logo hadbarot hasviva

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

כל מי שמכיר קצת את עולם ההדברות או את עולם החקלאות, נתקל במונח הדברה משולבת. אולם רבים מבין אלו ששמעו את המונח, לא יודעים באמת מהו אומר וכן אין להם את הידע כיצד לבצע הדברה משולבת בפועל. עבור אותם אנשים, וכן עבור אלו המתעניינים בתחום ולא שמעו על הדברה משולבת כלל ועיקר, כתבנו את המדריך להדברה המשולבת.

 

מרכיבי המדריך

מדריך זה יפתח בהסבר בקצרה אודות ההדברה המשולבת. משם, נצלול אל כל אחד ממרכיבי השילוב – ההדברה הכימית וההדברה הביולוגית. נפתח בהסבר אודות ההדברה הכימית, יתרונותיה ומגבלותיה. משם, נמשיך אל ההדברה הביולוגית, נבין כיצד היא מתמודדת עם הקשיים שהוצגו בבעיה הכימית ומהן מגבלותיה של ההדברה הביולוגית. לבסוף, נעסוק באופן השילוב של שתי ההדברות.

מרכיבי המדריך

 

הדברה כימית

הדברה כימית הינה סוג ההדברה הנפוץ ביותר. במסגרת הדברה זו, מפוזרים לחלל חומרים כימיים האמורים לקטול את כלל המזיקים המצויים באותו תא שטח בו מפוזרים הכימיקליים. הקטילה אמורה להיות מיידית וכן לשמור על האזור נקי ממזיקים לכל הפחות לחודשים הקרובים.

פיזור החומרים הכימיים יכול להיעשות באחד משני אופנים. ניתן לפזר אותו באמצעות ריסוס שלו על תא השטח. לחלופין, ניתן לפזר את החומרים הכימיים כאבקה המתפשטת במרחב וקוטלת את המזיקים למיניהם. השטחים המרוססים יכולים להיות, למעשה, מכל סוג של שטח. מרססים בכימיקליים לצרכי הדברה דירות, בניינים, חדרי מדרגות, חצרות פרטיות, רחובות ראשיים, פתחי ביוב, שטחים חקלאיים עצומים ועוד.

כאשר מרססים בשטחים אורבניים, הריסוס קורה על ידי מדביר פרטי. המדביר לובש חליפת מגן, נושא על גבו מיכל מלא בכימיקליים, מתוך המיכל יוצא צינור ובראשו אקדח וקנה. באמצעות סחיטת ההדק, הכימיקליים משתחררים מתוך המיכל ומטהרים את השטח ממזיקים.

ריסוס של שטחים חקלאיים, לעומת זאת, מבוצע לרוב מהאוויר באמצעות מטוסי ריסוס. המטוסים חגים מעל השדה ומרססים מגבוה את כולו. זהו האופן היעיל ביותר לבצע ריסוס שכזה. כמובן שכאשר לא מדובר בשדות אלא בחממות, אופן הריסוס דומה יותר לריסוס האורבני.

הדברה כימית

 

יתרונות ההדברה הכימית

להדברה הכימית מספר יתרונות משמעותיים. ראשית, היעילות שלה גבוהה למדי. שנית, היא שומרת בצורה מיטבית על התבואה החקלאית. בנוסף, היא מגנה מפני פגיעות בעצים עצמם. כמו כן, ההדברה הכימית מאפשרת להדביר מזיקים בקנה מידה נרחב ולצמצם התפשטות של מחלות דרך מזיקים.

בהתחשב בכל היתרונות המשמעותיים שצוינו, אתם עשויים לתהות לעצמכם מדוע בכלל יש צורך בהדברה משולבת. כדי שלא תישארו בתהיות זמן רב מידי, נספר לכם שהדברה משולבת נצרכת מאחר שלהדברה הכימית גם לא מעט חסרונות ונזקים. כפי שיפורט להלן, הדברה משולבת מאפשרת להפחית את ההדברה הכימיקלית באופן שישמר את היתרונות ויצמצם את החסרונות. זוהי הסיבה בגינה היתרונות לא מאפשרים לנו להישאר עם הדברה זו לבדה ויש צורך בהדברה המשולבת.

יתרונות ההדברה הכימית

 

נזקי ההדברה הכימית

כאמור, הדברה כימית מלווה בשלל חסרונות המצדיקים מעבר להדברה משולבת. ישנם שני נזקים עיקריים הנובעים מההדברה הכימית, הרלוונטיים לענייננו. הנזק הראשון הוא הנזק הסביבתי. הנזק השני הינו הנזק האבולוציוני.

נזקי ההדברה הכימית

 

הנזק הסביבתי

השימוש בחומרים הכימיים לצורך ההדברה, מוביל לזיהום ממשי. במהלך ההדברה נפלטים גזים. הגזים מתפשטים באטמוספירה וגורמים לה לזיהום משמעותי. ישנם חומרים שהנזק הסביבתי הנגרם מהם חמור כל כך, עד שמדינות רבות אסרו על השימוש בהם. הנזקים קיימים הן בהדברות הביתיות והעירוניות והן בהדברות החקלאיות.

הנזק הסביבתי

 

הנזק האבולוציוני

כפי שאנו זוכרים מהשיעורים על תורת היחסות, המותאם שורד. פרטים שלא מסוגלים להתמודד עם הקשיים שהעולם צופן להם לא יעמידו צאצאים ורק אלו המסוגלים יזכו לכך. כלל זה נכון גם באשר למזיקים.

ישנם מזיקים עם יכולות עמידות בפני כימיקליים גבוהה יותר וגבוהה פחות. כתוצאה מההדברות המרובות, רק אלו העמידים יותר שורדים, מעמידים צאצאים מזיווג של שני פרטים עמידים וכפועל יוצא צאצאיהם עמידים אף יותר. כך, ההדברות גורמות להעמדת דורות של מזיקים המושפעים פחות מחומרי ההדברה השונים. הליך זה גורם להדברות העתידיות להיות קשות וסבוכות אף יותר.

הנזק האבולוציוני

 

 הדברה ביולוגית

ההדברה הביולוגית אומצה אל תוך עולם החקלאות, מתוך רצון להתמודד עם החסרונות המשמעותיים של ההדברה הכימית. ההדברה הביולוגית הומצאה, למעשה, בבריאת העולם. הדברה זו מנצלת את שרשרת המזון הטבעית בעולם לצורכי הדברה. אל השטח המודבר מיובאות חיות טורפות, הטורפות את המזיקים בשדה ומבערים אותם מהשטח.

ההדברה הביולוגית מקבלת שלושה ביטויים עיקריים בישראל. שניים מהם מתמודדים עם המכרסמים והשלישי עם מזיקים מסוג חרקים.

הביטוי הראשון הוא הדברת מכרסמים בעזרת תנשמות ועופות דורסים ליליים נוספים. במדינת ישראל אוכלוסיה לא קטנה בכלל של תנשמות. בשנים האחרונות, החקלאים לומדים לנצל את האוכלוסיה הזו יותר ויותר לצרכי התמודדות עם מזיקים על ארבע.

החקלאים פורסים שובכים לתנשמות ברחבי השדות. התנשמות מגיעות לשובכים ומקננות בהן. מידי לילה, הן יוצאות להן ונהנות מהמכרסמים הטעימים ביותר שיש לארץ להציע. כך, נוצר מצב של תועלת הדדית. התנשמות נהנות מארוחה דשנה והחקלאי נהנה מהדברה משובחת.

הביטוי השני הוא טיפוח אוכלוסיית הנחשים בשדה להדברת מכרסמים. השלישי הוא הדברת טפילים בעזרת חרקים הטורפים אותם. יש לשים לב כי ייבוא חרקים שכאלו לשטח מחויב באישור ממשרד החקלאות.

 הדברה ביולוגית

היתרונות ברורים. הדברה זו לא משחררת כימיקליים לחלל, לא מלווה בריסוס כימיקליים על הפירות וכן לא מעמידה דורות של חרקים העמידים לכימיקליים. עם זאת, היקף ההדברה מצומצם יחסית. ההדברה לעולם לא תהיה מוחלטת. ההדברה לא כוללת אל מול כלל המזיקים, אלא רק אל מול מזיקים מסוימים.  מכיוון שכך, ברי כי לא ניתן להסתפק בהדברה ביולוגית. יש לשלב את ההדברה הביולוגית יחד עם ההדברה הכימית וכך לבצע הדברה משולבת. הדברה משולבת זו היא המתמודדת בצורה מיטבית עם כלל החסרונות ומגלמת בתוכה מקסימום יתרונות.
במסגרת ההדברה המשולבת, החקלאי משתמש במקביל הן בהדברה הביולוגית והן בהדברה הכימיקלית. היתרון של ההדברה המשולבת הוא שהשילוב של ההדברה הביולוגית מאפשר לחקלאי להפחית את הריסוס הכימיקלי ב-50% עד 90%! ההדברה הכימיקלית הופכת לחלק מההדברה ולא לעיקר שלה, והתוצאות של הדברה רחבה ומקסימלית נותרות.  את ההדברה המשולבת יבצעו חברות הדברה המתמחות בתחום. אלו ידעו אילו טורפים כדאי לפרוס בשטח, מהי כמות הטורפים המומלצת לשטח המבוקש, היכן כדאי להציב את הטורפים ובאילו שיעורים ניתן להפחית את הריסוס החקלאי. כך, ההדברה המשולבת מספקת יתרונות רבים המתעלים על כל אחת מההדברות בפני עצמה.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה אקולוגית

מחפשים שירות הדברה אקולוגי מבעלים אמין ומקצועי? אספנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה באיכות