logo hadbarot hasviva

הדברת מכרסמים

מחפשים הדברת מכרסים? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע וחברות ההדברה המומלצות ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

אין רגעים רבים המלחיצים כמו הרגע בו אתם פוגשים חולדה במטבח שלכם, עכבר במקלחת או הכי גרוע – אחד מהם רובץ לו בשירותים שלכם. לעיתים, המפגש עם המכרסם לא יהיה ישיר אלא תיראו בבית סימנים המעידים על הימצאותו של המכרסם בתוך ביתכם.

 

חשיבות ההדברה

מכרסמים בתוך הבית זה לא רק לא נעים, אלא גם מסוכן, כפי שניווכח להלן. מכיוון שכך, ישנה חשיבות לבצע הדברת מכרסמים בבית עם הופעתם. ישנן מספר שיטות בעזרתן ניתן לבצע הדברת מכרסמים. במדריך זה, נקנה לכם את הידע הדרוש באשר להדברת מכרסמים במרחב הביתי.

חשיבות ההדברה

מרכיבי המדריך

המדריך יפתח בסקירה אודות הנזקים הנשקפים ממכרסמים במרחב הביתי. לאחר מכן, נמשיך אל שתי השיטות העיקריות להדברת מכרסמים – באמצעות מלכודות ובאמצעות רעל. לבסוף, נעסוק במדביר עצמו, בתפקידו ובדרישות המצופות ממנו.

 

המכרסמים

המכרסמים העיקריים החודרים למרחב הביתי ובהם נעסוק, הם החולדות והעכברים. חשוב לדעת כי חולדה ועכברוש הם היינו הך. מדובר בשתי חיות חכמות ומתוחכמות. לשתיהן יכולות למידה, הסקת מסקנות ותפיסה מרחבית. לא רק זו אלא גם שהמטען הגנטי שלהם מזכיר את זה האנושי. שתי תכונות אלו הופכות אותן לחיות המעבדה המשמעותיות ביותר, וכך יש להן תפקיד מפתח בפיתוח הרפואה והפסיכולוגיה בעידן המודרני.

 

נזקי המכרסמים

לצערנו, המידע הרלוונטי אודות המכרסמים לא מסתכם בפסקה הקודמת. המכרסמים גורמים גם לנזקים ומציבים את בני האדם בסכנה. הנזק הראשון הנגרם הוא הפצת מחלות.

 

הפצת מחלות

החולדות וגם העכברים, אוהבות לזחול במחילות הביוב. מה שמבחינתנו נחשב לזוהמה וטינופת, נחשב עבורם כמזון משובח ומלון שלושה כוכבים. שלושה ולא חמישה, כי מלון חמישה כוכבים הוא הבית שלכם. כפי שאתם יכולים לנחש בעצמכם, הטיולים של המכרסמים בביוב לא עושים לנו טוב מבחינה תברואתית. המכרסמים סופחים אליהם זיהומים, נגיפים וחיידקים.

כאשר העכברים יוצאים מהביוב ומתרוצצים בבית שלנו, כל הנגעים הללו עולים מהביוב אל תוך המרחב הביתי שלנו. עיקר תפוצתם בתוך המרחב הביתי נובע מהפרשות החולדות והעכברים. ההפרשות יוצאות מגוף המכרסמים אל תוך הבית שלנו והחיידקים למיניהם מתפשטים בחלל.

 

כרסום

המכרסמים, כשמם כן הם – מכרסמים. הכרסום לא נעשה תמיד לשם תזונה אלא בעיקר לצורך חידוד השיניים. במסגרת הכרסומים, למכרסמים יש חומרים אותם הם נהנים במיוחד לכרסם. הראשון שבהם, הוא עץ. מכיוון שזהו המצב, כאשר מצויה חולדה או מצוי עכבר בבית שלכם, סביר שתתחילו לראות פגמים בארונות העץ שלכם.

אולם הנזקים לא מסתכמים בארונות העץ. למכרסמים נטייה לכרסם גם חוטים למיניהם. לכן, חוטי החשמל, הטלפון והאינטרנט הפרוסים בבית שלכם עלולים לעבור אף הם כרסום מאסיבי. הכרסום עלול להרוס לחלוטין את הכבלים ולפגוע במכשירים המחוברים אליהם.

גם אם לא כורסם כל קוטר הכבל אלא רק השכבה החיצונית המגנה על החוטים, מדובר בנזק של ממש. זאת, מאחר שכעת, כאשר החוט חשוף, מגע שלו עם חומרים רבים עלול להוביל לקצר ולשריפות מה שיציב את הבית כולו בסכנה.

אם כן, נוכחנו לדעת כי המכרסמים גורמים לשתי סכנות מהותיות. סכנות אלו מצדיקות ביצוע של הדברת מכרסמים. כעת, נצלול אל תוך עולמן של הדברות מכרסמים.

Rodent damage

 

מלכודות

הדרך הראשונה לבצע הדברת מכרסמים, היא באמצעות פריסת מלכודות. קיימים שלושה סוגים נפוצים של מלכודות – מלכודת כלוב, מלכודת קפיץ ומלכודת דבק.

 

מלכודת כלוב

מלכודת כלוב הינה המלכודת העדיפה מבין כלל סוגי המלכודות. המנגנון שלה, פשוט למדי. בתוך המלכודת מצויה חתיכת מזון מועשרת בריח המגרה את המכרסם. המכרסם ייכנס למלכודת כדי לאכול את המזון. עם כניסתו למלכודת, הוא ילחץ על זיז שגורם לדלת המלכודת להיסגר. כך, המכרסם, בין אם מדובר בחולדה ובין אם מדובר בעכבר, ייכלא בתוך המלכודת.

לאחר הלכידה, תוכלו לקחת את החולדה או העכבר לשטח פתוח המרוחק יחסית מהעיר ולשחרר שם את העכבר או החולדה. זהו יתרונה הגדול של מלכודת הכלוב להדברת מכרסמים. האפקטיביות של ההדברה גבוהה למדי, אך בד בבד היא לא משמידה את המכרסם אלא רק כולאת אותו.

פריסת המלכודת יכולה להיעשות באופן עצמאי, אולם אם אין לכם ניסיון בהדברת מכרסמים, ייתכן מאוד שהצבת המלכודת על ידיכם לא תהיה אפקטיבית דיה. זאת, מאחר שיש לדעת באיזה מיקום רצוי לשים את המלכודת כדי שהחולדה או העכבר אכן ייכנסו אליה, איך בדיוק להציב אותה כדי שהמכרסם יינעל בתוכה ועוד. לכן, ככל שאתם נעדרי ניסיון בתחום הדברת המכרסמים, רצוי להזמין מדביר להדברת המכרסמים.

cage trap

 

מלכודת קפיץ

מלכודת הקפיץ פועלת גם היא במנגנון של פיתיון ואפקט לכידה. אלא שבשונה ממלכודת הכלוב, במלכודת הקפיץ עם עליית החולדה או העכבר על המלכודת הקפיץ ייסגר עליהם ויוביל בהכרח למותם. אם אין ברצונכם להתעסק עם שחרור החולדה או העכבר בטבע ואתם מעדיפים את המכרסם מת, הרי שמלכודת הקפיץ היא הפתרון עבורכם.

spring trap

מלכודת דבק

חשוב לנו לכתוב על מלכודת הדבק לא כדי שתשתמשו בה, אלא למען תמנעו ממנה! מנגנון מלכודת הדבק הוא הפשוט ביותר. על המלכודת מונח הפיתיון ודבק עוצמתי במיוחד. עם עליית החולדה על משטח המלכודת היא נדבקת אליו ולא תצליח להשתחרר. החולדה, או העכבר כמובן, תיאבק בכל כוחה כדי להשתחרר מהמלכודת, תוך סבל וייסורים, עד שתמצא את מותה.

מלכודות דבק היו נפוצות למדי בשוק. בשנה האחרונה, בשנת 2022, העבירו שרת הסביבה לשעבר גילה גמליאל וחבר הכנסת גבי לסקי תיקון לחוק צער בעלי חיים, האוסר על שימוש במלכודות דבק לצורך הדברת מכרסמים. החלטה זו מוסרית ונכונה. הרוצה להוביל למותם של המכרסמים במסגרת הדברת מכרסמים ישתמש במלכודת הקפיץ, ההורגת את המכרסם במיידי, ולא במלכודת הדבק.

 

הדברה ברעל

סוג נוסף של הדברת מכרסמים, הרלוונטי במיוחד כאשר אנו לא מתמודדים עם מכרסם בודד בבית אלא עם מכת מכרסמים, הוא הדברה ברעל. במסגרת הדברת מכרסמים ברעל, יפזר המדביר בבית חתיכות מזון מורעל. החולדות או העכברים יאכלו מהמזון ואף יגררו אותו איתם למחילותיהם ויאכילו את שאר המכרסמים המצויים בבתיכם.

בשלב הראשון, המכרסמים יהיו מרוצים במיוחד מהמזון הקל והטעים שהשיגו. זאת, מאחר שהשפעתו של הרעל אינה מיידית. אלא שכעבור יומיים או שלושה ימים, הרעל ייתן את אותותיו והמכרסמים ימצאו את מותם בזה אחר זה.

להדברה ברעל יתרון משמעותי – היא מאפשרת להדביר בקנה מידה רחב ולא מצריכה להציב מלכודת עבור כל מכרסם ומכרסם. אולם מגולם בהדברה זו גם חיסרון משמעותי. מכיוון שהרעל אינו משמיד את המכרסמים באופן מידי, המכרסמים עלולים למצוא את מותם במקומות שאינם רצויים.

ייתכן שהחולדה תמצא את מותה דווקא בתוך תעלת המזגן. העכבר יכול לסיים את חייו מאחורי הספה, בדיוק איפה שלא רואים. בימים הראשונים, כלל לא נשים לב לכך שהמכרסמים קיפחו את חייהם. אולם לאחר כמה ימים, הריח שינדוף מהגופה, הצחנה שתתפשט בכל החלל, תורגש בכל הבית.

הבעיה אף תגדל אם המוות יהיה בתעלות ביוב מתחת למרצפות. במקרה זה, לא תהיה ברירה אלא להרים רצפות ולפתוח את הצנרת כדי לפנות את החולדה. מכיוון שזהו המצב, פתרון ההדברה ברעל יעיל במיוחד בגינות. בתוך הבית נשתמש בו, רק אם מדובר במכה מאסיבית של מכרסמים ההופכת את הסיכון לכדאי.

Poison control

האם ניתן לרסס מכרסמים?

ניתן לרסס את הבית בכימיקלים נגד מכרסמים. כך עשו בעבר. אלא שבניגוד ליתושים וחרקים המושמדים גם מכימיקלים קלים יחסית, המכרסמים יושמדו רק מחומרים חזקים במיוחד ובריכוזים גבוהים. חומרים אלו לא יפגעו רק במכרסמים, אלא גם בבני הבית וחיות המחמד. לכן, חומרים אלו אסורים לשימוש והדברה נעשית באמצעות מלכודות או רעל.

 

מה חשוב לדעת על המדביר עצמו?

ביצוע שירותי הדברה אינו עניין של מה בכך. מדובר בעסק מסוכן ומוסדר ברגולציה. המדביר שלכם חייב לשאת ברישיון הדברה בתוקף מטעם רשות הטבע והגנים או המשרד להגנת הסביבה. ללא רישיון שכזה, עבודתו אסורה ומסוכנת.

רישיון ניתן למדביר לאחר שהנפיק תעודת יושר מהמשטרה והשלים קורס של שלושה חודשים בנושא ההדברות מטעם רשות הטבע והגנים. שימו לב כי הרישיון של המדביר עודנו בתוקף, וכן שהוא תואם לסוג ההדברה הספציפית – הדברת דירות או הדברת חוץ.

אנו בטוחים כי אתם מעוניינים לדעת מהי עלות הזמנת מדביר לצורך הדברת מכרסמים. הדברת מכרסמים בתוך הבית או בביוב, תעלה החל משלוש מאות שקלים. כאשר מדובר בהדברת מכרסמים בבית עם גינה או בעליית גג, ההדברה תעלה לפחות שלוש מאות וחמישים שקלים. מדובר בסכומים לא מבוטלים, אך מוצדקים לגמרי לאור עבודתו של המדביר.

אלו היו עיקרי הדברים באשר להדברות. שיהיה לכם בהצלחה!

Can rodents be sprayed?

מה היה לנו עד עכשיו?

תוכן עניינים
הדברת חפרפרת

מחפשים שירות הדברת חפרפרת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת חולד

כאשר אתם נתקלים בתילי עפר ואדמה בשדה, כנראה שאתם אומרים – "היי, הנה חפרפרת!" זהו תיאור שגוי של המציאות. מי שחופר את אותן חפירות בארץ

קרא עוד »
הדברת כיני יונים

מחפשים שירות הדברת כיני יונים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »
הדברת יונים

מחפשים שירות הדברת יונים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת חולדות

מחפשים שירות הדברת חולדות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת עכברים

מחפשים שירות הדברת עכברים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »