logo hadbarot hasviva

הדברת זחלים

מחפשים שירות הדברת זחלים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

ספר ילדים ידוע במיוחד מספר על הזחל הרעב. אותו זחל בקע מן הביצה ביום שבת בבוקר ומיד החל לזלול. כי הוא היה רעב מאוד. אכל ואכל, זלל וזלל, וכעבור שבעה ימים הפך לפרפר יפהפה. בסיפור זה יש הרבה אמת. זחלים הם צורתם הגולמית של חרקים רבים. כאשר מדובר בזחלים שנראה בגינה שלנו זוללים מהעלים, כנראה שמדובר בזחלים או של פרפר או של עש. מכיוון שזהו המצב, כאשר אנו מדברים על הדברת זחלים הכוונה היא, ככל הנראה, להדברת זחלים של פרפר או של עש.

 

הזחל

הזחל הוא שלב ביניים בחייו של הפרפר או של העש. הוא בוקע מהביצה ויוצא לאוויר העולם. כעבור כמה שבועות הוא יהפוך לגולם, שלב של מעין ביצה שנייה. לאחר תקופת זמן לא מבוטלת בה הפרפר יהיה במצב גולם, הוא ייצא מהגולם ויפרח לאוויר העולם בתור פרפר יפהפה או בתור עש בגדים הפושט על הארון ומחסל את תחולתו.

בשלב זה, יש לציין אבחנה חשובה. ישנם זחלים, אשר מצב זה הוא שלב בהתפתחותם לקראת היותם חרקים בוגרים. כאמור, כמעט כל חרק עובר שלב בו הוא זחל. הדבר נכון לא רק לפרפרים אלא גם לחיפושיות, ליתושים, לצרעות ולזחלים. אולם החרקים של כל אלו קטנטנים ולא הם מושא ענייננו זה.

לעומת הזחלים, מצויות התולעים. תולעת היא חיה דמוית זחל אלא שלא מדובר בשלב התפתחותי אלא זוהי צורתה המושלמת של התולעת. דרכי ההדברה של תולעים יכולות להיות שונות במידת מה. אנו נתרכז בהדברת זחלים ולא בביצוע הדברה כנגד תולעים.

הנזקים מהזחל

הזחל, כזכור, רעב. הוא מכרסם כל מה שנקרה בדרכו. לכן, אם הופיע לכם זחל על עציץ הנענע במרפסת ולא תטפלו בבעיה במהרה, תוכלו להתחיל להיפרד מהנענע. אם הזחל עלה על הגרניום ששתלתם, תוכלו לחזור למשתלה ולהשיג גרניום חדש. לאור הנזקים החמורים שגורם הזחל, מובן מדוע יש צורך בביצוע הדברת זחלים.

לכך יש כמובן לצרף את החשש כי מדובר בזחל של עש ולא בזחל של פרפר. אם בזחל של עש עסקינן, הרי שהפיכתו לעש בוגר תמית כליה על הבגדים שלנו, על הארונות עצמם ובכללי תגרום לנזקים משמעותיים. לכן, כאשר מדובר בזחל של עש, הצורך בביצוע הדברת זחלים קריטי אף יותר.

ההדברה בפועל

ישנן כמה שיטות בהן ניתן לבצע הדברת זחלים בגינה הביתית שלכם. הדברת זחלים בגינה הביתית יכולה להתבצע או על ידי הדברה אקולוגית או על ידי הדברה ביולוגית או על ידי הדברה קלאסית באמצעות ריסוס כימיקלים. אנו נפרט אודות כל אחת מהשיטות להדברת זחלים.

הדברה אקולוגית

הדברת זחלים באופן אקולוגי נעשית באמצעות ג'ל להדברות. הג'ל הוא ג'ל רעיל, המופק מחומרים אקולוגים בלבד. ייחודיותו של הג'ל בכך שהוא נחזה עבור הזחלים כאוכל והם יאכלו אותו בתיאבון. כעבור יום, הרעל ייתן את אותותיו והזחלים האומללים ימצאו את מותם בעקבות הג'ל שאכלו.

מאחר שהג'ל רעיל ומסוכן, הוא יימרח אך ורק על ידי מדביר מוסמך ומורשה.  המדביר ימרח את הג'ל על העלים המועדים לאכילה על ידי הזחלים וכך תבוצע הדברת הזחלים.

החיסרון של הדברת זחלים בג'ל הוא מחירו הגבוה של הג'ל. עלות הג'ל עומדת על כמאה שקלים לשלושים גרמים של ג'ל. מכיוון שזהו המצב ואלו הם פני הדברים, ההדברה בג'ל יעילה במיוחד להגנה על צמח מסוים ואף על מרפסת עם כמה אדניות אך העלות של הגנה מפני מזיקים של גינה שלמה תהיה גבוהה במיוחד. לכן, נרצה לשלב את ההדברה בג'ל עם שיטות אחרות לביצוע הדברת זחלים.

הדברת זחלים ביולוגית

זחלים הם טרף נפלא עבור חיות רבות. ניתן לנצל זאת, להביא את אותן החיות לגינה ולהנות מגינה ללא זחלים שיאכלו את העלים שלנו. החיה המיובאת כדי לחסל את הזחלים נקראת המדביר הביולוגי שלו. ישנם סוגים לא מעטים של מדבירים ביולוגים לזחלים, התלויים בסוג הזחלים בגינה שלכם. מכיוון שכך, המדביר יצטרך להתאים מדבירים ביולוגים לגינה שלכם לפי סוג הזחלים.

רבים מהמדבירים הביולוגים הם חרקים בעצמם. נמלים, צרעות, עכבישים וחיפושיות יאכלו את הזחלים בחפץ לב. בנוסף אליהם, גם ציפור דרור הבית שמחה במיוחד לטרוף זחלים לארוחת בוקר, צוהריים או ערב. מבחינתה, אין כל מניעה לאכול מנת חלבון בשרי דשנה כבר ב-10:00 בבוקר. גם חוחיות ואף זבובים יכולים להיות מדבירים מעולים לזחלים שלכם.

החיסרון בהדברה הביולוגית מובן מאליו. הדברת הזחלים על ידי מזיקים אחרים תפתור צרה אחת על ידי יצירת צרה אחרת. זוהי הסיבה בגינה הדברת זחלים בצורה ביולוגית תהיה מוצדקת ורצויה רק כאשר מדובר במכת זחלים קשה וכואבת, כואבת יותר מהפתרון שנעניק לה. ככל שזהו לא המצב, נעדיף את ההדברה בג'ל בה עסקנו לעיל.

הדברת זחלים על ידי כימיקלים מבוצעת בפשטות וביעילות. הגינה עוברת ריסוס על ידי חומרים כימיים המהולים במים. חומרים אלו ישמידו את הזחלים ויובילו למותם. לאחר הריסוס, תידרשו להישאר מחוץ לגינה לזמן מה. בזמן זה, השפעת החומרים תפחת עד שתגיע לאיזון המושלם. איזון בו היא תמשיך לקטול זחלים אך לא תפגע בבני אנוש ובחיות הבית. עלותה של הדברה כזו על ידי מדביר נעה בין 200 לבין 500 שקלים, כאשר המחיר נקבע לפי גודל השטח המודבר. ברוב המקרים, העלות הסופית תנוע סביב מרכז הטווח ועלות העבודה תעמוד על כמאתיים וחמישים שקלים חדשים. אם כן, שיטת הדברת הזחלים המומלצת במרפסות ובתאי שטח קטנים היא הדברת זחלים בג'ל. באזורים גדולים יותר נעדיף להחליף את ההדברה בג'ל בהדברה בריסוס או לכל הפחות לשלב בין שתי השיטות.
מדביר הזחלים שלכם חייב לשאת ברישיון הדברה בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. ללא רישיון שכזה, עבודתו אסורה ומסוכנת. הרישיון ניתן לאחר הנפקת תעודת יושר ועמידה בתנאי קורס מדבירים, האורך כשלושה חודשים. שימו לב כי הרישיון של המדביר עודנו תקף וכן כי סוג הרישיון תואם את העבודה – רישיון להדברת פנים או רישיון להדברת חוץ.  כמו כן, עליכם להקפיד לדרוש מהמדביר אחריות על העבודה. מדביר מקצוען ישמח לתת לכם אחריות על הדברת הזחלים, לכל הפחות לחצי שנה ולרוב גם לשנה שלמה. כמו כן, השתדלו לקרוא ביקורות ולשמוע חוות דעת על מדביר הזחלים מחברים, שכנים ובני משפחה.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברת חשופיות והדברת חלזונות

מחפשים שירות הדברת חשופיות והדברת חלזונות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות

הדברת תיקן פסים

מחפשים שירות הדברת תיקן פסים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברת ג’וקים

מחפשים שירות הדברת ג’וקים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת טרמיטים

מחפשים שירות הדברת טרמיטים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פרעושים

מחפשים שירות הדברת פרעושים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פשפשים

מחפשים שירות הדברת פשפשים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה