logo hadbarot hasviva

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

ליבול החקלאי ולצומח בארץ אורבות סכנות רבות. התבואה נתונה לחסדי מזג האוויר וכלל הצמחים עלולים להיפגע מטפילים, חרקים, מכרסמים, ציפורים ועוד. השיטה הקלאסית להתמודד עם הסכנות האלו, בדגש על הסכנות הנשקפות מעולם החי, היא ריסוס הצומח בחומרים כימיים הקוטלים את המזיקים. 

 

הדברה כימית – יתרונות

ריסוס החומרים הכימיים על הצומח נקרא הדברה כימית. הדברה זו מוכרת לנו גם מבתים פרטיים, בניינים ובכלל שטחים בנויים. אלא שבניגוד לבתים פרטיים אליהם מגיע מדביר יחיד, או עם שותפים, והוא בעצמו עובר ומרסס את השטח, בשטחים חקלאיים ההדברה מבוצעת מהאוויר, בריסוס, על ידי מטוסים קלים. אלו מפזרים כימיקליים על השדות החקלאיים במטרה להבטיח את שלום התבואה.

הריסוס אכן שומר על הפירות והירקות שלנו. רוב רובה של התבואה לא תיפגע על ידי המזיקים וניתן יהיה לשווק את הפירות לציבור. לריסוס יתרונות נוספים. השמדת אוכלוסיות המזיקים מגנה על העצים עצמם מפני טפילים המחסלים את העצים וכך נשמר הטבע הישראלי והחקלאות הישראלית. רק לאחרונה התגלה טפיל שאיים להחריב את ענף עצי ההדר בארץ והודות לעבודות הדברה מאסיביות של הרשויות והחקלאים, הענף ניצל.

הדברה כימית – חסרונות

היתרונות של ההדברה הכימית אינטואיטיביים ומובנים. אולם להדברה הכימית גם חסרונות משמעותיים. ההדברה הכימית גורמת לשלושה נזקים עיקריים – נזק סביבתי, נזק מוסרי ונזק תברואתי.

הנזק הסביבתי

השימוש בחומרים הכימיים לצורך ההדברה, מוביל לזיהום ממשי. במהלך ההדברה נפלטים גזים. הגזים מתפשטים באטמוספירה וגורמים לה לזיהום משמעותי. ישנם חומרים שהנזק הסביבתי הנגרם מהם חמור כל כך, עד שמדינות רבות אסרו על השימוש בהם. זהו, אם כן, הנזק הראשון הנגרם מההדברה הכימיקלית.

הנזק המוסרי

במהלך ההדברה מושמדים בעלי חיים רבים. חלקם טפילים זעירים הגורמים לנזק עצום, חלקם מכרסמים אינטליגנטים החיים במשפחות ובקהילות ואוכלים, לצורך מחייתם, מהתבואה החקלאית. חלקם בעלי חיים שלא גורמים כל נזק לתבואה, אך נמצאים בשדה ומשכך מודברים אף הם כנזק נלווה להדברת המזיקים. כל המוות הזה, מעורר אצל רבים דילמות מוסריות מורכבות ולא פשוטות.

הנזק הבריאותי

להדברה הכימיקלית נזקים בריאותיים לא מבוטלים. במהלך ריסוס חקלאי, חומרים כימיקליים מסוכנים חודרים אל תוך התבואה החקלאית שלנו. התקנים הרגולטורים אמורים להבטיח מצב בו כמות הכימיקליים שולית ולא מזיקה, אולם לאורך שנים הכימיקליים על הפירות שלנו בהחלט עלולים לפגוע בבריאותנו וכן לפגום ביתרונות הבריאותיים הטמונים בפירות.

שטיפה רגילה של הירקות והפירות לא תסיר את כל הכימיקליים, אלא רק שטיפה ממושכת עם מים וסבון כלים. ככל שאתם דומים לרוב האוכלוסייה ולא שוטפים כך את הפירות והירקות שלכם – ברכות! גם אתם אוכלים כימיקליים.

הפתרון – הדברה ביולוגית

כל הנזקים הללו ברי פתרון. ניתן להדביר שטחים חקלאיים שלא בעזרת חומרים כימיים, אלא בעזרת אורגניזמים חיים – דהיינו בעלי חיים. כידוע, בטבע שולטת שרשרת המזון. בעלי חיים אוכלים ונאכלים. ניתן לנצל מערכת זו, לטובת הדברת מזיקים בשטחים חקלאיים. בערת ייבוא הטורפים של המזיקים אל השטחים החקלאיים, חקלאים מסוגלים להפחית בעשרות אחוזים את השימוש בכימיקלים לשם הדברת המזיקים.

הליך ההדברה הביולוגית

הדברה ביולוגית פועלת במספר שלבים. השלב הראשון, הינו זיהוי מדויק של המזיקים בשטח. לרוב, המזיקים בשטחים חקלאיים יהיו או חרקים או מכרסמים. ישנה חשיבות ספציפית לדעת מהו הסוג הספציפי של החרק או המכרסם המזיק לשטח, כדי שניתן יהיה להתאים לו מדביר ביולוגי מדויק.

בחירת המדביר

השלב השני בהדברה ביולוגית הוא בחירת המדביר האולטימטיבי. שלב זה הוא החשוב ביותר בתהליך, שכן הוא טומן בחובו את מלוא הפוטנציאל לצד מלוא הסכנות שבהדברה הביולוגית. הפוטנציאל, ברור. בחירה של המדביר המדויק תוביל למיגור המזיק מהשטח.

בחירת המדביר הביולוגי אינה פשוטה כלל וכלל. לא ניתן להסתפק בשאלה מיהו הטורף של המזיק המסוים. יש לבחור במדביר ביולוגי שיוכל להסתגל לסביבה החדשה, להתאקלם בה ולפעול כנגד המזיק בכמויות מאסיביות. 

הסכנות, ברורות אף הן. פעמים רבות התערבות בטבע תפתור בעיה אחת אך תגרום לבעיה אחרת. מדביר ביולוגי מסוים עלול להפוך לטפיל בעצמו עבור צמח ממין אחר. מכיוון שזהו המצב ואלו הם פני הדברים, זהו השלב החשוב בו יש לבחור במדביר ביולוגי שיעשה את העבודה מבלי לגרום לנזקים נלווים משמעותיים.

הבחירה לא נתונה לידיו של החקלאי בלבד. חקלאי המבקש לבצע הדברה ביולוגית יפנה למשרד החקלאות, שם מומחים ישקלו את היתרונות והחסרונות מההדברה הביולוגית בכובד ראש. רק לאחר אישור של וועדה מטעם המשרד, ניתן יהיה להשתמש במדביר הביולוגי לצורך ההדברה הביולוגית.

הפצת המדביר בשטח

השלב הבא, הוא שלב הפצת המדביר בשטח. ככל שמדובר במדביר שהוא חרק בעצמו, הממונה על ההדברה יפזר את המדביר בשטח וידאג לו לסביבת גידול נוחה שתאפשר לו להתאקלם במקום. כאשר עסקינן בהדברה ביולוגית של מכרסמים, המדביר הביולוגי הנפוץ ביותר הוא התנשמת. במקרה זה, ייפרסו על פני השטח שובכים שישמשו למגורי התנשמת. מידי לילה התנשמות יצאו לצוד את המכרסמים ויגנו על השדה מפניהם.

לצערנו הרב, הדברה ביולוגית אינה הרמטית. לא ניתן לוודא כי המדבירים יאכלו את מלוא המזיקים וימנעו את התפשטותם. אולם מה שוודאי הוא כי ההדברה הביולוגית מדללת את אוכלוסיית המזיקים המקומית בעשרות אחוזים – עד למעלה מתשעים אחוז. הודות לכך, ניתן לאחר מכן להשתמש בחומרים כימיים או אקולוגים בכמויות קטנות במיוחד והודות לכך לשמור על הסביבה, על המוסר ועל הבריאות.   על כל פנים, הבקרה תוך כדי ההליך חשובה במיוחד. רק באמצעותה ניתן יהיה לוודא כי ההליך אכן יעיל. כמו כן, בקרה תוודא כי המדבירים הביולוגים לא יוצרים נזקים סביבתיים בעצמם וכי יתרונות ההדברה הביולוגית עולים במידה ניכרת על החסרונות הנובעים ממנה.
אמנם עיקר השימוש בהדברה ביולוגית הוא לצרכים חקלאיים, אך במקרים מסוימים ניתן להיעזר בה גם לצרכים פרטיים. עציצים ביתיים רבים סובלים מכנימות הפוגעות בעציץ ומחסלות אותו. גננים נוטים להציע שלל פתרונות כנגד כנימות אלו. אחד הפתרונות האפקטיביים ביותר כנגד הכנימות, הוא חיפושיות. לא מדובר בסתם חיפושיות, אלא בחיפושיות מזן מיוחד. זן זה של חיפושיות תאב לאכול כנימות. כאשר ייתקל בהן, הוא יאכל אותן עד תום כמעט. כך, החיפושיות יצילו את העציצים שלכם מפני הכנימות הפוגעניות. ישנם אנשים העושים שימוש נרחב יותר בהדברה ביולוגית ביתית. ברבדים מסוימים, כולנו משתמשים בה. מחזיקים בחתולים כדי שיצודו עכברים, וכדומה. השתמשו בכלים הטבעיים בחוכמה, ושמרו על העולם שלנו ירוק. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה אקולוגית

מחפשים שירות הדברה אקולוגי מבעלים אמין ומקצועי? אספנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה באיכות