logo hadbarot hasviva

הדברת נדלים

מחפשים שירות הדברת נדלים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

בישראל פועלים לא מעט זוחלים ארסיים. הנפוצים שבהם הם כמובן הנחש, העקרב ומושא ענייננו – הנדל. הנדל אמנם נראה קטן ולא מאיים אך עקיצתו עלולה להוביל לכאבים עצומים ולתופעות לוואי קשות. מכיוון שכך, נרצה לבצע הדברת נדלים שימנעו את המפגש שלנו עם הנדל הארסי.

 

מרכיבי המדריך

מדריך זה יפתח בתיאור הנדל עצמו ודפוסי ההתנהגות שלו. בשלב הבא, נתמקד בצעדים פשוטים שיפחיתו את הסיכויים להופעת נדל בבית שלכם מה שייתר את הצורך בהדברת נדלים. מטרתנו הינה כי בסופו של מדריך זה, תדעו כיצד להתמודד עם נדל המופיע אצלכם בבית וכן כיצד להפחית את הסיכויים שיגיע אל הבית מלכתחילה.

הנדל – קווים לדמותו

בישראל ארבעה מינים של נדלים. נפתח בקווים המשותפים לכל הנדלים. הנדל הוא זוחל מרבה רגליים, אשר גופו בנוי חוליות חוליות. מראשו מזדקרים מחושים המאפשרים לו להתמצא במרחב וכן זנב ובקצהו עוקץ המשמש להחדרת הארס לטרף שלו או לאויביו.

אורכם של הנדלים תלוי הן בגילם והן בסוגם. הנדל הממוצע הוא באורך של כחמישה עשר סנטימטרים אך בהחלט יש בנמצא נדלים ארוכים אף יותר. הנדלים עשויים להופיע בשלל צבעים, החל משחור עז, דרך כחלחל וצהוב וחום ועד לצבע חצי שקוף. הצבע לאו דווקא תלוי בסוג הנדל.

הנדל אוהב לחיות במקומות מוצלים ולחים. חשיפה ישירה לאור השמש פוגעת בו. עיקר תזונתו של הנדל היא מחרקים אחרים למיניהם וכן מעכבישים. הארס שלו יוביל למותם של חרקים ועכבישים אלו והנדל ייהנה מארוחה משובחת.

שלושת הסוגים הראשונים של הנדל, אצנדל, קטנדל ונדל שונה פרקים אמנם ארסיים אך הארס שלהם לא מסכן בני אדם כלל וכלל. תחושת העקיצה מהם תהיה דומה לעקיצת יתוש ולא תציב אתכם בשום סכנה שהיא. לעומתם, רבנדל ארסי נושא ארס חזק הרבה יותר. עקיצתו תוביל לחום, שלשולים והקאות ובכלל לתחושה לא טובה בכל הגוף. מכיוון שכך, כאשר יופיע לנו רבנדל בבית נרצה לבצע הדברת נדלים וכמה שיותר מהר.

ניתן להבחין בין סוגי הנדלים השונים אך נדרשת לשם כך מיומנות מקצועית. מכיוון שלא נרצה לקחת את הסיכון שהזיהוי שלנו שגוי ובחרנו שלא להדביר נדל מסוג רבנדל עקב זיהוי שגוי, בכל הופעה של נדל בבית נבחר להזמין שירותי הדברת נדלים.

צעדים להרחקת נדלים

ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט כדי להרחיק נדלים מהבית. בפרק זה נפרט אודות צעדים אלו. הצעדים יסייעו לכך שהנדלים כלל לא ייכנסו אל הבית שלכם ולא תצטרכו להזמין שירותי הדברת נדלים מלכתחילה.

נטרול מקורות המזון

כזכור, מקור המזון העיקרי של הנדלים הוא עכבישים ושאר חרקים. מכיוון שזהו המצב, אם תדאגו לכך שבית המגורים שלכם יהיה ללא חרקים ועכבישים, המוטיבציה של הנדלים להיכנס לבית שלכם תפחת. עם זאת, בכך לא תבוא בעיית הנדלים בבית שלכם לכדי פתרון. זאת, מאחר שלנדלים יש מוטיבציות נוספות להיכנס הביתה מלבד מקורות מזון.

סידור הבית

בית מבולגן או חצר מבולגנת מהווים אזורי מחיה אידיאלים עבור הנדלים. הסיבה לכך היא שהבלגן מזמן לנדל מקומות מסתור רבים בהם הוא ייהנה מהצל המיוחל. לכן, לפני הדברת נדלים, רצוי לסדר את הבית סידור משמעותי שיפחית את הסיכוי להופעתו של נדל ויפחית את ההזדקקות שלכם להדברת נדלים.

חסימת נקודות כניסה אפשריות

נדלים מסוגלים להסתנן הביתה דרך סדקים קטנים בקיר, דלת לגינה שלא נסגרת בצורה הרמטית וכדומה. איטום של נקודות אלו יפחית את סיכויי הגישה של הנדלים אליכם הביתה.

הימנעות מלחות

ככל שתפחיתו את האזורים הלחים בבית שלכם, כך תפחיתו את הסיכויים להימצאותו של נדל אצלכם בבית. זוהי הסיבה בגינה מומלץ לכם לייבש רטיבות, לאוורר את המקלחת ואת המקלט וכך הדברת נדלים תוכל להישמר מחוץ לביתכם.

ההדברה עצמה

כלל השיטות שצוינו יסייעו לכם למנוע את כניסתו של הנדל מבעוד מועד אך הן לא מספקות פתרון למקרים בהם הנדל כבר נמצא אצלכם בבית. במקרים אלו, לא יהיה מנוס אלא לבצע הדברת נדלים. הדברת נדלים עצמה מבוצעת בשתי טכניקות עיקריות. הטכניקה הראשונה היא הדברת נדלים באמצעות אבקה כימית. הטכניקה השנייה היא הדברה ירוקה של נדל באמצעות ג'ל.

הדברה כימית

הדברת נדלים כימית נעשית באופן הבא. המדביר מפזר את האבקה במקומות המועדים להימצאות נחש. האבקה בנויה במודל של קפסולה, בה הרעל מוטמן בתוך הקפסולה. ברגע שהנדל ייגע בקפסולה הקפסולה תתפרק והרעל יקטול את הנדל.

מתודה נוספת להדברת נדלים באמצעים כימיים היא באמצעות ריסוס. מתודה זו יעילה כנגד מזיקים רבים. המדביר ירסס כימיקליים על הרצפה וכאשר הנדל יגיע אליהם הם ימותו. זוהי הדברה שתהיה יעילה לא רק כנגד הנדל אלא גם נגד מזיקים אחרים.

זוהי הדרך הראשונה לבצע הדברת נדלים. הדרך השנייה היא, כאמור, הדברת נדלים בג'ל.

הדברת נדלים באמצעות ג'ל פועלת באופן פשוט למדי. הג'ל המשמש מדבירים הוא ג'ל קסום ונפלא. מדובר בג'ל רעיל שימית את המזיקים, אך לא באופן מידי. בשלב הראשון המזיקים יסברו כי מדובר במזון והם ישושו לקראתו. הג'ל אכן יהיה להם טעים והם יאכלו אותו בהנאה ובשמחה. אלא שלאחר יום עד יומיים, הרעל יפעל וישמיד את הנדל המסכן שהתענג על הג'ל.  חשוב לדעת כי הג'ל המשמש להדברות הוא ג'ל אורגני לחלוטין. לא נעשה בו שימוש בחומרים כימיקליים כלל וכלל אלא רק בחומרים טבעיים. זהו יתרון מהותי של ההדברה בג'ל על פני ההדברה הכימית שמזהמת במיוחד את הסביבה.
מדביר הנדלים שלכם חייב לשאת ברישיון הדברה בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. ללא רישיון שכזה, עבודתו אסורה ומסוכנת. הרישיון ניתן לאחר הנפקת תעודת יושר ועמידה בתנאי קורס מדבירים, האורך כשלושה חודשים. שימו לב כי הרישיון של המדביר עודנו תקף וכן כי סוג הרישיון תואם את העבודה – רישיון להדברת פנים או רישיון להדברת חוץ.  כמו כן, עליכם להקפיד לדרוש מהמדביר אחריות על העבודה. מדביר מקצוען ישמח לתת לכם אחריות על הדברת הנדלים, לכל הפחות לחצי שנה ולרוב גם לשנה שלמה. כמו כן, השתדלו לקרוא ביקורות ולשמוע חוות דעת על מדביר הנדלים מחברים, שכנים ובני משפחה. עלות הדברת הנדלים נעה בין 200 שקלים לבין 550 שקלים. הפער בין הרף העליון לרף התחתון נובע מההבדלים בגודל הדירות ובמספר הנדלים שברצוננו להדביר. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברת חשופיות והדברת חלזונות

מחפשים שירות הדברת חשופיות והדברת חלזונות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות

הדברת תיקן פסים

מחפשים שירות הדברת תיקן פסים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברת ג’וקים

מחפשים שירות הדברת ג’וקים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת טרמיטים

מחפשים שירות הדברת טרמיטים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פרעושים

מחפשים שירות הדברת פרעושים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פשפשים

מחפשים שירות הדברת פשפשים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה