logo hadbarot hasviva

הדברה חקלאית

מחפשים שירות הדברה חקלאית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

חקלאות היא כמעט בגדר נס. אנשים עמלים, משקיעים, מתמודדים עם פגעי מזג אוויר ושאר מפגעים, באופן שהופך גרעין בודד למספר עצום של יבול חקלאי. הפלא הזה קורה, בין היתר, הודות להדברה החקלאית. ללא ההדברה החקלאית, הפלא החקלאי לא היה מתרחש באותם היקפים.

 

חשיבות ההדברה החקלאית

להדברה החקלאית חשיבות קריטית. החקלאי עמל כדי להוציא יבול, אך גורמים רבים מתחרים הן על המשאבים מהם נהנה היבול – המים, הדשן וכמובן הקרקע והן על היבול החקלאי עצמו. ההדברה מנטרלת את מאבקם של כל אלו ושומרת את התנובה החקלאית עבור החקלאי.

ההדברה החקלאית לא עוסקת רק בקטילת מתחרים שכאלו, אלא גם בהדברת טפילים למיניהם העלולים להשמיד את העצים עצמם ולהמית את הענף כולו. הודות להדברה, טפילים אלו מושמדים והעצים ניצלים.

הדברה חקלאית

שיטות ההדברה החקלאית

הדברה חקלאית לא נעשית באופן אחד, אלא במספר אופנים. המשמעות היא שקיימות בשוק מספר שיטות בעזרתן ניתן לבצע הדברה חקלאית. השיטה הראשונה היא ההדברה הכימית הקלאסית העושה שימוש בכימיקליים לצרכי הדברה. השיטה השנייה הדברה קולטוראלית, המשלבת מכניקה ופיזיקה כפי שיבואר להלן. שיטה נוספת היא ההדברה הביולוגית המנצלת את שרשרת המזון לטובת ההדברה החקלאית. השיטה האחרונה אינה שיטה בפני עצמה, אלא שילוב של השיטות הקודמות.

 

הדברה כימיקלית

שיטת ההדברה הראשונה בה נעשה שימוש לצורך הדברה חקלאית, היא ההדברה הכימיקלית. במסגרת ההדברה הכימיקלית, מרוסס השדה בחומרים כימיים. החומרים הכימיים מחסלים את המזיקים למיניהם ושומרים על התנובה החקלאית מפני נזקים שונים.

לרוב, הריסוס נעשה על ידי מטוס מהאוויר. אולם כאשר מדובר בשטחים חקלאיים קטנים ותחומים, דוגמת חממות, ישנן דרכים אחרות לבצע הדברה כימיקלית. ניתן יהיה לבצע הדברות בדומה להדברה ביתית, על ידי מדביר ומכשור הדברה רגיל בדמות ג'ריקן מלא בכימיקלים, צינור מחובר אליו ובפתחו אקדח דרכו יוצאים הכימיקליים.

הדברה חקלאית

יתרונות ההדברה הכימיקלית

להדברה הכימיקלית יתרונות מובהקים. ביצוע ההדברה פשוט יחסית ולא דורש התעסקות מרובה. המטוס מרסס את השטח והשטח – מודבר! בנוסף, יכולתה של ההדברה באמצעות חומרים כימיים לקטול את המזיקים גבוהה למדיי. ספק אם ישנן הדברות נוספות המסוגלות להגיע לאותן תוצאות הדברה כמו אלו של ההדברה הכימיקלית.

הדברה זו אף מאפשרת לקטול מספר סוגי מזיקים בבת אחת. ישנן הדברות המחסלות מכרסמים, אך לא טפילים. טפילים, אך לא יתושים ועוד. ההדברה החקלאית הכימיקלית מסוגלת לחסל את כלל המזיקים הללו בריסוס אחד וללא צורך להתמודד עם כל מזיק באופן שונה.

 

חסרונות ההדברה הכימית

לשיטת ההדברה החקלאית באמצעות כימיקליים גם מספר חסרונות מובנים. ראשית, הריסוס מוביל להרס סביבתי. במהלך הריסוס, נפלטים גזים כימיים מסוכנים לאוויר. אלו מתפשטים באטמוספירה ומוסיפים לזיהום העולם ומחמירים את ההתחממות הגלובלית ותופעות טבע הרסניות נוספות.

שנית, ריסוס חומרים כימיים על היבול שלנו פוגע ביבול עצמו. הכימיקליים נותרים על הירקות והפירות שלנו וככל שלא נרחץ כל פרי וירק שנאכל בסבון, רחיצה מאסיבית ומקיפה, הרי שהכימיקליים יוותרו על הפרי או הירק ואנו נכניס חומרים הרסניים אלו לגופנו. בכמויות קטנות לא אמורה להיות לאותם חומרים השפעה על בריאותנו, אולם לאורך שנים ההשפעה עלולה להיות ניכרת וכן ילדים ובעלי חיים עלולים להיות רגישים יותר לחומרים אלו ולהיפגע מהם ביתר קלות.

לצורך הבהרת הנזק השלישי הנובע מההדברה הכימית, נחזור לרגע לשיעורי תנ"ך מבית הספר. כאשר הקדוש ברוך הוא מבקש להשמיד את סדום ועמורה, אברהם אבינו בא אליו בטרוניה: "האף תספה צדיק עם רשע?!" רצה אברהם לומר לקונו – כיצד תוכל לבצע השמדה כוללת, הגורמת למותם של אשמים וחפים מפשע כאחד?!

אותה צעקה ראוי שתשמע גם בהקשר להדברה הכימיקלית. הדברה זו אמנם ממגרת מהשדה שלל מזיקים, אולם היא פוגעת לצד זאת במגוון ביולוגי עשיר שכלל לא מזיק לשדה. יתר על כן, ייתכן שהיא מחסלת חיות הנדירות בנוף הישראלי, הגם שהן מזיקות לתבואה, וניתן היה לפנות את אותן חיות בדרכים מוסריות יותר.

הדברה חקלאית

שקלול יתרונות וחסרונות

נוכחנו לדעת כי להדברה הכימית במסגרת הדברה חקלאית יתרונות וחסרונות. ההכרעה מה גובר על מה, היתרונות או החסרונות, היא הכרעה ערכית נורמטיבית שלא מתפקידנו להכריע בה. עם זאת, נציין כי לא ניתן כמעט לנהל חקלאות בקנה מידה נרחב ללא הדברה בריסוס. מכיוון שכך, גם אם החסרונות משמעותיים, ההדברה הכימיקלית נצרכת למדי.

הדברה חקלאית

 

הדברה קולטוראלית

הדברה קולטוראלית הינה הדברה שמשתמשת בחומרים מכניים ופיזיקליים לשם ביצוע ההדברה. באופן פרקטי, הכוונה היא לפריסת מלכודות כנגד מכרסמים, רשתות על עצים כנגד ציפורים, עיבוד קרקע במטרה למגר תולעים למיניהן וכדומה.

הדברה זו לא כוללת את רובם של הנזקים שצוינו לעיל. עם זאת, היא לא תוכל לפתור את בעיית המזיקים מהשורש. מספר הרשתות, המלכודות והחרישות שהחקלאים יזדקקו להם הוא אסטרונומי ולא ריאלי. מאחר שזהו המצב, הדברה זו אינה יכולה להיות ההדברה החקלאית היחידה אלא רק הדברה משלימה להדברה הכימיקלית.

הדברה חקלאית

הדברה ביולוגית היא מתודת הדברה חקלאית נוספת, המנצלת את שרשרת המזון בטבע לצרכי הדברה. במסגרת הדברה זו, מיובאים לשדה בעלי חיים הטורפים את המזיקים בשדה. כך, הודות לשרשרת המזון, נותר לנו שדה ללא מזיקים.  בשיטת הדברה זו, ישנה חשיבות קריטית לזיהוי מדויק של המזיקים. זאת, מאחר שצרעות מסוימות, למשל, טורפות טפילים מסוג א' אך לא מסוג ב'.  ישנן שלוש דוגמאות נפוצות להדברה ביולוגית. הדוגמה הראשונה היא הפצת חרקים מסוג א' כדי שידבירו חרקים וטפילים מסוג ב'. הדוגמה השנייה היא פיזור שובכים עבור תנשמות שצדות מידי לילה את המכרסמים בשדה. הדוגמה השלישית היא טיפוח נחשי חנק המתגוררים בשדה הטורפים גם הם את המכרסמים. מאחר שההדברה הביולוגית כוללת התערבות מאסיבית בשטח וקיים חשש שמדביר ביולוגי יהפוך לטפיל בעצמו, הדברה שכזו כפופה לאישור משרד החקלאות. החקלאי יגיש בקשה לביצוע הדברה ביולוגית, הוועדה הרלוונטית תבחן זאת ותכריע בנושא.
הדברה משולבת אינה שיטת הדברה חקלאית נוספת, אלא שילוב של השיטות הקודמות. ניתן היה, אולי להסתפק בריסוס השדה ממטוס והשמדת כל המזיקים. אולם כזכור, להדברה הכימית חסרונות משמעותיים ולכן ישנה מוטיבציה לצמצם הדברה זו. שילוב ההדברה הכימית עם הדברה ביולוגית וקולטוריאלית מאפשרת להפחית בכמות החומרים הכימיים בהם נעשה שימוש לצורך ההדברה, מבלי לפגוע באפקטיביות הליך ההדברה החקלאית. אלו היו, אם כן, השיטות הנפוצות לביצוע הדברה חקלאית. ההכרעה בדבר אופן ההדברה בשדה ספציפי תיגזר מהנסיבות, ולכן לא ניתן לגזור המלצות כלליות חותכות. התייעצו עם מדביר מקצועי וקבעו מהי ההדברה האידיאלית עבורכם. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה