logo hadbarot hasviva

הדברת חולד

כאשר אתם נתקלים בתילי עפר ואדמה בשדה, כנראה שאתם אומרים – "היי, הנה חפרפרת!" זהו תיאור שגוי של המציאות. מי שחופר את אותן חפירות בארץ אינה החפרפרת, כי אם החולד. החולד הארץ ישראלי הוא מין נפוץ למדי בארץ ורבים נוהגים לבלבל בינו לבין החפרפרת, שלא מצויה ברחבי ישראל.

 

חולד

חולד הינו מין מכרסם תת קרקעי, אשר עיקר פעולתו נעשית מתחת לאדמה. החולד ניזון בעיקר מחרקים ותולעים, אותם הוא מעדיף למצוא מתחת לפני הקרקע. בחודשי החורף, התולעים נוטות לעלות מעל לפני הקרקע ואיתם גם החולד, כדי לצוד אותם. בנוסף, החולד שמח לאכול עלים ירוקים טריים ורעננים.

גוף החולד בנוי בצורת גליל. אוזניו פנימיות ברובן, פרוותו חלקה ועיניו כהות. תכונות אלו מאפשרות לו להיות אלוף החפירות ולהסתגל בצורה מיטבית לחיים מתחת לאדמה. חולד מסוגל לחפור מחילה באורך מטר תוך פחות מדקה אחת!

 

חולד

 

נזקי החולד

החפירות של החולד נעשות לשני צרכים עיקריים. הצורך הראשון הוא חיפוש אחר מזון. הצורך השני הוא בניית מחילות מסתור שיסייעו לו במקרה שהוא יהיה מותקף ויהיה עליו לחמוק מהתוקף במהירות.

אלו הן מטרות החפירה מבחינתו של החולד. מטרות ראויות ולגיטימיות. אולם כאשר החפירות לא קורות בשטח הפתוח אלא בחצר שלנו, התוצאה היא תעלת בלומפילד אצלנו בגינה. ישנם שלושה נזקים עיקריים הנגרמים עקב הימצאותו של חולד בגינה שלנו. הנזק הראשון הוא האסתטי, השני הוא הפגיעה בתשתיות והשלישי הפגיעה בצומח.

 

נזקי החולד

 

הנזק החזותי

בעלי גינות משקיעים השקעה מרובה בגינה שלהם. בפיתוח הדשא, בעיצוב הגינה, בסגנון הגינה ועוד. מכיוון שאלו הם פני הדברים, הימצאותם של תילי העפר המשאיר אחריו החולד, פוגעים בגינה פגיעה קריטית. כל המראה שבעלי הגינה מנסים לשוות לה, הולך לאבדון. אם תשאלו את בעלי הדירות, זוהי סיבה מספקת בהחלט לביצוע הדברת חולד בגינה אך למעשה זוהי לא הסיבה היחידה ואף לא העיקרית בגינה מוצדק לבצע הדברת חולד.

 

הנזק החזותי

 

נזקים לצומח

החולד גם יגרום נזקים לצמחים בגינה. כזכור, החולד ניזון מעלים. מאחר שאלו הם פני הדברים, הוא צפוי לכרסם את עלי הצמחים שלכם, לפגוע בהם ולהשמיד אותם. בעיה זו היא גילום בזעיר אנפין של הפגיעה הגדולה ביותר של החולד – פגיעה בשטחים חקלאיים. עם זאת, אנו נתמקד בהדברת חולד במרחב הביתי ולא בהדברת חולד בשטחים חקלאיים.

 

נזקים לצומח

 

הנזק לתשתיות

הסיבה השלישית בגינה מוצדק לבצע הדברת חולד בגינה, היא הנזק לתשתיות הבית. החפירה המאסיבית של החולד לא מבוצעת בהתאם לתקנות התכנון והבניה העירוניות, אלא כראות עיניו של החולד בלבד. כתוצאה מכך, במהלך החפירה המאסיבית והמהירה של החולד, עלול להיגרם נזק משמעותי במיוחד לתשתיות.

התשתיות המצויות בסיכון פגיעה גבוה במיוחד הן תשתיות ההשקיה. כל בעל דשא המשקה בעזרת ממטרות, יודע כי צינורות מים מוליכים מים ממקור המים אל הממטרות מתחת לפני הקרקע, בדיוק היכן שחופר החולד. הסיכוי שהחולד יפגע בתשתיות אלו במסגרת החפירות שלו גבוה במיוחד.

תשתיות נוספות המצויות בסיכון, הן תשתיות החשמל, האינטרנט והטלפון. כל אלו גם הן מולכות בחוטים דרך הגינה. מכיוון שכך, הרי שגם הן מצויות בסיכון מהחולד ויש לבצע הדברת חולד בגינה כדי למנוע את התממשות תרחישים אלו. להלן, נבין באיזה אופן מבוצעת הדברת החולד בגינה.

 

הנזק לתשתיות

 

שיטות הדברה

ישנן שלוש שיטות עיקריות בעזרתן ניתן לבצע הדברת חולד. השיטה הראשונה היא שימוש במלכודות. השיטה השנייה לביצוע הדברת חולד הינה שימוש ברעל. השיטה השלישית לביצוע הדברת חולד, היא שימוש בגז. במאמר זה נדון בשיטת המלכודות שכן היא הנפוצה ביותר – כיצד היא מבוצעת, מהם יתרונותיה ומהם חסרונותיה בהדברת חולד.

 

שיטות הדברה

 

הדברה במלכודות

הדרך הראשונה להדברת חולד זהה לדרך המלך להדברת שאר המכרסמים – בעזרת מלכודות. המלכודות ייפרסו בפתחי היציאה של החולד, בתוכן יוטמן פיתיון, החולד יתפתה להגיע אל הפיתיון ויילכד במלכודת.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של מלכודות. מלכודת כלוב מסוג תיבת האכלה, מלכודת קפיץ ומלכודת דבק. מלכודת כלוב מסוג תיבת האכלה תכלול אוכל אמיתי ומזין עבור החולד. החולד ייכנס אל תוך המלכודת ויפעיל מנגנון שינעל אותו בתוך המלכודת. לאחר הלכידה, תוכלו לשחרר את החולד בשטח פתוח שאינו חקלאי ולהחזיר את החולד אל חיק הטבע.

 

הדברה במלכודות

 

מלכודות הקפיץ גם הן כוללות פיתיון. אלא שעם דריכת החולד על המלכודת, הוא לא ייכלא בתוכה אלא ייסגר עליו קפיץ מתכתי. הקפיץ יחרוץ את דינו של החולד למוות. כך, תבוצע הדברת חולד בעזרת מלכודת קפיץ.

מלכודת מסוג דבק הייתה נפוצה בעולם, אך כיום היא אינה חוקית והשימוש בה אסור. זאת, עקב האכזריות הרבה הכרוכה בה מה שהופך את ההחלטה למוצדקת. מכיוון שכך, לא נתעמק בה אלא רק נזכיר שמדובר במשטח עם פיתיון, המדביק אליו בעוצמה את החולד. זה ינסה להשתחרר ממנו בשארית כוחותיו עד שימצא את מותו.

יתרונן של המלכודות הוא הוודאות באשר לתפיסת החולד. החיסרון הוא שהתפיסה לא מיידית, יכול לחלוף זמן רב עד שהחולד ייכנס למלכודת וגם האופציה שהחולד לא ייכנס כלל למלכודת הינה אופציה ממשית.

במסגרת הדברת חולד ברעל, יפזר המדביר מזון רעיל בפתחי מחילות החולד וככל שהדבר אפשרי גם בתוכן. לאחר הפיזור, החולד צפוי לאכול מהמזון. הוא יאכל, יראה שהמזון טעים ומשובח ויאכל עוד. אלא שלאחר יומיים או שלושה, המזון המורעל יוביל למותו של החולד ואתם תהנו משירותי הדברת חולד מקצועיים ואיכותיים. היתרון של הדברה זו הוא שהחולד צפוי לאכול מהמזון המורעל מהר יותר ממתי שהיה נכנס אל תוך המלכודת. החיסרון של שיטת הדברת חולד באמצעות רעל הוא, שכלל לא נראה את החולד כאשר הוא מת ולא נדע כי ההדברה הושלמה.
ישנה שיטת הדברה הייחודית להדברת חולד, המתבססת על היותו חיה החיה במחילות. הדברת חולד ייחודית זו היא הדברת חולד באמצעות גז. המדביר יזרים גז אל תוך מחילת החולד. הגז יתפשט בחלל ויחנוק את החולד. פתרון זה נפלא גם אם במחילות לא מצוי חולד אחת אלא מספר גבוה יותר של חולדים. שיטה זו נחשבת ליעילה, אך לא תפגע בחולד אם הוא לא נמצא בתוך המחילה ברגעי ההדברה. לא רק זאת אלא גם שרבים פקפקו על המוסריות של הדברה בגז. ספק במה היא נבדלת, מבחינה רציונלית, מהדברות אחרות אך ברור על אילו יסודות נפשיים יושבת רתיעה זו. בחרו בשיטה המתאימה לכם ביותר ותהנו מחצר ללא חולד. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.

מידע נוסף סביב הנושא

הדברת חפרפרת

מחפשים שירות הדברת חפרפרת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת כיני יונים

מחפשים שירות הדברת כיני יונים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברת יונים

מחפשים שירות הדברת יונים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת חולדות

מחפשים שירות הדברת חולדות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת עכברים

מחפשים שירות הדברת עכברים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה