logo hadbarot hasviva

הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

הדברה בטוחה היא הדברה שלא יוצרת סיכונים הנוצרים בהדברה רגילה. לא מדובר בעמידה בתנאים הרגולטורים של הדברה רגילה, האמורים אף הם לשמור על בטחונכם, אלא בסוג אחר ממש של הדברות.

 

הסכנות בהדברה הכימיקלית

לפני שנצלול אל הסוגים השונים של ההדברה הבטוחה, חשוב שנבין מהן הסכנות הנשקפות לנו מההדברה הרגילה, הלא היא הדברה כימיקלית. ישנן שלוש סכנות קריטיות הנשקפות מהליכי הדברה כימיקלית. הנזק הראשון מבין השלושה והחשוב בותר לענייננו, הוא הנזק הבריאותי. הנזק השני מבין הנזקים הינו הנזק הסביבתי. הנזק השלישי מבין שלושת הנזקים הינו נזק שאינו מידי אלא לדורות – הנזק האבולוציוני. נפרט אודות כל אחד מהנזקים.

הסכנות בהדברה הכימיקלית

 

הסכנה הבריאותית

להדברה הכימית נזקים בריאותיים לא מבוטלים. במהלך הריסוס החקלאי, מוחדרים כימיקלים אל התבואה. במסגרת הריסוס הביתי, החומרים הכימיים נפוצים בחלל הבית. כמויות החומרים אמורות להיות זעירות ולא לפגוע באדם ובבעלי החיים.

אולם בתרחישים לא מעטים, כמויות החומר גדולות מידי ופוגעות בילדים ובבעלי חיים הרגישים במיוחד לחומרים אלו. כמו כן, ללא שטיפה מאסיבית של הירקות והפירות שלנו, הכימיקליים יישארו עליהם, ייכנסו לגופנו במסגרת אכילתם ויפגעו בו במידה ניכרת.

 

הסכנה הסביבתית

השימוש בחומרים הכימיים לצורך ההדברה, מוביל לזיהום ממשי. במהלך ההדברה נפלטים גזים. הגזים מתפשטים באטמוספירה וגורמים לה לזיהום משמעותי. ישנם חומרים שהנזק הסביבתי הנגרם מהם חמור כל כך, עד שמדינות רבות אסרו על השימוש בהם. הנזקים קיימים הן בהדברות הביתיות והעירוניות והן בהדברות החקלאיות.

נזקים אלו עלולים להישמע כערטילאיים ולא רלוונטיים, אולם הנזקים למעשה קונקרטיים למדיי. הפגיעה באיכות האוויר אינה רק ברמה הגלובלית אלא גם ברמה המקומית. האוויר שאנו שואפים באזורים המרוססים מכיל בתוכו כימיקליים, וכך הנזק הסביבתי חובר לנזק הסביבתי והצורך בהדברה בטוחה מתגבר.

הסכנה הסביבתית

 

הסכנה האבולוציונית

תורת האבולוציה גורסת כי רק המותאם שורד. פרטים שלא מסוגלים להתמודד עם הקשיים שהעולם צופן להם לא יעמידו צאצאים ורק אלו המסוגלים יזכו לכך. כלל זה נכון גם באשר למזיקים.

ישנם מזיקים עם יכולות עמידות בפני כימיקליים גבוהה יותר וגבוהה פחות. כתוצאה מההדברות המרובות, רק אלו העמידים יותר שורדים, מעמידים צאצאים מזיווג של שני פרטים עמידים וכפועל יוצא צאצאיהם עמידים אף יותר. כך, ההדברות גורמות להעמדת דורות של מזיקים המושפעים פחות מחומרי ההדברה השונים.

 

הדברה בטוחה

לאור כל הסכנות האמורות, אנשים הגיעו למסקנה כי יש צורך ליצור הדברה בטוחה. כך, נוצרו סוגי ההדברות הבאים: הדברה מכנית הומנית, הדברה ביולוגית, הדברה אקולוגית והדברה אורגנית. כל אחת מההדברות הללו הן הדברה בטוחה. מכיוון שכך, נפרט אודות כל אחת מאותן ההדברות.

הדברה בטוחה

 

הדברה מכנית

הדברה מכנית הינה הדברה העושה שימוש במכינקה. השימוש הינו פשוט למדי. ברחבי השטח המודבר, בין אם מדובר בבית ובין אם מדובר בשטח אורבני או חקלאי, יפרסו מלכודות. מלכודות אלו ילכדו את המזיקים וימנעו את תנודתם בשטח.

הדברה מכנית רלוונטית נגד מכרסמים, אך גם נגד מזיקים מעופפים או זוחלים למיניהם. שיטת ההדברה באמצעות מלכודות פשוטה למדיי. בתוך המלכודת מצוי פיתיון, לרוב אוכל עם ריח חזק, המגרה את המזיקים. אלו נכנסים אל תוך המלכודת. המלכודת נסגרת עליהם ולא מאפשרת להם לצאת.

המלכודות מתחלקות למדבקות הומניות ולמלכודות שאינן הומניות. מלכודות הומניות לוכדות את החיה אך לא פוגעות בה מעבר לכך. לכידה זו מאפשרת לשחרר לאחר מכן את החיה לטבע. המלכודות שאינן הומניות הורגות את החיה עם תפיסתה. לרוב, מדובר יהיה במלכודות קפיץ או דבק.

מלכודות החרקים, אשר העיקריות שבהן הן מלכודות נמלים, זבובים ויתושים, עושות שימוש בפרומונים – חומרים עם טעם וריח חזק המושכות את החרקים. בניגוד למלכודות המכרסמים, בהן נפנה את המלכודות לאחר לכידה בודדה, במלכודות החרקים השחרור יתבצע רק לאחר התמלאות המלכודת.

אחרת, המלכודת פשוט לא תהיה יעילה. הדברה זו הינה הדברה בטוחה. זאת, מאחר שההדברה לא עושה שימוש בכימיקליים וממילא כל הסכנות שפורטו לעיל כלל לא מתקיימות.

הדברה מכנית

 

הדברה ביולוגית

הדברה בטוחה נוספת היא הדברה ביולוגית. הדברה ביולוגית מנצלת את שרשרת המזון לצרכי הדברה. במסגרת ההדברה הביולוגית, חיות טורפות, הניזונות מבעלי חיים, מיובאות לשטח המודבר. לאחר התאקלמותן בשטח, הן יטרפו את המזיקים המצויים בו ויותירו את השטח נקי ממזיקים.

ישנם ארבעה שימושים נפוצים במדבירים ביולוגים בישראל. שלושה מהשימושים הינם חקלאיים, הרביעי פרטי. השימוש הראשון הוא פריסת תנשמות בשדה לציד מכרסמים. השני הוא טיפוח נחשי חנק בשדה לאותה המטרה. השימוש השלישי הוא המורכב ביותר – הפצת חרקים טורפים בשטח הניזונים מטפילים הפוגעים בעצים ובתבואה. האחרון הוא השימוש הביתי – פריסת חיפושיות בעציצים הצדות כנימות הפוגעות בצמחים.

חשוב לדעת כי השימוש השלישי, בחרקים, דורש אישור ממשרד החקלאות. זאת, מאחר שהמדביר החרק של היום עלול להפוך למזיק של מחר. הוועדות במשרד יבדקו כי החשש לא רלוונטי וכי ההדברה אכן בטוחה. שאם לא כן, זו לא הדברה בטוחה אלא הדברה בטוחה לכאורה המסוכנת מכיוון אחר.

הדברה ביולוגית

 

הדברה אקולוגית ואורגנית

הדברה אקולוגית היא גם סוג של הדברה בטוחה. גם הדברה אורגנית נחשבת להדברה בטוחה. הדברות אקולוגיות ואורגניות, הנקראות לעיתים גם הדברה צמחית, הן הדברות הקוטלות או מרחיקות מזיקים באמצעות חומרים צמחיים. חומרים אלו מסוגלים לקטול את המזיקים, להרעיל אותם ועוד, אך בהיעדר שימוש בכימיקליים.

ישנן מספר שיטות לביצועה של הדברה שכזו. אחת הנפוצות שבהן היא ריסוס של החומרים הטבעיים. שיטה אחרת ופשוטה למדיי היא פיזור חומרים צמחיים חזקים, דוגמת מקלות קינמון, קליפות תפוז, עלי דפנה או פלפל שחור בבית. שיטה נוספת היא מריחת ג'ל רעיל, הנעשית על ידי מדביר מוסמך בלבד.

הדברה אקולוגית ואורגנית

 

לסיכום

זהו המידע העיקרי באשר להדברות בטוחות. דבקו במידע המדובר ותהנו מהדברה בטוחה. בהצלחה!

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.

מידע נוסף סביב הנושא

הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה אקולוגית

מחפשים שירות הדברה אקולוגי מבעלים אמין ומקצועי? אספנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה באיכות