logo hadbarot hasviva

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

שינויי האקלים מורגשים יותר ויותר בחיינו. מספר הימים בשנה עם טמפרטורות מעל 30 מעלות לא מפסיק לצמוח. אנו עדים לתופעות מזג אוויר קיצוניות מידי שנה ולפעמים אף כמה פעמים בשנה. כתוצאה מכך, המודעות לסביבה ירוקה ולא מזהמת עולה. במסגרת אותה הבנה, עולה קרנה של ההדברה הצמחית. הציבור מכיר בבעיות של ההדברה הכימית ומעדיף את ההדברה הצמחית.

 

המדריך המלא

אנשים רבים מתעניינים בהדברה צמחית אך לא משתמשים בה בפועל. פעמים רבות, הדבר נובע מהיעדר מודעות מספקת כיצד מתבצעת הדברה צמחית. לשם כך, כתבנו עבורכם מדריך זה.

 

חלקי המדריך

המדריך יפתח בהסבר אודות ההדברה הרגילה, הכימית, תוך פירוט יתרונותיה ושלושת חסרונותיה המרכזיים. לאחר מכן, המדריך יבאר מהי ההדברה הצמחית, מהו ההליך בביצוע ההדברה הצמחית וכיצד  היא מתמודדת עם החסרונות שבהדברה הכימית.

חלקי המדריך

 

הדברה כימית – יתרונות

הדברה כימית הינה ההדברה הקלאסית המוכרת לכולנו. הדברה זו מבוצעת בבתים פרטיים, בגינות, בבניינים, במרחבים אורבניים ובשטחים חקלאיים. בהדברה, מפוזרים, לרוב בריסוס, חומרים כימיים. אותם חומרים מחסלים את המזיקים ושומרים על סביבה סטרילית מבעלי חיים לא רצויים.

להדברה הכימית יתרונות רבים. בזכותה, ממגרים חיות המפיצות מחלות, שלאורך ההיסטוריה גרמו למגפות קשות. בנוסף, המדבירים הכימיים שומרים על היבול החקלאי שלנו מפני מזיקים. ההדברה לא מגינה אך ורק על היבול והתבואה אלא גם על העצים עליהם גדלים הפירות.

מלבד כל אלו, ההדברה שומרת על הבית שלנו סטרילי – ללא ג'וקים, נמלים ושאר חיות המפריעות לנו ופוגעות באיכות חיינו. אלו אם כן, היתרונות הגדולים של ההדברה. יתרונות אלו הופכים את ההדברה למצרך נפלא בעולם המודרני.

הדברה כימית – יתרונות

 

הדברה כימית – חסרונות

היתרונות של ההדברה הכימית אינטואיטיביים ומובנים. אולם להדברה הכימית גם חסרונות משמעותיים. ההדברה הכימית גורמת לשלושה נזקים עיקריים – נזק סביבתי, נזק תברואתי ונזק אבולוציוני.

 

הנזק הסביבתי

השימוש בחומרים הכימיים לצורך ההדברה, מוביל לזיהום ממשי. במהלך ההדברה נפלטים גזים. הגזים מתפשטים באטמוספירה וגורמים לה לזיהום משמעותי. ישנם חומרים שהנזק הסביבתי הנגרם מהם חמור כל כך, עד שמדינות רבות אסרו על השימוש בהם. הנזקים קיימים הן בהדברות הביתיות והעירוניות והן בהדברות החקלאיות.

הנזק הסביבתי

 

הנזק הבריאותי

להדברה הכימית נזקים בריאותיים לא מבוטלים. במהלך הריסוס החקלאי, מוחדרים כימיקלים אל התבואה. במסגרת הריסוס הביתי, החומרים הכימיים נפוצים בחלל. כמויות החומרים אמורות להיות זעירות ולא לפגוע באדם ובבעלי החיים. אולם בתרחישים לא מעטים, כמויות החומר גדולות מידי ופוגעות בילדים ובבעלי חיים הרגישים במיוחד לחומרים אלו.

הנזק הבריאותי

 

הנזק האבולוציוני

כידוע, לפי האבולוציה המותאם שורד. פרטים שלא מסוגלים להתמודד עם הקשיים שהעולם צופן להם לא יעמידו צאצאים ורק אלו המסוגלים יזכו לכך. כלל זה נכון גם באשר למזיקים.

ישנם מזיקים עם יכולות עמידות בפני כימיקליים גבוהה יותר וגבוהה פחות. כתוצאה מההדברות המרובות, רק אלו העמידים יותר שורדים, מעמידים צאצאים מזיווג של שני פרטים עמידים וכפועל יוצא צאצאיהם עמידים אף יותר. כך, ההדברות גורמות להעמדת דורות של מזיקים המושפעים פחות מחומרי ההדברה השונים.

הנזק האבולוציוני

 

ההדברה הצמחית

במטרה להתמודד עם שלל הנזקים הללו, מבלי לאבד את יתרונות ההדברה, פותחה ההדברה הצמחית. במסגרת הדברה צמחית, נלחם המדביר במזיקים בעזרת פתרונות טבעיים מעולם הצומח ושאר המחוזות הטבעיים, המשיגים את התוצאות הרצויות מבלי לגרום לנזקים. ישנן שלוש שיטות להדברה הצמחית. בעזרת צמחים של ממש, בעזרת מלכודות ובעזרת ג'ל.

ההדברה הצמחית

 

צמחים

ישנם צמחים אשר הריח והטעם שלהם דוחים חרקים ומרחיקים אותם. צמחים אלו מוכרים למדי ונמצאים כמעט בכל בית. עלי דפנה, גרגירי פלפל חריף ומקלות קינמון הינם שלוש דוגמאות נפלאות למדבירים צמחיים טבעיים. במידה ומתחילים להופיע חרקים בבית שלכם, פזרו צמחים אלו במקומות בהם החרקים מופיעים. ככל שהחרקים אכן נרתעים מהחומרים המפרישים צמחים אלו, הרי שהדברה צמחית זו תעבוד לכם בצורה נפלאה.

צמחים

 

מלכודות

הדברה צמחית בעזרת מלכודות היא פשוטה במיוחד להבנה. במהלך ההדברה הצמחית בעזרת מלכודות, ייפרסו ברחבי הבית מלכודות מלאים בפרומונים. הפרומון הוא חומר טבעי המושך אליו חרקים. החרקים יגיעו למלכודת, וילכדו בה. הלכידה לא תוביל, כמובן, למותם.

עם התמלאות המלכודת, קחו אותה לשטח פתוח מרוחק מהבית ורוקנו אותה מכלל החרקים שנלכדו בה. השיבו את המלכודת למקומה, מלאו אותה מחדש בפרומון ולכדו בעזרתה חרקים נוספים.

מלכודות

 

ג'ל

אפשרות נוספת להדברה צמחית היא הדברה באמצעות ג'ל. הג'ל כולל חומרים טבעיים המופקים מצמחים, המחסלים את החרקים. החרקים מריחים את הג'ל, חושבים שמדובר במזון ולוקחים אותו אל הקן שלהם. בקן, כלל החרקים נהנים מהמזון לכאורה. אלא שמזון זה, יוביל למותם תוך מספר ימים.

להדברה זו יתרונות ברורים וחסרון ברור. היתרונות הם הדברה מהירה יותר ביחס למלכודות והיעדר שימוש בכימיקליים מזהמים ומסכנים בריאותית. החיסרון הוא הפגם המוסרי – החרקים עודם מוצאים את מותם. חשוב לדעת כי עיקר ההדברה בג'ל מבוצעת בחממות חקלאיות. בחממות אלו, הנזק של המזיקים למיניהם גבוה במיוחד מה שעשוי להצדיק את ההדברה.

ג'ל

התשובה היא – תלוי. פיזור מלכודות לא חייב להיעשות על ידי מדביר. תוכלו לפזר בעצמכם את המלכודות, ללכוד את החרקים ולשחרר אותם. כמובן שהדבר נכון גם ביחס לפריסת עלים, מקלות קינמון וכדומה בבית. לעומת זאת, הדברה צמחית באמצעות ג'ל תיעשה אך ורק באמצעות מדביר. זאת, מאחר שאמנם לא נעשה שימוש בחומרים כימיים אך הג'ל רעיל והשימוש בו מצריך מומחיות ומיומנות. שימו לב כי לא כל אדם הקורא לעצמו מדביר הוא אכן מדביר. מדביר הינו אך ורק מי שנושא רישיון הדברה מטעם רשות הטבע והגנים. הרשות מנפיקה אישורים אלו על סמך עמידה בתנאי קורס הדברה בן כשלושה חודשים וכן הנפקת תעודת יושר מהמשטרה. שימו לב כי המדביר אתו אתם מתקשרים נושא ברישיון מתאים וכן כי רישיון ההדברה שלו הינו בתוקף.
בוודאי. הדברה צמחית אינה ההדברה הירוקה היחידה. אליה מצטרפות ההדברה הביולוגית, הדברה אקולוגית ועוד. לדרכים נוספות אלו יתרונות, וחסרונות.  ההדברה הביולוגית, למשל, מתאימה בעיקר לשטחים חקלאיים ותשמש יחד עם ההדברה הכימית ולא במקום הדברה זו. על כן, השימשו בה נקרא פעמים רבות הדברה משולבת. ההדברה האקולוגית כוללת גם ריסוס של חומרים טבעיים שאינם כימיקליים. התייעצו עם המדביר שלכם, והגיעו יחד איתו למסקנה איזו מבין ההדברות הירוקות הינה ההדברה המתאימה ביותר עבורכם. בהצלחה! 
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה אקולוגית

מחפשים שירות הדברה אקולוגי מבעלים אמין ומקצועי? אספנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה באיכות