logo hadbarot hasviva

הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

הדברה בג'ל הינה תופעה  ההולכת ונעשית נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות. אנשים מעדיפים, מסיבות מוצדקות למדי, להמעיט בהדברות כימיקליות. בד בבד, הציבור מכיר במגבלות ההדברות האלטרנטיביות למיניהן. כתוצאה מכך, ישנה נהירה אל עבר ההדברה שיעילותה אינה נופלת מיעילות ההדברה הכימיקלית, אך הנזקים ממנה אינם משתווים לנזקים הנגרמים מההדברה הכימיקלית. הדברה זו הינה ההדברה בג'ל.

 

מרכיבי המאמר

מאמר זה יפתח בנזקים הנגרמים מההדברה הכימית. משם, נמשיך אל עבר ההדברות האלטרנטיביות הנפוצות. לבסוף, נתכנס אל עבר ההדברה בג'ל ונבאר כיצד היא עובדת ומי מוסמך לבצע הדברה בג'ל. נאחל לכם קריאה מהנה ומועילה!

מרכיבי המאמר

 

ההדברה הכימית

ההדברה הכימית הינה שיט ההדברה הנפוצה והמשמעותית ביותר. הודות לה, אנו מסוגלים להפוך את הבית שלנו לנקי מיתושים, להגן על עצי פרי מפני טפילים ועל שדות מפני מכרסמים. אולם ההדברה הכימית טומנת בחובה נזקים משמעותיים. אנו, נתמקד בשלושת הנזקים החמורים ביותר – הנזק הבריאותי הנגרם מההדברה הכימית, הנזק הסביבתי וכן הנזק האבולוציוני. נקדים ונספר לכם כי נזקים אלו כמעט ואינם קיימים במסגרת הדברה בג'ל.

 

הפגיעה הסביבתית

השימוש בחומרים הכימיים לצורך ההדברה, מוביל לזיהום ממשי. במהלך ההדברה נפלטים גזים. הגזים מתפשטים באטמוספירה וגורמים לה לזיהום משמעותי. ישנם חומרים שהנזק הסביבתי הנגרם מהם חמור כל כך, עד שמדינות רבות אסרו על השימוש בהם. הנזקים קיימים הן בהדברות הביתיות והעירוניות והן בהדברות החקלאיות.

הפגיעה הסביבתית

 

הפגיעה הבריאותי

להדברה הכימית נזקים בריאותיים לא מבוטלים. במהלך הריסוס החקלאי, מוחדרים כימיקלים אל התבואה. במסגרת הריסוס הביתי, החומרים הכימיים נפוצים בחלל. כמויות החומרים אמורות להיות זעירות ולא לפגוע באדם ובבעלי החיים. אולם בתרחישים לא מעטים, כמויות החומר גדולות מידי ופוגעות בילדים ובבעלי חיים הרגישים במיוחד לחומרים אלו.

הפגיעה הבריאותי

 

הפגיעה האבולוציוני

תורת האבולוציה מלמדת אותנו כי המותאם שורד. פרטים שלא מסוגלים להתמודד עם הקשיים שהעולם צופן להם לא יעמידו צאצאים ורק אלו המסוגלים יזכו לכך. כלל זה נכון גם באשר למזיקים.

ישנם מזיקים עם יכולות עמידות בפני כימיקליים גבוהה יותר וגבוהה פחות. כתוצאה מההדברות המרובות, רק אלו העמידים יותר שורדים, מעמידים צאצאים מזיווג של שני פרטים עמידים וכפועל יוצא צאצאיהם עמידים אף יותר. כך, ההדברות גורמות להעמדת דורות של מזיקים המושפעים פחות מחומרי ההדברה השונים.

הפגיעה האבולוציוני

 

הדברות אלטרנטיביות

החסרונות והפגיעות הנגרמות מההדברה הכימית, הובילו להתפתחותן של הדברות אלטרנטיביות. חלקן היו קיימות, למעשה, עוד לפני ירידת קרנה של ההדברה הכימיקלית. אחרות אף קדמו להדברה זו. ארבע ההדברות המרכזיות האלטרנטיביות, הן הדברות אקולוגיות, הדברות מכניות, הדברות ביולוגיות והדברות אלקטרוניות. אנו נתמקד בהדברה האקולוגית.

 

הדברה אקולוגית

הדברה אקולוגית הינה הדברה בה נעשה שימוש בחומרים אקולוגים, לשם המתת או הרחקת המזיקים למיניהם. עיקר הרלוונטיות שלה היא נגד מזיקים חרקים אך היא יעילה גם כנגד חולדות, עכברים ודומיהם.

החומר הנפוץ ביותר לביצוע הדברות אקולוגיות, הוא פרומון. הפרומון הינו חומר טבעי המושך חרקים למיניהם אליו בחושבם כי מדובר באוכל. במסגרת ההדברה האקולוגית, יפרסו ברחבי הבית מלכודות חרקים מלאות בפרומון. החרקים יתקבצו אל המלכודת וילכדו בה.

כאשר המלכודת תתמלא, קחו איתכם את המלכודת אל שטח פתוח מרוחק מביתכם ושחררו שם את המזיקים הכלואים. כפי שניווכח להלן, גם הדברה בג'ל היא סוג של הדברה אקולוגית. זאת, מאחר שנעשה בה שימוש ברעלים צמחיים לצרכי הדברה.

הדברה אקולוגית

 

דרכים לביצוע הדברה אקולוגית

נוכחנו לדעת כי מטרותיה של ההדברה האקולוגית דומות לאלו של ההדברה הכימית. ישנן מספר דרכים בהן ניתן לבצע את ההדברה האקולוגית. הדרך הראשונה אינה הדברה בג'ל כי אם הדברה בריסוס. המדביר ירסס את החומרים האקולוגים ברחבי הבית והדבר יוביל להרחקת המזיקים.

הדרך השנייה בה ניתן לבצע הדברת מזיקים אקולוגית שלא באמצעות הדברה בג'ל, היא הדברה באמצעות פיזור חומרים טבעיים בבית. ישנם חומרים, דוגמת עלי דפנה, מקלות קינמון, קליפות תפוז ופלפל שחור, הדוחים את החרקים מטבעם.

פיזור שלהם בסמוך לקיני המזיקים, מהווה גם הוא הדברה אקולוגית באמצעות פיזור החומרים הטבעיים. דרך נוספת היא פריסת מלכודות. באופן פעולה זה, ייפרסו מלכודות אקולוגיות ברחבי הבית. המזיקים יגיעו אל המלכודות, בין אם הם חולדות, עכברים או זבובים, וימצאו את מותם.

דרכים לביצוע הדברה אקולוגית

 

הדברה בג'ל

ישנה דרך נוספת, והיא מושא ענייננו, להדברה אקולוגית. זוהי ההדברה בג'ל. במסגרת ההדברה בג'ל, נעשה שימוש בג'ל המופק מחומרים טבעיים הרעילים עבור המזיקים. החומרים אמנם רעילים, אך מוסווים בתוך חומרי טעם וריח המתפרשים אצל המזיקים כמוצרי מזון. המזיקים יובילו את חתיכות הג'ל שנמרחו בסמוך לקן שלהם אל תוך הקן, או המחילה כמובן במקרה שמדובר במכרסמים, ויחלקו את המזון המורעל יחד עם כל חבריהם.

השפעת הרעל אינה מיידית אלא תוך יום עד שלושה ימים. הודות לכך, המזיקים ימשיכו לאכול מהג'ל ואף יפיצו אותו ברבים. עם השפעת הרעל, כלל המזיקים ימצאו את מותם. חשוב לדעת כי הדברה בג'ל רלוונטית לא רק לבתים פרטיים, אלא גם לשטחים חקלאיים תחומים דוגמת חממות.

הדברה בג'ל

מאחר שהדברה בג'ל היא למעשה הדברה רעילה, על אף היותה אקולוגית, יבצע אותה אך ורק מדביר מוסמך. מדביר מוסמך הינו מדביר המחזיק ברישיון הדברה מטעם רשות הטבע והגנים. המדביר יזכה לתעודה לאחר עמידה בתנאי קורס המדבירים והנפקת תעודת יושר מהמשטרה. אל תעסיקו מדביר ללא רישיון או ללא רישיון בתוקף בשום מצב! מדובר במעשה לא אחראי ומסוכן והסיכון פשוט לא שווה כל מחיר שהוא.
עלותה של הדברה בג'ל תלויה, כמובן, במספר גורמים. הגורם המשמעותי ביותר הוא גודל השטח המודבר, מספר הקינים שיש להדביר, משך האחריות על ההדברה ומיקום הדירה. לרוב, מחירן של הדברות בג'ל יתחיל בכ-200 שקלים בלבד. המחיר יכול לעלות ולהתייקר עד ל-400 שקלים לערך. כמובן שמדובר על רובם של המקרים אך לעיתים המחירים יכולים לרדת או לעלות מחוץ לטווח המצוין. כפי שכבר הוזכר לעיל, ההדברה יעילה כנגד כל המזיקים אך בעיקר עבור החרקים. מבין החרקים, ההדברה יעילה במיוחד כאשר היא נעשית כנגד נמלים או כנגד טרמיטים. אם כן, הדברה בג'ל אפקטיבית ביותר עבור טרמיטים ונמלים. המעגל הבא של יעילות ההדברה בג'ל הוא מעגלם של החרקים הקרקעיים הנוספים. המעגל האפקטיבי פחות הוא זה של המכרסמים למיניהם, אשר היעילות כלפיהם מוטלת בספק. מאחלים לכם בית נקי מטרמיטים. בהצלחה רבה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה אקולוגית

מחפשים שירות הדברה אקולוגי מבעלים אמין ומקצועי? אספנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה באיכות