש. צעד זה אמור להבטיח את שמירת המדבירים על הכללים שקבע המשרד להגנת הסביבה. אלו הם, אם כן, הצעדים העיקריים הננקטים מצד המדינה והרישיון כדי לבקר את השימוש בחומרי הדברה. ישנם פתרונות מעולים שאינם מדינתיים בדמות הדברה ירוקה והדברה משולבת.

הדברה ירוקה הינה שיטת הדברה שאינה עושה שימוש בחומרי הדברה כימיקליים אלא בחומרי הדברה טבעיים בלבד, אקולוגים או אורגניים. שיטת הדברה ירוקה נפוצה למדי היא הדברה בג'ל כנגד טרמיטים, נמלים או מקקים. בשיטת הדברה זו, מורחים ג'ל טבעי בקרבת קן החרקים. בג'ל מוחדרים חומרים המושכים בטבע את החרקים, דוגמת פרומון. החרקים אוכלים מהג'ל אך ג'ל זה הינו רעיל עבורם. כך, החרקים מוצאים את מותם ללא כל ריסוס. שיטת הדברה זו דרך הצבת פיתיונות רעילים טבעיים, נפוצה במיוחד. ניתן לפזר אבקה או כדוריות רעילות כנגד מכרסמים ושאר מזיקים. ניתן אף לבצע ריסוס אולם לא של כימיקליים אלא של חומרים אקולוגיים.
הדברה ביולוגית הינה הדברה המשמשת בעיקר בשטחים חקלאיים. במסגרת הדברה זו, חומרי ההדברה הם בעלי חיים, הטורפים את המזיקים וכך מכלים אותם. בעלי חיים המצטיינים בהדברה ביולוגית הן תנשמות כנגד מכרסמים, חתולים כנגד נחשים ומגוון חרקים כנגד טפילים וחרקים אחרים. כך, נוצרת מערכת סימביוטית המקיימת הדדיות, בה החיה הטורפת נהנית מהמזיקים בשדה ובעל השדה נהנה משירותי החיה הטורפת. לרוב, לא ניתן להסתפק בהדברה ביולוגית או ירוקה לבדה. לכן, תשמעו דיבור רב על הדברה משולבת העושה שימוש הן בחומרי הדברה כימיים והן בשיטות הירוקות. היתרון של ההדברה המשולבת הוא ההפחתה המאסיבית בחומרי הדברה. יש בכך תועלת משמעותית, שכן לא מדובר במשחק סכום אפס. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
רשתות יונים

מחפשים מרחיק יונים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו

הדברה בזול 

מחפשים שירותי הדברה בזול? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים",

הדברת עצים

מי שטייל בערבה או בנגב בשנים האחרונות, הבחין בוודאי בעצי שיטה מדברית רבים מתים או גוססים. מי שעקב אחר החדשות בחודשים ינואר ופברואר השנה (2022),

הדברת עשבייה

עשבייה – כלל העשבים הגדלים באזור מסוים. זוהי ההגדרה המילונית למילה עשבייה. בהגדרה זו, נכללים הן עשבים שוטים והן עשב שאנו שתלנו לצרכינו – הדשא

הדברת צמחים

מחפשים שירותי הדברת צמחים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים",

הרחקת יונים

מחפשים מרחיק יונים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו