logo hadbarot hasviva

הדברת עקרבים

מחפשים שירות הדברת עקרבים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

עקרב היא אחת החיות הנפוצות במיוחד בטבע הארץ ישראלי. כל עוד העקרב נשאר בטבע ובשטחים הפתוחים, אין איתו כל בעיה וטוב שהוא שם. יש לזכור כי כאשר מטיילים נמצאים בטבע ונתקלים בעקרב, חובת הזהירות היא עליהם והאחריות אינה על העקרב, בבחינת יזהר המטייל. אולם מנגד, כאשר העקרב לא מסתתר מתחת לסלע במדבר יהודה אלא מתחת לספה שלנו, הוא מהווה בעיה רצינית ויש לבצע הדברת עקרבים.

 

העקרב

העקרב הוא בעל חיים הנפוץ בישראל, השייך לאותה משפחה של העכבישים. אלא שבניגוד לעכביש, לעקרב שש רגליים, צבתות דומות לאלו של הסרטן וזנב המצויד בעוקץ קטלני להתמודדות עם טרף ועם אויבים. בנוסף, הוא אינו נעזר בקורים אלא ברגליו בלבד לצרכי תנועה. בישראל קיימים מינים רבים של עקרבים. אנו נפרט אודות החשובים שבהם לענייננו.

עקרב נבו יריחו

עקרב יריחו אמנם נקרא בשם שגורם לנו לחשוב כי הוא נפוץ רק באזור ים המלח, אך למעשה מדובר בעקרב הנפוץ במזרח התיכון כולו. זהו הגדול שבעקרבי הארץ וצבעו חום בהיר עד שחור. חרף גודלו, הסיכון שהוא מציב לאדם הוא קל בלבד. עקיצתו תגרום לכאב אך לא מעבר. למרות זאת, גם כנגדו מומלץ להזמין הדברת עקרבים.

 

עקרב שחרן יהודה

עקרב ממין שחרן יהודה הוא עקרב הנפוץ בצפון הארץ ובמרכזה. העקרב השחרן לא אוהב להיות חשוף לשמש אלא מעדיף להיות מוסתר ומסווה. לכן, כאשר הוא בטבע, הוא יימשך אל עבר אזורים מרובים בצמחייה. אולם כאשר עקרב שחרן יהודה מגיע לסביבה אורבנית, הוא ישמח במיוחד לפלוש לבתי קרקע ולהנות ממחסה מתחת לספה, למיטה ולשאר הרהיטים המוגבהים. גם עקרב זה עוקץ בני אדם עקיצות הכואבות במיוחד אך לא מציבות את האדם בסיכון.

 

עקרב חד – צלע מגובשש

גם עקרב זה משקף סיכון קל במיוחד לאדם. בניגוד לשחרן השחור ולנבו הכהה, צבעו של המגובשש הוא צהבהב או אפרפר והוא יעדיף להסתתר מתחת לעצים ולאבנים. כמעט ולא נמצא את העקרב חד הצלע המגובשש בדרום אלא במרכז ובצפון.

אלו היו סוגי העקרבים הנפוצים שאינם מסוכנים במיוחד. כעת, נעזוב את העקרבים הנפוצים הלא מסוכנים ונמקד יותר בעקרבים המסוכנים במיוחד.

 

עקרב קטלן דו – גוני

עקרב הקטלן הדו גוני נפוץ בנגב, בבקעת הירדן ומדבר יהודה, בשפלה ואף בדיונות באזור החוף הדרומי. עקרב קלטן דו גוני נקרא כך מכיוון שבצעירותו צבעו אפור וכאשר הוא מתבגר צבעו נהיה לשחור עז.

במידה ונתקלתם בעקרב קטלן דו גוני בבית שלכם, פנו בדחיפות רבה למדביר שידביר את השטח מהזוחל המוסכן.

 

עקרב עקצן צהוב

העקצן הצהוב הוא הנפוץ, המפורסם והמסוכן בקרב אוכלוסיית העקרבים בארץ וזה שחשיבות הדברת עקרבים אצלו היא הגבוהה ביותר. עקב הסיכון הגבוה שהוא עלול לגרום לנו, אי להתקרב אליו באופן עצמאי אלא יש להזמין במיידי מדביר. במידה שכבר נעקצתם ממנו, פנו מיד לבית החולים ונסו לצלם את העקרב לצרכי זיהוי סוגו המדויק.

 

עקרב קטלן עב זנב

עקרב עם זנב עבה במיוחד בצבעים חום כהה עד שחור. גם העקרב הקטלן עב הזנב נפוץ בעיקר במרכז הארץ, מזרחה ודרומה ופחות בצפון הארץ. גם הוא קטלני ומסוכן ומצריך ביצוע הדברת עקרבים במהירות האפשרית.

ישנם סוגים נוספים של עקרבים בישראל דוגמת העקרבון הנגבי, עקרב חול דק – לסת, עקרב בוטוס ישראלי או עקרב עביד צהוב. עם זאת אין צורך להזכירם בשל אחת משלוש סיבות.

הסיבה הראשונה היא שאינם נפוצים במיוחד, לפחות לא באזורים מיושבים בישראל. הסיבה השנייה היא שהם דומים במיוחד לאחד מהסוגים שכן צוינו. הסיבה השלישית היא שאותם עקרבים אינם מסוכנים כלל ועיקר לבני אדם. לכל היותר הם יגרמו לכאב מסוים באזור העקיצה. מכיוון שכך, אין צורך להקדיש להן פסקאות נפרדות.

 

שיטות להדברת עקרבים

ישנן כמה שיטות להדברת עקרבים. השיטה היעילה ביותר להדברת עקרבים אינה באמצעות ריסוס כי אם באמצעות פריסת מלכודות במרחב באופן שיוביל להדברת עקרבים מהמרחב הביתי שלכם.

מלכודות לעקרבים

המלכודות הנפוצות ביותר היו מלכודות דבק, אלא שמאז תחילת השנה הקלנדרית שימוש במלכודות דבק אסור על פי חוק. לכן, המלכודות יהיו מלכודות מסוג תיבת האכלה. המזיק יתפתה להיכנס אל תוך המלכודת עקב האוכל המצוי בה ובהיכנסו דלת המלכודת תיסגר על העקרב. ניתן יהיה לשחרר את העקרב בטבע במקום להרוג אותו.

 

ריסוס עקרבים

ריסוס עקרבים לצרכי הדברת עקרבים אמנם אינו אופן הטיפול האופטימלי בעקרבים, אך מדביר מקצועי בהחלט יוכל לעמוד במשימה. הקושי בהדברת עקרבים על ידי ריסוס רגיל נובע מכך שגופו של העקרב מכוסה בשריון המגן עליו מפני חומרי ההדברה הרגילים. עם זאת, חומרים מסוימים במינונים הנכונים מסוגלים לחדור את שכבת השריון ולהוביל למות העקרב.

 

צעדי מנע

בעלי בתי קרקע יכולים לנקוט בכמה צעדים שיפחיתו את הסיכויים לכניסת עקרב אל תוך הבית שלהם ויקטינו את הסיכויים להיזקקות להדברת עקרבים. הצעד הראשון הוא ניכוש עשבים בגינה וכיסוח דשא. ללא שתי פעולות אלו, הגינה תהווה מקום מסתור מגן עדן עבור העקרב והוא בהחלט עלול לזלוג מהגינה אלינו אל תוך הבית. בנוסף, דאגו לכסות את הנעליים הגבוהות שלכם. אחרת עקרבים עלולים לחשוב שמדובר במחילות עבורם. כמו כן, הקפידו לסגור חלונות ורשתות. וכן – חתולים טורפים עקרבים.

עלותה של הדברת עקרבים נקבעת לפי גודל השטח המודבר, מספר העקרבים שנצפו באותו תא שטח, נגישות תא השטח ועוד. בסופו של דבר, הקריטריון הראשי הוא גודל הדירה כאשר כל שאר הקריטריונים הינם קריטריונים משניים. טווח המחירים מתחיל במאתיים וחמישים שקלים בלבד. אולם הדברת עקרבים משולבת בגינה ובבית גדולים יכולה בהחלט לעלות גם שבע מאות וחמישים ואף שמונה מאות שקלים.
מדביר העקרבים שלכם חייב לשאת ברישיון הדברה בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. ללא רישיון שכזה, עבודתו אסורה ומסוכנת. הרישיון ניתן לאחר הנפקת תעודת יושר ועמידה בתנאי קורס מדבירים, האורך כשלושה חודשים. שימו לב כי הרישיון של המדביר עודנו תקף וכן כי סוג הרישיון תואם את העבודה – רישיון להדברת פנים או רישיון להדברת חוץ.  כמו כן, עליכם להקפיד לדרוש מהמדביר אחריות על העבודה. מדביר מקצוען ישמח לתת לכם אחריות על הדברת העקרבים, לכל הפחות לחצי שנה ולרוב גם לשנה שלמה. כמו כן, השתדלו לקרוא ביקורות ולשמוע חוות דעת על מדביר העקרבים מחברים, שכנים ובני משפחה.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברת חשופיות והדברת חלזונות

מחפשים שירות הדברת חשופיות והדברת חלזונות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות

הדברת תיקן פסים

מחפשים שירות הדברת תיקן פסים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברת ג’וקים

מחפשים שירות הדברת ג’וקים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת טרמיטים

מחפשים שירות הדברת טרמיטים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פרעושים

מחפשים שירות הדברת פרעושים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פשפשים

מחפשים שירות הדברת פשפשים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה