logo hadbarot hasviva

הדברת מזיקים

מחפשים הדברת מזיקים? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע וחברות ההדברה המומלצות ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

העידן המודרני מזמן שלל מפגשים בין חיות לבין בני האדם. ניתן לסווג מפגשים אלו לשלוש קבוצות עיקריות. הקבוצה הראשונה היא מפגשים בין האדם לבין חיות בטבע, בסביבתן הטבעית של החיות. הקבוצה השנייה היא של מפגשים בין האדם לחיות שהוא ביית או לפחות כינס לגני חיות. הקבוצה השלישית, והיא מושא ענייננו, היא של מפגשים בין האדם לבין חיות חופשיות במרחב האורבני.

הצורך בהדברות

מאפיין מובהק של מפגשים מהקבוצה השלישית, הוא הנזק שהם גורמים לאדם. המפגש בין האדם לחי במרחב האורבני כרוך בהפצת מחלות, פגיעה ביבול, עקיצות, נשיכות ועוד. כל אלו גורמים לכך שביצוע הדברות במרחב האורבני הוא נחוץ למדי. הודות להתפתחותן של ההדברות, מגפות דוגמת המגפה השחורה, המלריה או הזיקה אינן מתפרצות בעולם המודרני חדשות לבקרים.

עיקר הנזקים נגרמים לאדם או ממכרסמים או ממזיקים. באומרנו מזיקים, כוונתנו היא החרקים. זוחלים ומכרסמים לא יהיו מושא ענייננו במדריך זה.

הצורך בהדברות

 

מרכיבי המדריך

נוכחנו לדעת כי מזיקים ככלל גורמים נזק לבני האדם, מה שמצריך ביצוע של הדברת מזיקים. אולם כדי לבצע הדברת מזיקים אפקטיבית שתציל אותנו מסכנות המזיקים למיניהם, ישנה חשיבות להכיר את סוגי המזיקים העיקריים ואת אופן הביצוע של הדברת מזיקים כנגדם. מכיוון שכך, נפרט תחילה במאמר זה על כל אחד מהמזיקים העיקריים. מאחר שמדובר לא במזיק אחד ולא בשניים, הפירוט יהיה קצר ותמציתי. תכליתו להעניק לכם את הידע הרלוונטי להדברת מזיקים בלבד.

לאחר הפירוט אודות כל מזיק, נלמד מהי הדרך האופטימלית להדביר אותו. הדברת מזיקים יכולה בהחלט להשתנות בין מזיק למזיק וזוהי הסיבה בגינה להבהרות אלו חשיבות יתירה. אנו מאמינים שבסופו של המדריך יהיו לכם את הכלים הראשוניים הדרושים לשם הדברת מזיקים. תוכלו להעמיק ולקרוא, לאחר מכן, על הדברת כל מזיק ומזיק באופן ספציפי.

הצורך בהדברות

 

ג'וקים

המזיק הראשון עליו חושבים בשיח על הדברות, הוא הג'וק. הג'וק, או בשמו המקצועי התיקן, הוא חרק גדול שעלול להעביר מחלות. מאחר שג'וק הוא שם כולל לכל סוגי התיקנים, נפרט באופן ספציפי אודות כל אחד משלושת סוגי התיקנים הנפוצים בישראל.

תיקן גרמני

תיקן גרמני הוא הג'וק המפורסם ביותר בישראל. אורכו כשני סנטימטרים, גופו חום ועל חזהו ניתן להבחין בשני פסים. התיקן הגרמני מעוטר בכנפיים אך אלו משמשות לו כעיטור בלבד, שכן הן לא יעזרו לו לעוף. המזון העיקרי של התיקן הגרמני, הוא מזון רקוב אולם בהיעדרו הוא יאכל גם מזון אחר מהצומח. עיקר פעולתו של התיקן היא בשעות הליל וקצב ההתרבות שלו גבוה במיוחד.

תיקן אמריקאי

התיקן האמריקאי מזכיר מאוד במראהו את התיקן הגרמני. אורכו כמעט שני סנטימטרים, צבעו חום אם כי בהיר יותר מהתיקן הגרמני. בניגוד לתיקן הגרמני שלא מסוגל לעוף, כנפי התיקן האמריקאי מסייעות לו להתעופף למרחקים קצרים. התיקן האמריקאי אוהב מזון עבש מן הצומח ומקומות הקינון המועדפים עליו יהיו במחסני מזון, באזור המטבח או בצינורות ביוב.

תיקן אמריקאי

 

תיקן פסים

מבין ארבעת סוגי התיקנים, תיקן הפסים הוא הקטן ביותר. גודלו בקושי עולה על סנטימטר אחד. לשם השוואה, תיקן גרמני או אמריקאי מגיע לגודל כמעט כפול של שני סנטימטרים. תיקן הפסים ניזון ממקורות מעופשים ולכן אזורים מלאים בטחב, עובש ולחות הם המועדפים עליו לצרכי קינון.

הדברת תיקנים

הדברת מזיקים מסוג תיקנים מבוצעת באמצעות ריסוס. חשוב להקפיד על כך שהריסוס יכלול ריסוס גם של ארונות חשמל ופתחי ביוב. אחרת, התיקנים ימשיכו להתרבות באזורים אלו ויחזרו לביתכם. בנוסף, חשוב לנקות את הבית ממזון רקוב שימשוך את התיקנים ויעורר את הצורך בהדברת תיקנים.

יתושים

מזיק מרכזי נוסף הוא היתוש. ישנם מספר סוגים של יתושים. המאיים מבניהם הוא יתוש הטיגריס שעקיצתו כואבת יותר. היתוש מוגדר כטפיל שכן הוא ניזון מדמם של קורבנותיו. היתוש, או ליתר דיוק היתושה, ניזונים הן מדמם של אנשים והן מדמם של בעלי חיים. היתושה פוצעת את האדם, מחדירה לו חומר מאלחש כדי שהעקיצה לא תעיר אותו ושותה את הדם בעזרת חדק המזדקר מאפה.

יתושים

 

הדברת יתושים

היתושים מתרבים באופן גבוה, במקורות מים עומדים. מאחר שזהו המצב, הדברת יתושים מתחילה בייבוש מקורות מים עומדים. הכוונה אינה לבריכות נוי, אלא לכל שלולית קטנה בגינה ואף להיקוות מים קטנטנה מתחת לעציץ. מעבר לכך הדברת מזיקים מסוג יתושים תתבצע אף היא בריסוס.

זבובים

זבוב הבית הוא חרק ממשפחת הזבובאים. נקבת הזבוב מטילה את ביציה אחת לשבוע, כמאה ביצים בכל הטלה. הביצים בוקעות והזבובים נולדים בתור רימות. הרימות גדלות ונעשות לזבובים. משך חיי הזבוב נע בין שבועות לחודשים בודדים. לרוב, הרימות יבקעו בשטחים מזוהים – פחי אשפה, רפש בהמות וניקוזי ביוב. חשוב לדעת כי הזבוב לא רק טורדני בעוצמה גבוהה אלא גם מפיץ מחלות ראשון במעלה.

הדברת זבובים

הדברת מזיקים מסוג זבובים מבוצעת באופן משולב. ראשית, המדביר יפרוס מלכודות פיתיון. המלכודות יפיצו חומרים אורגניים שיפתו את הזבוב. זה יעוף אל עבר המלכודת וילכד בה. פתרון המלכודות מושלם לא רק עבור בתים וגינות אלא גם עבור אתרי נופש וטבע. בנוסף, ישנה חשיבות להשמיד כל מזון רקוב או צואה ושתן בקרבתכם שכן אלו מושכים זבובים. לאחר מכן, יבוצע ריסוס להשלמת הדברת המזיקים.

נמלים

נמלה היא חיה חרוצה ומסורה הפועלת בקינים משוכללים למדי. הנזק מנמלה רגילה הוא מינימלי. כאשר מדובר בנמלי אש, הן יוכלו לעקוץ אתכם עקיצות שיהוו מטרד לא נעים.

הדברת נמלים

הדברת מזיקים מסוג נמלים נעשית באמצעות שימוש בהדברה ירוקה. במסגרתה, יפוזרו אבקות פרומון שימשכו את הנמלים אליהם וכך נוכל ללכוד אותן בקלות. בנוסף, רצוי לפזר בקרבת הקן פלפל חריף, מקלות קינמון, עלי דפנה וקליפות תפוז. כל אלו ירחיקו את הנמלים עקב ריחן החזק. מלבד זאת, תצטרכו לאטום סדקים בקירות או ברובה שבין הקירות לרצפה או בין הבלטות כדי שנמלים לא יבואו לקונן שם.

טרמיטים

טרמיטים הם חרקים קטנטנים דמויי נמלים. הנזק העיקרי הנגרם מהטרמיטים הוא העובדה שהקינים שלהם עשויים מנפטלין, חומר שנחשב למסרטן.

הדברת טרמיטים

הדברת מזיקים מסוג טרמיטים תיעשה באופן דומה להדברת מזיקים מסוג נמלים. מלבד השיטות הירוקות שהוצגו, ניתן יהיה גם לבצע הדברת מזיקים מסוג טרמיטים באופן כימי באמצעות ריסוס. הריסוס ישמיד את הטרמיטים בתוך הקינים שלהם ויציל אתכם מנזק הנפטלין.

הדברת טרמיטים

פשפשים

הפשפש הינו חרק פרימיטיבי יחסית, בעל כנפיים אך חסר יכולת תעופה. גודלו מזערי וצבעו כהה. גופו שטוח יחסית, ראשו בנוי כעיגול קטן וגופו כאליפסה רחבה מאחורי הראש. לפשפש, כמובן, שש רגליים. הפשפש ניזון מדמנו שלנו לרוב כאשר אנחנו ישנים ולכן סוג הפשפש הביתי נקרא פשפש המיטה.

קרציות

קרציות הן חרק דמוי פשפש אלא שהן מוצצות בעיקר את דמן של חיות הבית. גם את של בני האדם, אך רק כתוסף תזונה. יש להבחין בין שני סוגים של קרציות – קרציה קשה וקרציה רכה. את גופה של הקשה מעטרת שכבת שריון ובפיה צבת שנושך את החיה ממנה תמצוץ דם.

הדברת פשפשים וקרציות

הדברת פשפשים וקרציות מתחילה באיתורם, משימה לא פשוטה הדורשת מיומנות של המדביר. בשלב הבא, המדביר ישתמש בשואב ייעודי, בקיטור ובריסוס. רק השילוב של השלושה יוביל להדברת המזיקים והביצים כאחד. ריסוס לאו דווקא ישמיד את הביצים ולא תהנו מבית נקי מפשפשים ומקרציות.

מה עם חדקונית הדקל?

חדקונית הדקל הוא חרק ממשפחת החיפושיות. צבעו אדום, על גבו נקודות ומאפו מזדקר חדק קטן וחמוד. זאת היא הסיבה בגינה נקראת החדקונית בשם זה, על שום החדק המזדקר מאפה. החדקונית, כפי שכבר יכולתם לנחש, ניזונה מהדקל.

חדקונית הדקל, מוצצת את לשד הדקל, את מקור החיות שלו, ומובילה למותו. זהו הנזק הגדול ביותר של חיפושית חדקונית הדקל. ביכולתה להשמיד דקל שלם בקלות רבה.

הדברת חדקונית הדקל תיעשה באמצעות ריסוס, מלכודות או הדברה ביולוגית. עלות ההדברה נקבעת לפי מספר העצים המודברים ונעה בין 300 ל-600 שקלים לעץ, כפונקציה של גודל העץ ומספר העצים המודברים.

איך מדבירים חומייני?

החרק האחרון שנעסוק בהדברת מזיקים מסוגו הוא החומייני, מלדרה מטרידה בשמו המקצועי. החומייני הוא חרק קטן ועגלגל. הוא אינו נמנה על החרקים מפיצי המחלות או על החרקים  העוקצים את בני האדם. הנזק הנובע ממנו, אחר לחלוטין. החומייני רעב. הוא אוכל – והמון. מה הוא אוכל אתם שואלים את עצמכם? התשובה היא עלים ובכלל תוצרת חקלאית.

הדברת חומייני תיעשה בדרך של הדברה אקולוגית בג'ל או באבקה. המדביר יפזר אבקות פיתיון על הקרקע שיקטלו את החומייני. לחלופין, הוא ימרח את העלים בג'ל האקולוגי שיוביל למות החומייני. החומייני ירוץ לקראת הג'ל שיוביל, לצערו, למותו.

איך מדבירים חומייני?

מה היה לנו עד עכשיו?

תוכן עניינים
הדברת תיקן פסים

מחפשים שירות הדברת תיקן פסים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »
הדברת חשופיות והדברת חלזונות

מחפשים שירות הדברת חשופיות והדברת חלזונות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות

קרא עוד »
הדברת ג’וקים

מחפשים שירות הדברת ג’וקים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת טרמיטים

מחפשים שירות הדברת טרמיטים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת פרעושים

מחפשים שירות הדברת פרעושים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת פשפשים

מחפשים שירות הדברת פשפשים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת צרעות

מחפשים שירות הדברת צרעות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת נמלים

מחפשים שירות הדברת נמלים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת תיקנים אמריקאים בבית

מחפשים שירות הדברת תיקנים אמריקאים בבית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות

קרא עוד »
הדברת זחלים

מחפשים שירות הדברת זחלים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת קרציות

מחפשים שירות הדברת קרציות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת חדקונית הדקל

מחפשים שירות הדברת חדקונית הדקל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »
הדברת זבובים

מחפשים שירות הדברת זבובים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת דבורים

מחפשים שירות הדברת דבורים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת יתושים

מחפשים שירות הדברת יתושים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת ברחשים

מחפשים שירות הדברת ברחשים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת עקרבים

מחפשים שירות הדברת עקרבים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת תולעים

מחפשים שירות הדברת תולעים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת רימות

מחפשים שירות הדברת רימות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת תיקנים גרמניים בבית

מחפשים שירות הדברת תיקנים גרמניים בבית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות

קרא עוד »
הדברת נדלים

מחפשים שירות הדברת נדלים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברת פשפש המיטה

מחפשים שירות הדברת פשפש המיטה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »