logo hadbarot hasviva

הדברה אקולוגית

מחפשים שירות הדברה אקולוגי מבעלים אמין ומקצועי? אספנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה באיכות הקפדנית של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

בשנים האחרונות המונח הדברה אקולוגית נשמע יותר ויותר בשיח הציבורי. השפעת ההדברה האקולוגית עולה בשנים האחרונות בצורה חדה במיוחד, מתוך הבנה שהדברה מסורתית, הנעשית באמצעות כימיקלים, מלווה בנזקים רבים.

עם זאת, למרות שהמונח הופך נפוץ יותר ויותר, רבים אינם יודעים בדיוק מה הוא אומר. כתוצאה מכך, כאשר הם צריכים לבצע הדברה, הם בוחרים בהדברה כימית ולא בהדברה אקולוגית. לחילופין, לפעמים אנשים חושבים שהם מבצעים הדברה אקולוגית כשלמעשה מדובר בהדברה שלא.

 

המדריך המלא

כדי שלא תסתמכו על אותם אנשים שאינם מודעים להדברה האקולוגית ולכן אינם משתמשים בו, כתבנו עבורכם את המדריך הזה. המדריך יעניק לכם את הידע הראשוני הדרוש, כדי שברגע האמת תבחרו באפשרות הירוקה והטובה יותר – הדברה אקולוגית.

 

חלקי המדריך

המדריך יתחיל בהסבר על ההדברה הכימית הרגילה תוך פירוט יתרונותיה ושלושת חסרונותיה העיקריים. לאחר מכן יסביר המדריך מהי הדברה אקולוגית, מהו הנוהל לביצוע הדברה אקולוגית וכיצד היא מתמודדת עם חסרונות ההדברה הכימית.

הדברה אקולוגית

בקרה כימית – יתרונות

הדברה כימית היא ההדברה הקלאסית המוכרת לכולנו. הדברה זו מתבצעת בבתים פרטיים, גינות, מבנים , מרחבים עירוניים ושטחים חקלאיים . בהדברה מפוזרים חומרים כימיים, לרוב בריסוס. אותם חומרים מחסלים מזיקים ושומרים על סביבה סטרילית מבעלי חיים לא רצויים.

לבקרה כימית יתרונות רבים. בזכותו נמחקים בעלי חיים שמפיצים מחלות, שלאורך ההיסטוריה גרמו למגיפות קשות מנשוא כמו מלריה ומגפה שחורה. בנוסף, המדבירים הכימיים מגנים על הגידולים החקלאיים שלנו מפני מזיקים. חומר ההדברה לא רק מגן על היבול והתבואה אלא גם על העצים עליהם גדלים הפירות.

מלבד כל אלה, להדברה יש גם ערך מוסף צנוע, אך מהותי. היא שומרת על הבית שלנו נקי מג'וקים , נמלים וחיות אחרות שמפריעות לנו ופוגעות באיכות החיים שלנו. אלו, אם כן, היתרונות הגדולים של ההדברה. יתרונות אלו הופכים את חומרי ההדברה למצרך נפלא בעולם המודרני.

הדברה אקולוגית

הדברה כימית – חסרונות

היתרונות של ההדברה הכימית הינם אינטואיטיביים ומובנים. עם זאת, להדברה כימית יש גם חסרונות משמעותיים. ההדברה הכימית גורמת לשלושה נזקים עיקריים – נזקים סביבתיים, נזקים מוסריים ונזק תברואתי.

 

הנזק הסביבתי

שימוש בחומרים כימיים לצורך הדברה מביא לזיהום ממשי. במהלך ההשמדה נפלטים גזים. הגזים מתפשטים באטמוספירה וגורמים לזיהום משמעותי. ישנם חומרים שהנזק הסביבתי שלהם כה חמור עד שמדינות רבות אסרו את השימוש בהם. הנזקים קיימים הן בהדברה ביתית ועירונית והן בהדברה חקלאית. זהו, אם כן, הנזק הראשון שנגרם מההדברה הכימית.

הדברה אקולוגית

הנזק המוסרי

במהלך ההשמדה מושמדים בעלי חיים רבים. חלקם טפילים ויתושים זעירים הגורמים לנזק עצום, חלקם מכרסמים אינטליגנטיים החיים במשפחות ובקהילות. חלקם הם בעלי חיים שאינם גורמים נזק לתבואה או לבני אדם, אלא נמצאים בשטח המדברי ולכן הם נחשבים גם לנזק נלווה להדברה . בנוסף, ישנם בעלי חיים שאנו מגדירים כמזיקים, כמו נמלים, אך הם אינם גורמים נזק לאדם ולסביבתם בשום צורה. כל המוות הזה מעורר אצל רבים דילמות מוסריות מורכבות ולא פשוטות.

 

הנזק הבריאותי

להדברה הכימית יש נזקים בריאותיים משמעותיים. במהלך הריסוס החקלאי, מוכנסים כימיקלים לתבואה. במסגרת הריסוס הביתי, החומרים הכימיים נפוצים בחלל. כמויות החומרים צריכות להיות זעירות ולא להזיק לבני אדם ובעלי חיים. עם זאת, בלא מעט תרחישים, כמויות החומר גדולות מדי ופוגעות בילדים ובבעלי חיים הרגישים במיוחד לחומרים אלו.

הדברה אקולוגית

הדברה אקולוגית

על מנת להתמודד עם ריבוי הנזקים הללו, מבלי לאבד את יתרונות ההדברה, פותחה ההדברה האקולוגית. כחלק מהדברה אקולוגית, המדביר נלחם במזיקים בעזרת פתרונות טבעיים מעולם הצומח ושאר תחומי הטבע, המשיגים את התוצאות הרצויות מבלי לגרום לנזק. ישנן שלוש שיטות להשמדה אקולוגית. בעזרת מלכודות, בעזרת ג'ל ובעזרת ריסוס טבעי.

 

מלכודות

הדברה אקולוגית באמצעות מלכודות היא פשוטה ביותר להבנה. במהלך ההדברה האקולוגית בעזרת מלכודות, יפרסו מלכודות מלאות פרומונים ברחבי הבית. הפרומון הוא חומר טבעי המושך אליו חרקים. החרקים יגיעו למלכודת, וילכדו בה. הלכידה לא תוביל כמובן למותם.

כאשר המלכודת מלאה, קחו אותה לאזור פתוח הרחק מהבית ורוקן אותה מכל החרקים שנלכדו בה. החזירו את המלכודת למקומה, מלאו אותה מחדש בפרומון והשתמשו בה כדי לתפוס עוד חרקים.

 

גַל

אפשרות נוספת להדברה אקולוגית היא הדברה באמצעות ג'ל . הג'ל כולל חומרים טבעיים המחסלים את החרקים. החרקים מריחים את הג'ל, חושבים שזה מזון ולוקחים אותו לקן שלהם. בקן נראה שכל החרקים נהנים מהאוכל. אבל האוכל הזה יוביל למותם תוך מספר ימים.

להדברה זו יתרונות ברורים וחיסרון ברור. היתרונות הם בקרה מהירה יותר בהשוואה למלכודות והיעדר שימוש בכימיקלים מזהמים ומסכנים בריאות. החיסרון הוא הפגם המוסרי – החרקים עדיין מוצאים את מותם. חשוב לדעת שעיקר חיטוי הג'ל מתבצע בחממות חקלאיות. בחממות אלו הנזק הנגרם ממזיקים למיניהם הוא גבוה במיוחד, מה שעשוי להצדיק את ההדברה.

 

ריסוס

השיטה האחרונה לביצוע הדברה אקולוגית היא באמצעות ריסוס. אבל במקום ריסוס חומרים כימיים מרססים חומרים טבעיים שמדבירים את המזיקים. יש לדעת כי איכות ההדברה האקולוגית מוטלת בספק וכי החומרים איתם מתבצעת ההדברה יקרים יותר מהרגילים.

הדברה אקולוגית

התשובה היא – תלוי. פיזור מלכודות לא חייב להיעשות על ידי מדביר. תוכלו לפזר בעצמכם את המלכודות, ללכוד את החרקים ולשחרר אותם. לעומת זאת, הדברה באמצעות ג'ל או הדברה אקולוגית בעזרת ריסוס תיעשה אך ורק באמצעות מדביר. זאת, מאחר שאמנם לא נעשה שימוש בחומרים כימיים אך עדיין ישנה חשיבות מרובה להכרת החומרים בהם נעשה שימוש, הכרת החיות המודברות ועוד. שימו לב כי לא כל אדם הקורא לעצמו מדביר הוא אכן מדביר. מדביר הינו אך ורק מי שנושא רישיון הדברה מטעם רשות הטבע והגנים. הרשות מנפיקה אישורים אלו על סמך עמידה בתנאי קורס הדברה בן כשלושה חודשים וכן הנפקת תעודת יושר מהמשטרה. שימו לב כי המדביר אתו אתם מתקשרים נושא ברישיון מתאים וכן כי רישיון ההדברה שלו הינו בתוקף.
בוודאי. הדברה אקולוגית אינה ההדברה הירוקה היחידה. אליה מצטרפות ההדברה הביולוגית, הדברה אורגנית ועוד. דרך נוספת לביצוע הדברה ירוקה באופן ביתי, היא פיזורם של עלי דפנה, מקלות קינמון וקליפות תפוז ככלי להרחקת נמלים וחרקים נוספים. הנמלים, ולא רק הם, סובלים למדי מהריח העז של שלושת אלו – קליפת התפוז, מקל הקינמון ועלה הדפנה. מכיוון שכך, פריסתם ברחבי הבית דוחקת את הנמלים החוצה ממנו ומותירה את הבית סטרילי. בהצלחה! 
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה