logo hadbarot hasviva

הדברת תולעים

מחפשים שירות הדברת תולעים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

תולעת הוא בעל חיים דמוי זחל. מבחינה זואולוגית, המונח תולעת אמור להתייחס אך ורק לבעלי חיים אשר צורת הצינור הקטן היא צורתם הסופית, דוגמת שלשולים באדמה. אולם כיום, מקובל להסתכל גם על זחלים של חרקים או על רימות שלהם כתולעים ולקרוא לכולן בשם הקיבוצי תולעת. מכיוון שזהו המצב בפועל, אנו נתמקד גם ברימות ובזחלים בביאור אודות הדברת תולעים.

 

הצורך במדריך

כאשר תיתקלו בתולעים בבית, בגינה, בארון הספרים או במקרר שלכם, אתם עלולים להיכנס לפאניקה ולנקוט בצעדים שגויים. במטרה למנוע שגיאות שכאלו, כתבנו עבורכם מדריך מפורט זה. המדריך מפרט אודות התולעים, נזקיהן והדברתן. מטרתו של המדריך הינה להקנות לכם את הידע הדרוש בנושא כדי שלא תשגו במסגרת הטיפול בבעיית התולעים.

תוכן המדריך

המדריך יפתח בסקירת התולעים השונות הקיימות בארץ. לאחר סקירה זו נצלול אל התולעים הספציפיות ודרכי הדברתן. משם, נמשיך להצעות לטיפולי מנע לתולעים שיפחיתו את הצורך בביצוע הדברת תולעים. לבסוף, נדון בעלות העבודה ובמדביר עצמו.

סיווג התולעים

כפי שכבר הבנתם, ניתן לסווג את התולעים לשלוש קבוצות עיקריות. הראשונה תהיה תולעים שהן אכן תולעים לכל דבר ועניין, השנייה היא קבוצת הזחלים והשלישית היא קבוצת הרימות. כאמור, לשלושתן נתייחס במסגרת הדברת תולעים.

תולעים אמיתיות

הקבוצה הראשונה שלנו היא התולעים שהן אכן תולעת ולא זחל ולא רימה. המין המפורסם ביותר בקבוצה זו הוא השלשול, או בשמו המקצועי תולעת האדמה. חשוב לדעת כי תולעים אלו לא מפיצות מחלות ולא פוגעות בחקלאות. הנזק היחיד הנובע מהן הוא משיכת ציפורים האוכלות את התולעים. הבעיה היא שהציפורים לא מסתפקות בציד התולעים אלא עטות גם על עצי הפרי שלנו ופוגעות בהן. לכן, כאשר אין אנו מעוניינים שימצאו ציפורים בגינה שלנו, רצוי שגם לא יהיו בה תולעי אדמה.

זחלים

חרקים לא בוקעים מהביצה בצורתם הבוגרת, אלא לרוב בצורת זחל. בשלב הזחל שלהם, החרקים אוכלים. והמון. ללא הרף. האכילה הבולמוסית אינה נובעת מגרגרנות אלא מצורך אבולוציוני לאכול כדי לגדול ולהפוך לחרקים בוגרים. אצל רבים מהחרקים ההפיכה מזחל לבוגר אינה ישירה ובתווך מצוי שלב הגולם – שלב המהווה מעין ביצה שניה עבור החרק בו הוא ממשיך להתפתח עד להפיכתו לבוגר.

ברור לנו כי רבים מכם עוד זוכרים את הסיפור המפורסם על הזחל הרעב שבקע מהביצה ביום ראשון, במשך שבוע זלל וזלל, לאחר מכן הפך לגולם ולבסוף לפרפר יפהפה. זהו אכן מחזור החיים של החרק.

הנזקים מזחלים אלו, אם כן, כפול. ראשית, הם מחסלים לנו את הצומח בגינה. גינה עם מכת זחלים לא תיראה אותו הדבר. העלים יהיו מחוררים, פרחים ופירות ימותו. נזקים אלו משמעותיים דיים כדי להצדיק את ביצועה של הדברת תולעים בבית ובגינה. כמובן שהזחלים יכולים להופיע לא רק בגינה אלא גם בתוך הבית בעציצים שלנו או במרפסת. גם במקרים אלו ישנה חשיבות לבצע הדברת תולעים בתוך הבית.

נזק נוסף הנגרם מהזחלים הוא התפתחותם לכדי מזיקים בוגרים. זחל של עש הבגדים, למשל, לא אוכל בגדים בתקופת הזחל שלו אך הוא יחגוג על חשבון המלתחה שלנו ברגע שיהפוך לבוגר. מאחר שזהו המצב ומכיוון שאלו הם פני הדברים, רצוי לדאוג לביצוע הדברת תולעים כבר כיום. זחלים אלו, אם כן, חל בהם דין דומה לזה של בן סורר ומורה – נידון על שם סופו.

רימות

סוג התולעים השלישי הוא הדוחה והבעייתי ביותר. מדובר ברימות, לרוב רימות הזבובים. נקבת זבוב הבית מטילה ביצים על משטחים המהווים מעדן עבור הזבוב וגהינום עבורנו – רפש, צואה ובשר רקוב. מכיוון שכך, הרימות עלולות לגרום למחלות מעיים וקוצר נשימה כבר בשלב ינקותן ועוד לפני שיתפתחו לכדי זבובים בוגרים. מכיוון שכך, גם כאן רצוי לבצע הדברת תולעים בבית.

ההדברה בפועל

סוג ההדברה בו נבחר לצרכי הדברת תולעים, תלוי בסוג התולעת ובתפוצתו. שתי שיטות הדברה העיקריות בהן נעשה שימוש ואודת אותן הדברות נפרט, הן הדברת תולעים כימית והדברת תולעים אקולוגית.

הדברת תולעים כימית

הדברת תולעים באופן כימי מבוצעת באופן הבא. המדביר ירסס את האזור המודבר באחד מהחומרים הכימיים היעילים והמאושרים לפי תקנות המשרד להגנת הסביבה. החומרים יקטלו את המזיקים מסוג תולעים ואלו ימצאו את מותם.

הריסוס יהיה יעיל כנגד שלושת סוגי התולעים. אולם למרות היעילות כנגד תולעים חיות, התועלת כנגד ביצי תולעים העתידות לבקוע נתונה בספק. זוהי הסיבה בגינה לא נוכל להסתפק בריסוס אלא נצטרך להיעזר בשיטות הדברה נוספות.

הדברה אקולוגית

ההדברה האקולוגית גם היא עוד לא תספק לנו פתרון לביצים, אלא ליעילות ההשמדה. הדברה אקולוגית עושה שימוש במלכודות פיתיון. מפוזרים חומרים אקולוגים המושכים אליהם את התולעים למיניהם, התולעים באים במגע עם החומרים האקולוגים עקב הפיתוי העז שהן חשות לעשות כן והמגע מוביל למותן.

ישנו שתי שיטות להפיץ את החומרים האקולוגים. היתרון של השיטה הראשונה היא היעילות הגבוהה שלה, היתרון של השיטה השנייה הוא העלות הנמוכה יחסית לזו של השיטה הראשונה. השיטה הראשונה היא לבצע הדברה אקולוגית בג'ל. כאמור, היעילות גבוהה, אך גם העלות. השיטה השנייה היא הדברה באבקה שמחסלת את התולעים כשהן באות איתה במגע.

אם כן, כיצד ניתן להיפטר מביצי התולעים אתם שואלים את עצמכם! התשובה היא שתלוי באילו ביצים מדובר. מביצי רימות ניתן להיפטר בעזרת שואב אבק ייעודי. ביצי יתושים קוטלים באמצעות ייבוש מקורות המים העומדים בהן הן הוטלו או באמצעות ריסוס היישר אל תוך מקורות מים אלו. ישנם גם סוגים ייעודיים של ריסוס שניתן לרסס על המשטחים הרלוונטיים, כדי לקטול את הביצים לפני שבוקעות מהן התולעים.
מדביר התולעים שלכם חייב לשאת ברישיון הדברה בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. ללא רישיון שכזה, עבודתו אסורה ומסוכנת. הרישיון ניתן לאחר הנפקת תעודת יושר ועמידה בתנאי קורס מדבירים, האורך כשלושה חודשים. שימו לב כי הרישיון של המדביר עודנו תקף וכן כי סוג הרישיון תואם את העבודה – רישיון להדברת פנים או רישיון להדברת חוץ.  כמו כן, עליכם להקפיד לדרוש מהמדביר אחריות על העבודה. מדביר מקצוען ישמח לתת לכם אחריות על הדברת התולעים, לכל הפחות לחצי שנה ולרוב גם לשנה שלמה. כמו כן, השתדלו לקרוא ביקורות ולשמוע חוות דעת על מדביר התולעים מחברים, שכנים ובני משפחה. הדברת תולעים היא הדברה פשוטה יחסית ולכן עלותה תנוע בין 200 בין 300 שקלים בלבד. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.

מידע נוסף סביב הנושא

הדברת חשופיות והדברת חלזונות

מחפשים שירות הדברת חשופיות והדברת חלזונות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות

הדברת תיקן פסים

מחפשים שירות הדברת תיקן פסים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברת ג’וקים

מחפשים שירות הדברת ג’וקים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת טרמיטים

מחפשים שירות הדברת טרמיטים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פרעושים

מחפשים שירות הדברת פרעושים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פשפשים

מחפשים שירות הדברת פשפשים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה