logo hadbarot hasviva

הרחקת יונים

מחפשים מרחיק יונים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

הרחקת יונים היא כורח המציאות בישראל. היונים מצויות כאן בכל עבר, בין אם מדובר בעיר, בקיבוץ או בישוב. היונים מהוות מטרד משמעותי והרחקתן נדרשת ונצרכת במיוחד. במאמר זה נלמד על הנזקים הנגרמים על ידי יונים ועל החשיבות שבביצוע הרחקת יונים בישראל. נקווה שהמאמר יהיה לכם לעזר.

 

נזקי היונה – חומצה

על אף הדימוי הפסטורלי של יונה כיונת שלום, או כחיה מאהבת מהביטוי זוג יונים, היונים מסבות לנו לא מעט נזקים. ראשית, לשלשת היונים מחילה חומרים חומצתיים רבים. חומרים אלו, בכמויות מאסיביות, עלולות לגרום להתפרקות חומרים. אם זיהיתם פגמים בפח הרכב שלכם ולא הבנתם מה מקורם, סביר מאוד שהתשובה היא לשלשת היונים.

נזקי היונה – טינופת

נזק נוסף הנגרם מהיונים הוא, כמובן, טינופת איומה. היכן שנמצאות יונים לא נראה את המרצפות על הקרקע, אלא רק את הלשלשת שלהן. לא משנה כמה ננקה, אילו חומרים נשפוך על הרצפה או כל פעולה אחרת, הלשלשת תישאר שם ותטנף את האזור. זוהי עוד הצדקה לביצוע הרחקת יונים.

נזקי היונה – בריאות

הלשלשת לא רק פוגעת בחומרים, אלא גם מסכנת את בריאותנו. נישאים בה ווירוסים וחיידקים שהיו בגוף היונה. אלו מתפשטים לחלל ומפיצים מחלות וזיהומים למיניהם. זוהי סיבה נוספת בגינה נרצה לבצע הרחקת יונים.

נזקי היונה – סתימות

נזק נוסף הנגרם מהיונים, הוא סתימות בצנרת. היונים מקננות על גג הבניין ונהנות להשתמש בפתחי הניקוז שבו עבור הפרשת צרכיהן. הצנרת, לצד שאר המרחב, מתמלאת בלשלשת ותצטרכו לטפל בסתימות. במצב שכזה, אין ספק כי תרוצו לבצע הרחקת יונים.

אם אלו היו ארבעת הנזקים היחידים, יכולנו לחשוב כי ניתן להסתפק בבניית מתקני שירותים עבור היונים, שכן כל נזקיהם נגרמים מהלשלשת שלהן, כך שאם הן יכוונו אותה אל האסלה הנזקים יתאיינו. עם פתרון זה שתי בעיות. ראשית, היונים אמנם למדו להעביר דואר אך לא לכוון לאסלה. שנית, היונים גורמות לנזק נוסף. הוא אמנם חמור פחות, אך מי שסובל ממנו יספר לכם עד כמה הוא משמעותי.

נזקי היונה – רעש

היונים הומות. הומות בקולי קולות. החל מהזריחה ולאורך כל הבוקר, היונים הנמצאות בסמוך לחלון שלכם, על הגג או במסתור הכביסה יהמו בקולי קולות ולא יאפשרו לכם לישון בשקט. מילא אם רק אתם מתעוררים מהמיות היונה. אך חשבו על בתכם התינוקת שזה עתה הצלחתם להרדים לאחר לילה סיוטי, והיא מתעוררת באשמת יונת השלום. אל המערכת הגיעו דיווחים על מקרים בהם יונת השלום הובילה לגירושין, עקב הפגיעה בשנת הילדים.

שיטות הרחקת יונים

אלו, אם כן, הנזקים העיקריים הנגרמים מהיונים. הנזק החומצתי, הנזק התברואתי, הסתימות, הטינופת והרעש. כל אלו מצדיקים ביצוע הרחקת יונים. ישנן מספר דרכים בהן ניתן לבצע הרחקת יונים, ביניהן גם שיטות ביתיות.

נקדים ונאמר כי בישראל נפוצה שיטה להרחקת יונים שאינה מוצלחת כלל וכלל ולכן לא נמנה אותה עם השיטות. מדובר בהצבת דחליל בדמות עורב או ציפור מאיימת אחרת, שאמורה להרחיק את היונים מהמרפסת שלכם. היונים הן ציפורים אינטליגנטיות. מכיוון שכך, אף אם בימים הראשונים הדחליל ירתיע את היונים וירחיק אותם, לאחר שבועות או חודשים בודדים לכל היותר, היונים יפסיקו לפחד מהדחליל.

שיטה א' – דוקרנים

השיטה הראשונה להרחקת יונים מבתיכם היא פריסת רצועות דוקרנים במקומות המועדים לקינונן. יונים נוטות להתמקם על אדן החלון שלנו, על גדר המרפסת ועל סף הגג. בכל אחד מהמקומות הללו ניתן לפרוס רצועות דוקרנים. רצועות אלו ימנעו מהיונים כל אפשרות שהיא לנחות ממעופן במקומות בהם פרוסים הדוקרנים, והן ימשיכו במעופן אל מקום אחר. כך, אתם תהנו מבית נקי מיונים.

ישנה חשיבות גבוהה לתחזוקת הרצועות. מספיק שאחת החוליות ברצועה נשברה, זזה ממקומה או התעקמה, והיונים ינצלו נקודה זו לרביצה ואולי אף לקינון. לכן, עליכם ועליכן להיות במעקב מתמיד ולוודא שהרצועות מונחות במקומן.

כמו כן, מומלץ לשנות קצת את מיקום הרצועות מפעם לפעם, כדי שהיונים לא יצליחו למצוא נקודות אסטרטגיות בהן הן יכולות לעגון. הדבר דומה לעבריינים המזהים שטח מת, שלא מכסות המצלמות.

 

שיטה ב' – רשתות

לעיתים, הדוקרנים לא יספיקו. היונים יוכלו לחדור, למשל, למסתורי הכביסה החביבים עליהן במיוחד ולקונן שם. הרחקת יונים אלו תתבצע באמצעות פריסת רשתות צפופות, שימנעו את מעבר היונים. רשתות אלו יהיו, לרוב, רשתות סיליקון. לחלופין, הן יהיו עשויות ממתכות קלות.

גם את הרשתות חשוב להחליף אחת לתקופה. אחרת, הרשתות יתחילו להתפורר והיונים יצליחו לשבור אותם. במקרה שכזה, עלול להיגרם מצב נוראי – היונה תצליח להיכנס למסתור הכביסה, אך לא לצאת ממנו. היונה תשתגע בתוך המסתור, תטיל לשלשלת לכל עבר ולבסוף תמות בתוך המסתור. כדי להימנע ממצב זה, חשוב לתחזק את הרשתות.

 

שיטה ג' – הדברה אלקטרונית

הרחקת יונים באמצעות מכשירים אלקטרונים מחולקת לשני סוגים של מכשירים. הסוג הראשון הוא של מכשירים המפיקים צלילים גבוהים למדי שאוזן אנושית לא שומעת. היונה, לעומת זאת, צפויה לשמוע את הצליל המחריש אוזניים ולהתרחק מהמרחב. אפקטיביות מכשירים אלו נתונה בספק.

הסוג הנוסף של ההדברה האלקטרונית, נחשב ליעיל יותר. מדובר ברצועות בהן עובר מתח חשמלי נמוך יחסית. הרצועות ייפרסו היכן שנפרסים הדוקרנים וכן סביב מסתור הכביסה. ככל שהיונה תיגע ברצועות, היא תקבל שוק חשמלי קל. שוק זה לא יפגע בהן כלל וכלל, אך יכאיב להן. הכאב ייצור התניה לפיה התקרבות לביתכם שווה כאב והן יימנעו מלהגיע אליו. כך, תבוצע הרחקת יונים אלקטרונית מתוחכמת למדי. היתרון של הדברה זו על פני הדברה בדוקרנים, כפול. ראשית, מבחינה אסתטית דוקרנים לא נראים טוב. לא תרצו שכל ביתכם יוקף בדוקרנים מכוערים אלו. הרצועות החשמליות, לעומת זאת, יכולות להיות אף אופנתיות. שנית, היעילות של ההדברה האלקטרונית גבוהה יותר. יונים למדו כיצד להתגבר על דוקרנים ובאיזה אופן יוכלו להתחמק מהן. מהדברה אלקטרונית באמצעות שוק חשמלי הן עוד לא למדו כיצד להתמודד.
התשובה תלויה, כמובן, בסוג ההדברה. דוקרנים נגד יונים יעלו כמה עשרות שקלים בודדים ליחידה. רשת נגד יונים תתומחר לפי 10 ₪ למטר, פחות או יותר. תלוי כמובן בסוג הרשת ובגורמים נוספים. הדברה אלקטרונית תהיה יקרה הרבה יותר ומחירה תלוי בחברה הספציפית איתה התקשרתם. מכיוון שכך, קשה לתת כיוון כללי באשר למחיר. נגיד שהוא מתחיל מאזור ה-40 עד 50 שקלים למטר ועשוי להגיע למחיר כפול ומשולש מזה. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בזול 

מחפשים שירותי הדברה בזול? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים",

רשתות יונים

מחפשים מרחיק יונים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו

חומרי הדברה

מחפשים שירותי הדברה? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו

הדברת עצים

מי שטייל בערבה או בנגב בשנים האחרונות, הבחין בוודאי בעצי שיטה מדברית רבים מתים או גוססים. מי שעקב אחר החדשות בחודשים ינואר ופברואר השנה (2022),

הדברת עשבייה

עשבייה – כלל העשבים הגדלים באזור מסוים. זוהי ההגדרה המילונית למילה עשבייה. בהגדרה זו, נכללים הן עשבים שוטים והן עשב שאנו שתלנו לצרכינו – הדשא

הדברת צמחים

מחפשים שירותי הדברת צמחים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים",