logo hadbarot hasviva

הדברה במוסדות

מחפשים שירות הדברה במוסדות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

הדברה במוסדות לימוד קריטית לשמירה על בריאות התלמידים. מזיקים מסכנים את הבריאות, מפיצים מחלות וכמובן שלא נרצה להעמיד את ילדינו במצב שכזה בו נשקפת להם סכנה. אולם הדברה במוסדות לימוד עלולה להיות מסוכנת לעצמה, במיוחד לתלמידים הצעירים יותר במוסד הלימוד.  

 

הדברה במוסדות

בתי ספר מלאים בשאריות מזון, חול, בשירותים מלוכלכים ולא סטריליים כלל וכלל, ושלוליות מים קטנות על הרצפה או בחצר. כל אלו מושכים אליהם כמו מגנט מזיקים מכל הסוגים. נמשכים אל בית הספר יתושים, תיקנים, נמלים, טרמיטים, וכן פרעושים וקרציות. כמובן שלא נרצה את כל אלו בקרבת הילדים שלנו ולשם כך יש לבצע הדברה במוסדות לימוד.

המלכוד

הסקנו כי יש לבצע הדברה במוסדות לימוד. אך כזכור, גם ההדברה עצמה מסכנת את הילדים. הדברה נעשית באמצעות שימוש בחומרים כימיים במינונים מסוימים. ילדים רגישים יותר לחומרים הכימיים הללו ולכן נרצה לחשוף אותם אליהם עוד פחות מאנשים בוגרים.

כך, נוצר לנו מלכוד ייחודי לבתי ספר. מצד אחד, חשוב לבצע הדברה במוסדות כדי להגן על הילדים מפני המזיקים. מצד שני, מסוכן לבצע הדברה במוסדות לימוד עקב רגישותם של ילדים לחומרי הדברה. מצב עניינים זה עלול היה להיות בעייתי, לולא הוענקו לו פתרונות יצירתיים ויפים.

שילוב הדברה ירוקה

כדי לפתור את המלכוד האמור, מומלץ לשלב הדברה ירוקה במסגרת הדברה במוסדות. להלן נפרט מהי הדברה ירוקה ומה רמת היעילות שלה, אולם כבר בשלב זה ניתן להגיד כי מדובר בהדברה יעילה יחסית אם כי יקרה יותר מהדברה כימית. אך לבריאות הילדים שלנו אין מחיר ורצוי להוסיף במחיר כדי לשמור על בריאותם.

תזמון ההדברה

כלי נוסף לפתרון המלכוד, אשר אינו כלי חלופי אלא כלי משלים לשילוב ההדברה הירוקה, הוא תזמון נכון של מועדי ביצוע הדברה במוסדות. ראוי להקדים ולומר כי תקנות המשרד להגנת הסביבה אוסרות על ביצוע הדברה מונעת. כלומר, אסור לבצע, למשל, הדברה במוסדות אחת לשלושה חודשים ללא תלות בשאלה אם מצויים במוסד הלימוד מזיקים אם לאו. מותר לבצע אך ורק הדברה לאחר הופעת המזיקים, גם במסגרת הדברה במוסדות.

עם זאת, התקנות משאירות פתח באשר לשאלה מהי הדברה מונעת. נראה שדי בהופעתם של פרטים בודדים מהמזיקים כדי להתיר את ביצוע ההדברה. מכיוון שזהו המצב ואלו הם פני הדברים, יוצא שעדיין ניתן לתזמן הדברה במוסדות. התזמון הנכון יהיה, בעדיפות עליונה, לפני יציאה לחופשות ובעדיפות משנית לפני סופי שבוע. תזמון הדברות לחנוכה, פסח וראש השנה, למשל, יהיה אידאלי.

הדברה בחופשים היא אידאלית במיוחד במוסדות לימוד, שכן מדובר לרוב במבנים גדולים עם חצר לא קטנה שבלאו הכי הדברת האזור תערוך שעות ארוכות. כדי לא להפריע לשגרת הלימוד, יש לבצע את ההדברה במוסדות לקראת החופשים.

ההדברה עצמה

כעת הגיעה העת לצלול אל תוך עולם ההדברה במוסדות בפועל. נפתח בהדברה בריסוס, בקיטור ובשאיבה, נמשיך לשיטות הדברה ירוקה ונסיים בהדברת מכרסמים ויונים.

ריסוס

ריסוס כימיקלים הוא השיטה הקלאסית להדברה בכלל וכן לביצוע הדברה במוסדות בפרט. במסגרת הדברה זו, יש לפנות תחילה את השטח מבני אדם וחיות מחמד ומומלץ להרחיק רהיטים מהקירות כדי שתהיה למדביר נגישות אליהם.

בשלב הבא, המדביר יעבור עם מיכל הכימיקליים וירסס את הכימיקליים בכל המרחב בעזרת הצינור אשר בראשו אקדח ייעודי לפיזור הכימיקליים. את כל הפעולות הללו המדביר יבצע כאשר הוא ממוגן עם חליפת מגן. לאחר הריסוס המדביר יצא מבית הספר ויחול איסור על כניסה לבית הספר למשך כמה שעות.

אפקטיביות הריסוס

הריסוס נחשב לשיטת הדברה אפקטיבית למדי. ביכולתו להשמיד מגוון של מזיקים, ובכללם נמלים, טרמיטים, ג'וקים ויתושים, פרעושים וקרציות. עם זאת, כל מזיק דורש ריסוס במינונים אחרים ולפעמים גם שימוש בחומרים אחרים. ישנם מזיקים רבים העמידים בפני חומר הדברה אחד אך לא בפני חומר הדברה אחר. לכן, חשוב לדעת מראש אילו מזיקים מודברים ומשכך באילו חומרים להשתמש.

דגשים לריסוס

חשוב להקפיד כי המדביר יהיה מורשה וכן מנוסה בהדברה במוסדות. כמו כן, יש לעמוד על כך שהמדביר ישתמש אך ורק בחומרים המותרים לפי משרד הבריאות. הדבר נכון בכל הדברה וביתר שאת בביצוע הדברה במוסדות. עמדו על הנפקת דו"ח הדברה בסוף ההדברה, כנדרש בחוק.

קיטור ושאיבה

כאשר אנו מתמודדים עם פרעושים, פשפשים או קרציות, אין להסתפק בריסוס אלא יש לבצע הדברה באמצעות קיטור ושאיבה. זאת, מאחר שהריסוס לבדו לא יקטול את ביצי המזיקים הללו ואלו יחזרו במהרה אל בית הספר.

באותו האופן, חשוב שהמדביר ייבש מקורות מים עומדים קטנים וישפוך רעלים מותרים אל תוך מקורות מים עומדים דוגמת בריכות נוי. זאת, מאחר שזהו האתר בו נקבת היתוש מטילה את ביציה ונרצה, כמובן, להשמיד את ביצי היתוש.

כזכור, במסגרת הדברה במוסדות נרצה לשלב בהדברה הדברה ירוקה. מדובר בשיטות הדברה לקטילת מזיקים שלא כוללות שימוש בכימיקליים. במסגרת ההדברה הירוקה, נפגוש את ג'ל ההדברה הטבעי הקוטל נמלים, טרמיטים ותיקנים בקלות וביעילות. מדובר אמנם בחומר יקר במידה משמעותית ביחס לכימיקליים הקלאסיים, אך בטוח מהם לאין שיעור.  כאמור, הג'ל יעיל כנגד טרמיטים, נמלים ותיקנים, אך לא כנגד יתושים, למשל. מכיוון שזהו המצב ואלו הם פני הדברים, ההדברה הירוקה לא מחליפה לחלוטין את ההדברה הכימיקלית אלא נעשית במקביל אליה ומאפשרת להפחית את השימוש בכימיקלים. הפחתת השימוש בכימיקלים בצירוף תזמון ההדברה, תסייענה לנו לשמור על הילדים שלנו מפני ההדברות. 
הדברת יונים בבית הספר נעשית באמצעות הרחקת יונים. הדברת חולדות במוסדות נעשית בעזרת מלכודות מסוג תיבת האכלה או מלכודות מסוג מלכודות קפיץ.  הרחקת יונים במסגרת הדברה במוסדות, נעשית על ידי פריסת דוקרנים, רשתות ודחלילי ינשופים על הגגות, אדני החלונות ומעקות המרפסות. כל אלו ימנעו מהיונים להגיע אל הגן ויגנו על הילדים שלכם מפני הזיהומים והחלות אשר מעבירות עימן היונים. יש להקפיד להציב את הדוקרנית באופן שאינו נגיש לילדים. תיבת האכלה פועלת באופן הבא. בתוך התיבה מוצב פיתיון המושך את החולדה. ברגע שהמכרסם נכנס למלכודת התיבה תינעל והמדביר ידאג להיפטר מהמכרסם ולשחרר אותו הרחק בחיק הטבע.  מלכודת הקפיץ פועלת גם היא במנגנון של פיתיון ואפקט לכידה. אלא שבשונה מתיבת האכלה, במלכודת הקפיץ עם עליית המכרסם על המלכודת הקפיץ ייסגר עליו ויהרוג אותו. ייתכן שתעדיפו להימנע ממלכודות קפיץ במסגרת הדברה במוסדות, כדי לא לגרום לילדים לזוועות חלילה. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.

מידע נוסף סביב הנושא

הדברה בגנים ציבוריים

מחפשים שירות הדברה בגנים ציבוריים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברה בגני ילדים

מחפשים שירות הדברה בגני ילדים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברה באולמות

מחפשים שירות הדברה באולמות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בחדר מדרגות

מחפשים שירות הדברה בחדר מדרגות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

הדברה במפעלים

מחפשים שירות הדברה במפעלים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בגג

מחפשים שירות הדברה בגג מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה