logo hadbarot hasviva

הדברת עשבייה

עשבייה – כלל העשבים הגדלים באזור מסוים. זוהי ההגדרה המילונית למילה עשבייה. בהגדרה זו, נכללים הן עשבים שוטים והן עשב שאנו שתלנו לצרכינו – הדשא שלנו. ברחבי העשבייה, צפויים להימצא שלל מזיקים. לשם הדברתם, יש לבצע הדברת עשבייה.

 

המדריך המלא

ישנן מספר דרכים בהן ניתן לבחון הדברות שונות. ניתן לאפיין הדברות לפי מינו של המזיק המודבר. נקודת מבט שכזו על עולם ההדברות תנפיק מאמרים על הדברת חולדות, הדברת יתושים, הדברת פשפשים וכדומה. פריזמה נוספת תאפיין הדברות לפי סוג ההדברה המבוצעת. זוהי נקודת מבט שתנפיק מדריכים על הדברה בריסוס, הדברה כימיקלית, הדברה ביולוגית, הדברה ירוקה, הדברה אלקטרונית ועוד.

נקודת המבט שלנו תהיה שונה משתי נקודות אלו. אנו נתמקד בתא השטח בו מבוצעת ההדברה. מדריך זה יתמקד בהדברת עשבייה, כאמור בדגש מיוחד על הדברת עשבייה מסוג דשא. הדברת עשבייה מסוג דשא הינה חשובה במיוחד, שכן בדשא מסתתרים מזיקים רבים.

הדברת עשבייה

 

הכלול במאמר

מדריך זה ייפתח בסקירת המזיקים המצויים בדשא שלנו. נכתוב כמה שורות על כל אחד מהמזיקים תוך התמקדות בתכונות המזיק ובנזקים שהוא גורם. בשלב הבא, נעסוק בדרכים לביצוע הדברת עשבייה מסוג דשא ושלא מסוג דשא.

 

מכרסמים

ישנו מכרסם עבורו הדשא הוא הבית הטבעי וישנם עוד שני מכרסמים שלא יתגוררו בדשא העשבי אך ייהנו לבקר בו. המכרסם שעיקר פועלו יהיה בדשא, או יותר נכון מתחתיו, הוא החולד. החולד, אשר רבים נוטים לקרוא לו בטעות חפרפרת, הוא מכרסם תת קרקעי הניזון מתולעים, חרקים ועלים.

החולד גורם לכמה נזקים. ראשית, הוא חופר בקרקע שלנו והורס אותה מבחינה נראות הגינה. ייתכן שהשקעתם אלפי שקלים בעיצובה של הגינה שלכם ותילי העפר של החולד ימיתו כליה על כל העיצוב הזה. שנית, החולד מכרסם תשתיות תת קרקעיות. בין אם מדובר בצינורות השקיה, בכבלי אינטרנט וחשמל או בחוטי טלפון, החולד צפוי לכרסם אותם ולמוטט אותם.

כלל הנזקים הנגרמים מהחולד, מצדיקים ביצוע הדברת עשבייה כדי להדביר את החולד. הדברת עשבייה תצמצם את אזור המחיה של החולד ותהווה חלק משמעותי בהדברת החולד מהבית.

מכרסמים נוספים הם העכברים והחולדות. נזקיהם מסתכמים בכרסומים ובהפצת מחלות. הדברת עשבייה תסייע גם בהתמודדות אל מול העכברים והחולדות. זאת, מאחר שהם לא יוכלו להשתמש בדשא כמקום להנות מזיו אורה של השמש ולהסתוות בין עשבי הדשא.

הדברת עשבייה

 

חרקים

סוג נוסף של המזיקים הפוגעים בעשבייה ומצריכים הדברת עשבייה, הם חרקים למיניהם. חרקים רבים ניזונים מעלים. בכללם, ניתן לכלול תולעים, חומייני, זחלים, כנימות ועוד. כל אלו יימצאו בתוך הדשא שלנו ויאכלו להנאתם עשבייה.

החרקים ייהנו לרבוץ בדשא שלנו ולהפוך אותו למקום מגוריהם או לפחות למרפסת השמש שלהם. ניתן יהיה למצוא בעשביית הדשא הביתי שלנו יתושים המקננים במקורות מים קטנטנים בדשא, נמלים המקננות מתחת לדשא ועוד. כל אלו מצריכים ביצוע הדברת עשבייה כנגד חרקים.

הדברת עשבייה

 

נזקי החרקים

הנזקים הנגרמים מהימצאותם של החרקים בדשא העישבי רבים ומגוונים. ראשית, החרקים אוכלים את העשבייה שלנו ופוגעים בה. זוהי סיבה מספקת לרצות למגר אותם מהגינה באמצעות ביצוע של הדברת עשבייה. שנית, החרקים, לא כולם כי אם חלקם, עוקצים אותנו. העקיצות לעולם אינן נעימות ולרוב הן מגרדות ומטרידות. אולם לעיתים, הנזק לא נגמר בגירוד טורדני אלא בהעברת מחלות מאסיבית.

שני הנזקים הללו מצדיקים ביצוע הדברת עשבייה כנגד חרקים במהרה וביעילות. בהמשך, נלמד כיצד מבוצעת הדברה זו באופן הטוב ביותר. כמו כן, נדע כיצד ניתן למנוע את הופעת המזיקים מלכתחילה או לכל הפחות להפחית את הופעתם של אלו.

הדברת עשבייה

 

נחשים

לא רק חרקים ומכרסמים עלולים להימצא בין העשבייה שלנו. גם נחשים עשויים בהחלט לזחול על גחונם בדשא. הנזק מהנחש ידוע לכל – הכשה והצבת חיינו בסכנה.

חשוב לדעת כי לא כל הנחשים הינם ארסיים. ישנם גם נחשים המוגדרים כנחשי חנק ההורגים את הטרף שלהם באמצעות חניקה שלו. נחשי החנק דווקא מועילים במיוחד בגינה, שכן הם מהווים את ההדברה היעילה ביותר כנגד המכרסמים. אולם כאשר לא מדובר בנחשי חנק אלא בנחשים ארסיים, הדברתם קריטית למדי. מחמת הספק, נרצה לסלק כל נחש מגינתנו ומהעשבייה שבתוכה.

נקדים ונאמר כי נחשים לא מדבירים. נחשים לוכדים ומשחררים בטבע במקום פתוח. האפשרות היחידה להדברת נחשים באופן שיוביל למותם על פי חוק, היא החזקת חתול בגינה. החתול יטרוף את הנחש וידביר אותו הדברה ביולוגית.

הדברת עשבייה

 

מתודות של הדברה

לאחר שהבנו מהם המזיקים המצויים בדשא או בעשבייה שלנו, חשוב לדעת כיצד נוכל לבצע הדברת עשבייה. ישנן מספר שיטות לבצע הדברת עשבייה, אולם אנו נתמקד דווקא בצעדים המניעתיים שיפחיתו את הצורך בביצוע הדברת עשבייה.

הדברת עשבייה

 

צעדים מניעתיים

הצעדים המניעתיים להדברת עשבייה הם כיסוח הדשא וייבוש מים עומדים. שני אלו יפחיתו את סביבת המחיה הפוטנציאלית של המזיקים וישמרו עליכם מפניהם.

השיטה העיקרית להדברת עשבייה היא באמצעות ריסוס. בין אם מדובר בדשא ובין אם מדובר בעציץ, הריסוס הכימי יקטול את המזיקים ואת ביצי המזיקים. ההדברה בריסוס מכוונת בעיקר כנגד המזיקים החרקים ולא כנגד נחשים ומכרסמים. בהדברה בריסוס, המדביר מרסס את העשבייה או את הדשא. הריסוס מוביל לקטילה כוללת של החרקים וביצי החרקים והם מוצאים את מותם. ריסוס העשבייה ייעשה במסגרת ריסוס רחב יותר של האזור או באופן ממוקד לעשב. כנגד המכרסמים, רצוי לפרוס מלכודות לצרכי הדברת מכרסמים. מלכודת מסוג תיבת האכלה לא תקטול את המכרסם בעוד שמלכודת קפיץ תגרום לו למצוא את מותו. שתיהן, מבצעות הדברת עשבייה. חשוב לדעת כי החל מהשנה, שנת 2022, הדברת מכרסמים באמצעות מלכודות דבק הינה אסורה.  נחשים לא מודברים אלא נלכדים. לכן, עם הופעתו של נחש בגינה, נזמין לוכד שילכוד את הנחש וישחרר אותו לחופשי.
הדברה ביולוגית היא הדברה המנצלת את שרשרת המזון לצרכי הדברת עשבייה. החתול טורף את הנחש. הנחש טורף את המכרסמים. החיפושיות טורפות את הכנימות. ייבוא של כל אחד מאלו לצרכי אכילת המזיק, מהווה הדברה ביולוגית. הדברה בג'ל היא הדברה העושה שימוש ברעל הנחזה כמזון ומשפיע לאחר כשלושה ימים. יתרון ההדברה בג'ל הוא שהג'ל צפוי להוביל הן למותם של המכרסמים והן למותם של החרקים. מכיוון שכך, המדביר צפוי להמליץ לכם על הדברה זו. במסגרתה, המדביר בלבד ימרח את הג'ל המורעל בנקודות אסטרטגיות ברחבי העשבייה, וההדברה תושלם בהצלחה.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בזול 

מחפשים שירותי הדברה בזול? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים",

רשתות יונים

מחפשים מרחיק יונים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו

חומרי הדברה

מחפשים שירותי הדברה? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו

הדברת עצים

מי שטייל בערבה או בנגב בשנים האחרונות, הבחין בוודאי בעצי שיטה מדברית רבים מתים או גוססים. מי שעקב אחר החדשות בחודשים ינואר ופברואר השנה (2022),

הדברת צמחים

מחפשים שירותי הדברת צמחים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים",

הרחקת יונים

מחפשים מרחיק יונים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו