logo hadbarot hasviva

הדברת דבורים

מחפשים שירות הדברת דבורים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

דבורה היא חיה בעלת חשיבות אקולוגית עצומה. מזה עשר שנים שהמעדנים מדווחים על פיחות ניכר במספר הדבורים בעולם, מה שמציב את כלל העולם בסכנה ממשית. אך עם כל הכבוד לחשיבותן הרבה של הדבורים ומבלי לזלזל בה ולו זלזול קל שבקלים, כאשר הדבורים מצויות בתוך הבית, הגינה או המשרד שלנו, נרצה לבצע הדברת דבורים.

 

המדריך המלא

מדריך זה יסקור את כלל המידע הרלוונטי ביחס להדברת דבורים. ראשית, המדריך יפתח במידע אודות הדבורים ובדבר חשיבותן העצומה לעולם. משם, נמשיך לסכנה הנשקפת מהדבורים. לאחר מכן, נפרט אודות אופן הדברת הדבורים עצמה וכן נעניק לכם כלים להבחנה בין צרעה לבין דבורה.

חשיבות הדבורה

הדבורה היא חרק עם חשיבות ראשונה במעלה. הדבורה לא רק עמלה קשה כדי לייצר דבש מתוק וטעים אלא גם עומלת ללא הרף על האבקת הפרחים. פרחים, כידוע, מתחלקים לפרחים זכרים ולפרחים נקבות. כדי שפרח נקבה יהפוך לפרי, עליו לעבור הליך האבקה. ההאבקה היא, למעשה, העברת אבקנים מהפרח הזכר אל הפרח הנקבה. על שליש מהאבקה בעולמנו, אחראיות הדבורים.

השלכת החשיבות

חשיבות הדבורה מוליכה לכך שהדברת דבורים במובן של השמדתן, אסורה על פי חוק. מכיוון שזהו המצב, כאשר אנו כותבים על הדברת דבורים אין הכוונה להדברה של ממש אלא להרחקתן של אותן הדבורים. לא נרצה, חלילה, לפגוע בחיה חשובה זו והדברת דבורים שכזו, כאמור, גם אסורה על פי חוק.

הסיבות להדביר

אם כן, אתם וודאי עשויים לתהות, ובצדק, מדוע בכלל שנרצה להדביר דבורים. התשובה פשוטה ואינטואיטיבית. מאחר שהדבורים עוקצות. אולם חשוב לדעת שלא כמאמר שירו של סבלימינל, הדבורה אינה "מייד עוקצת". אצל דבורים, בניגוד לצרעות, עקיצה היא רק מוצא אחרון. זאת, מאחר שעקיצתה תוביל באופן וודאי למותה. מאחר שזהו המצב ואלו הם פני הדברים, דבורים לא ימהרו לעקוץ ולמעשה הן לא ירבו לעקוץ גם כאשר הן מצויות בסכנת חיים.

הסיבה העיקרית בגינה דבורה תעקוץ אדם היא אלטרואיסטית בצורה יוצאת דופן. הדבורה תעקוץ רק כאשר היא תחוש שהקן כולו בסכנה והיא תקריב את חייה למען הקן כולו. נראה, שאם החברה שלנו הייתה מתנהלת כמו קן דבורים בו כולן נכונות למלא את תפקידם במרץ רב ונכונות להקריב את עצמן למען הכלל, מצבנו כחברה היה טוב יותר במידה ניכרת.

אם כן, עקיצת הדבורה הינה אירוע לא נעים כלל וכלל ונרצה להימנע ממנו. העקיצות יכולות להיות מסוכנות בשני תרחישים. ראשית, כאשר הנעקץ אלרגי לדבורים. עקיצת דבורה אדם אשר אלרגי לעוקץ שלה, עלולה להוביל למותו. עבור אותם אנשים, ברור מדוע הדברת דבורים הינה נחוצה.

תרחיש שני בו העקיצה עלולה להיות מסוכנת היא כאשר נחיל של דבורים תוקף אדם. מצב זה יכול להתרחש, למשל, כאשר ילד בועט כדורגל והכדור פוגע בכוורת דבורים על העץ. הדבורים יפרשו זאת כמלחמת חורמה על הכוורת שלהן וימהרו לנטרל את התוקף. גם כנגד מצבים אלו, הדברת דבורים נצרכת כאשר הדברת דבורים מתייחסת להרחקתן כמובן.

ביצוע ההדברה

הדברת דבורים, דהיינו הרחקתן, מבוצעת באופן הבא. המדביר מאתר את קן הדבורים. מתוכו, הוא מאתר את מלכת הקן. כידוע, לכל קן יש מלכה אשר לפקודתה סרות כל הדבורים בכוורת. לאחר איתור המלכה, המדביר ילכוד אותה ויעביר את המלכה אל תוך מיכל ייעודי המאפשר לדבורים להיכנס לכלי אך לא לצאת ממנו.

לאחר לכידת המלכה, כלל הדבורים יבואו אחריה אל תוך המיכל. במידה שלא כל הדבורים נכנסו למיכל, המדביר יוכל להשתמש בשואב ייעודי השואב את הדבורים למיכל מבלי להרוג אותן. במצב זה, כאשר כל הדבורים בקן מצויות בתוך המיכל, המדביר יסגור לחלוטין את המיכל וייסע אותו לשטח פתוח. בשטח הפתוח, המדביר ישחרר את הדבורים. אלו ייבנו לעצמן קן חדש ויתחילו את חייהן מחדש במרחק מכם.

הדברת צרעות ודבור

הבנו כי לדבורה חשיבות עצומה. אולם זהו לא המצב באשר לבת דודתה, הצרעה, שלא אחראית על ההאבקה וכן באשר למינים של דבור שאינם מבצעים האבקה. אותם, ניתן להדביר כפי שתוכלו לקרוא בכתבה על הדברת צרעות. מכיוון שכך, ישנה חשיבות לזיהוי החרק המעופף. האם מדובר בדבור, דבורה או צרעה.

הבחנה בין השתיים

הבנו כי צרעות ניתן להדביר ממש בעוד שהדברת דבורים כוללת את הרחקתן ולא מבוצעת הדברת דבורים בפועל. להלן נעניק לכם מספר כללי אצבע, בעזרתן תוכלו להבחין האם מדובר בדבורה או שמא מדובר בצרעה בלבד. כלל האצבע הראשון הוא הצבע של החרק המעופף. צבעי הצרעה מבריקים ועזים. זאת, בעוד שצבעי הדבורה בצבע מט ולא מבריק כלל.

כלל האצבע השני נוגע לגופן של הצרעות והדבורים. גוף הצרעה מחודד ומוארך, בעוד שגוף הדבורה מעוגל וחמוד. כלל אצבע שלישי להבחנה בין צרעה לבין דבורה, הוא התבוננות בגופה – האם הוא חלק או שעיר. הדבורה העמלה היא שעירה בכל גופה באופן שניתן להבחין בו גם בעין בלתי מזוינת. זאת, לעומת הצרעה החלקה.

מדביר הדבורים שלכם חייב לשאת ברישיון הדברה בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. ללא רישיון שכזה, עבודתו אסורה ומסוכנת. הרישיון ניתן לאחר הנפקת תעודת יושר ועמידה בתנאי קורס מדבירים, האורך כשלושה חודשים. שימו לב כי הרישיון של המדביר עודנו תקף וכן כי סוג הרישיון תואם את העבודה – רישיון להדברת פנים או רישיון להדברת חוץ.  כמו כן, עליכם להקפיד לדרוש מהמדביר אחריות על העבודה. מדביר מקצוען ישמח לתת לכם אחריות על הדברת הדבורים, לכל הפחות לחצי שנה ולרוב גם לשנה שלמה. כמו כן, השתדלו לקרוא ביקורות ולשמוע חוות דעת על מדביר הדבורים מחברים, שכנים ובני משפחה.
עלותה של הדברת דבורים זהה לעלות של הדברת צרעות. עלות הדברת דבורים נקבעת לפי סוג העבודה בצירוף זמן העבודה. לרוב, העלות תנוע בין מאתיים וחמישים שקלים לבין מחיר כפול מזה של חמש מאות שקלים. הפער נוע מכך שישנם קיני דבורים בהם קל מאוד לאתר את המלכה, למשל קן דבורים המצוי על ע במקום גלוי וחשוף לעין. מנגד, במקרים אחרים הקן מצוי בנקודה חבויה והרסנית, אפילו בתוך הקיר שלכם מה שמחייב את שבירת הקיר. מקרי ביניים יהיו כאלו בהם העבודה סבירה אך לא קשה במיוחד ויהיה צורך להשתמש בשואב הדבורים. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.

מידע נוסף סביב הנושא

הדברת חשופיות והדברת חלזונות

מחפשים שירות הדברת חשופיות והדברת חלזונות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות

הדברת תיקן פסים

מחפשים שירות הדברת תיקן פסים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברת ג’וקים

מחפשים שירות הדברת ג’וקים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת טרמיטים

מחפשים שירות הדברת טרמיטים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פרעושים

מחפשים שירות הדברת פרעושים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברת פשפשים

מחפשים שירות הדברת פשפשים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה