logo hadbarot hasviva

הדברת עצים

מי שטייל בערבה או בנגב בשנים האחרונות, הבחין בוודאי בעצי שיטה מדברית רבים מתים או גוססים. מי שעקב אחר החדשות בחודשים ינואר ופברואר השנה (2022), בוודאי שמע על פסילת ההדר האסיאתית שאיימה על ענף התפוזים כולו. מי שמתהדר בעץ דקל בגינתו, ככל הנראה שמע על חדקונית הדקל הארורה.

 

עצים ומזיקים

עצים עלולים להידבק במחלות. מחלות אלו מגיעות אליהן, על פי רוב, על ידי טפילים ושאר חרקים המטפסים על העץ. החרקים נושאים איתם את החיידקים הארורים הגורמים לעץ לחלות וללא טיפול אינטנסיבי אף למצוא תא מותו.

אותה פסילת ההדר שצוינה לעיל הינה מעין חיפושית החיה על עצי ההדר. החיפושית נושאת איתה חיידקים הגורמים לעץ לחלות במחלת הגרינינג. מחלה זו היא מחלה חשוכת מרפא עבור העץ והיא כבר חיסלה ענפי חקלאות באזורים שלמים בעולם. זוהי שיטת פעולתם, הבלתי מכוונת כמובן, של הטפילים והמזיקים. כדי להציל את העצים ממוות שכזה, יש לבצע הדברת עצים.

 

עצים ומזיקים

 

הצורך במדריך

פעמים רבות בעלי בתים לא מבצעים כל הדברת עצים לעצי הגינה שלהם במשך שנים ופתאום, יום בהיר אחד, הם מזהים כי העץ שלהם נגוע במחלה. באותו הרגע הם יזעיקו בדחיפות מדביר מבלי לברר בראש דבר וחצי דבר. לחלופין, הם יבחרו באופציה הגרועה עוד יותר וינסו להדביר את העץ בעצמם. חלקם ינסו לעשות זאת באמצעות עשן, אחרים באמצעות אקונומיקה ושמענו על מקרים בהם בעלי בית החלו לרסס ספריי חלונות על העץ שלהם מתוך מחשבה שהחומר יחסל את החיידקים שעל העץ.

כפי שיכולתם לנחש, כל אחת מחלופות הפעולה שהוצגו שגויות ולא טובות. עדיף להקדים תרופה למכה וגם אם לא הוקדמה התרופה ויש צורך בביצוע הדברת עצים בדחיפות, רצוי לבצע זאת מתוך קור רוח ורוגע ולא בבהילות ודחיפות. לשם כך, כתבנו עבורכם מדריך זה שינחה אתכם כיצד לנהוג במצבים בהם נצרכת הדברת עצים.

 

הצורך במדריך

 

תוכן המדריך

המדריך פתח, למעשה, בנזקים שעלולים להיגרם לעצים ובצורך בהדברת עצים הנובע מהם. בשלב הבא, נדון במועדים הרצויים לביצוע הדברת עצים. לבסוף, נדון בהדברת עצים עצמה, כיצד היא מבוצעת, מה עלות העבודה ומה מצופה מהמדביר בביצוע הדברת עצים.

 

תוכן המדריך

 

מועד ההדברה הנדרש

ישנם שני מצבים בהם נחליט כי עלינו לבצע הדברת עצים. המצב הראשון הוא הפחות רצוי ופחות טוב – כאשר העץ כבר נגוע. המצב השני הוא הרצוי. מדובר בהדברה מונעת שתכליתה למנוע מצב בו העצים יידבקו במחלות שונות מלכתחילה. ההדברה תגן על העץ ותמנע מהחיידקים השונים להתביית עליו. הדברת עצים זו תבוצע בעונות המעבר – בחודשים אוקטובר או נובמבר לקראת החורף ובחודשים מרץ או אפריל לקראת חודשי הקיץ.

החשיבות בהדברה הכפולה נובעת מכך שישנם מזיקים המגיעים לעץ בחודשי הקיץ בעוד שמזיקים אחרים מגיעים לעץ בחודשי החורף דווקא. כל סוג מזיקים יש להדביר באופן שונה ומכאן החשיבות בביצוע הדברת עצים תקופתית פעמיים בשנה.

 

מועד ההדברה הנדרש

 

ההדברה הרצויה

ישנן שלוש שיטות עיקריות בהן ניתן לבצע הדברת עצים באופן טוב ויעיל. השיטה הראשונה היא לבצע הדברת עצים על ידי הדברה כימית, בריסוס. השיטה השנייה היא לבצע הדברה אקולוגית ירוקה על העץ. סוג ההדברה השלישית הוא הדברה ביולוגית הפועלת באופן שונה בתכלית משתי ההדברות האחרות.

 

ההדברה הרצויה

 

הדברה בריסוס

הדברה בריסוס מבוצעת בדיוק כמו שחשבתם. המדביר משתמש באחד מהחומרים אשר חזקים דיים כדי להדביר את המזיקים אך פגיעתם בסביבה מינימלית ומכיוון שכך הם מאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה.

ראשית, המדביר ינכש עשבים המצויים מסביב לעץ. לאחר מכן, המדביר ירסס את סביבת העץ הקרובה. כך, הוא יבטיח כי מזיקים לא יקוננו להם בקרבת העץ. לבסוף, ירוסס העץ עצמו. ייתכן שלא תוכלו לאכול מפירות העץ בתקופה הסמוכה לריסוס עקב ריבוי הכימיקלים בעץ, אך זהו לא המצב הרצוי ויש לבחון את המצב לאור הנסיבות המדויקות של טיב העץ וטיב הריסוס שלו.

 

הדברה בריסוס

 

הדברה אקולוגית

הדברה אקולוגית מבוצעת באמצעות פיזור מלכודות אקולוגיות על העץ ובקרבתו. המלכודות הן מלכודות מסוג מלכודות פיתיון. הן עשויות מחומרים שאינם כימיים אלא אקולוגים ואורגנים שימשכו אליהם את המזיקים השונים המאיימים על העץ ומצריכים ביצוע הדברת עצים.

ברגע שהמזיקים יגיעו אל המלכודת, הם ימצאו את מותם. זהו היתרון הגדול של ההדברה האקולוגית. ראשית, זוהי הדברה ירוקה ולא הדברה כימיקלית מזהמת. שנית, הדברת עצים אקולוגית לא פוגעת בסביבת העץ כולו אלא רק במזיקים המגיעים אל המלכודות. לפירות, למשל, לא יאונה כל רע.

 

הדברה אקולוגית

 

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית היא הדברה שונה בתכלית משתי הקודמות. היא לא עושה שימוש בחומרים, טבעיים או כימיקלים, לצרכי הדברת העצים. השימוש הוא בחיות הטורפות את המזיקים המאיימים על העץ כדי לחסל את המזיקים עצמם.

ישנם סוגים רבים של מדבירים ביולוגים ויש להתאים את המדביר הטבעי המדויק למזיק הספציפי. הדברה ביולוגית היא יעילה ולא מזהמת כלל וכלל וכן המוות בה אינו בלתי מוסרי אלא מקיים את הטבע. אולם יש לערוך הדברת עצים ביולוגית במשנה זהירות. זאת מאחר שמדביר ביולוגי עבור עץ אחד עלול להוות סכנה של ממש ומזיק עבור עץ אחר.

 

הדברה ביולוגית

הדברה אקולוגית בג'ל הולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות. שומעים עליה מכל עבר והג'ל עצמו נעשה זול יותר ויעיל יותר. הדברה בג'ל בנויה במנגנון דומה במיוחד לזה של הדברה אקולוגית במלכודות. המדביר מורח את הג'ל הרעיל, המזיקים טועים לחשוב שמדובר באוכל, אוכלים ממנו וכעבור כמה ימים מתים. לכאורה, ניתן להציע למרוח את הג'ל סביב העץ – והנה לנו הדברה אקולוגית בג'ל. אולם זהו לא בדיוק המצב. הדברה בג'ל יעילה בעיקר כאשר הג'ל נמרח באופן נקודתי. בנוסף, עלות הג'ל עודנה גבוהה יחסית. מכיוון שזהו המצב, לא ריאלי להדביר עץ שלם בעזרת ג'ל. לכל היותר עץ בונסאי.
מדביר העקרבים שלכם חייב לשאת ברישיון הדברה בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. ללא רישיון שכזה, עבודתו אסורה ומסוכנת. הרישיון ניתן לאחר הנפקת תעודת יושר ועמידה בתנאי קורס מדבירים, האורך כשלושה חודשים. שימו לב כי הרישיון של המדביר עודנו תקף וכן כי סוג הרישיון תואם את העבודה – רישיון להדברת פנים או רישיון להדברת חוץ.  כמו כן, עליכם להקפיד לדרוש מהמדביר אחריות על העבודה. מדביר מקצוען ישמח לתת לכם אחריות על הדברת העקרבים, לכל הפחות לחצי שנה ולרוב גם לשנה שלמה. עלות ההדברה תלויה בעץ הספציפי ובשאלה האם מדובר בהדברה מונעת או בהדברה כאשר העץ כבר חולה. במצב השני לא די בחיסול המזיקים אלא יש גם לרפא את העץ. עלות הדברת עצים מתחילה מ-250 ₪ לעץ אך המחיר בהחלט עשוי לעלות. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בזול 

מחפשים שירותי הדברה בזול? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים",

רשתות יונים

מחפשים מרחיק יונים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו

חומרי הדברה

מחפשים שירותי הדברה? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו

הדברת עשבייה

עשבייה – כלל העשבים הגדלים באזור מסוים. זוהי ההגדרה המילונית למילה עשבייה. בהגדרה זו, נכללים הן עשבים שוטים והן עשב שאנו שתלנו לצרכינו – הדשא

הדברת צמחים

מחפשים שירותי הדברת צמחים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים",

הרחקת יונים

מחפשים מרחיק יונים? ריכזנו עבורכם את המדבירים והלוכדים המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו