logo hadbarot hasviva

הדברה אלקטרונית

מחפשים שירות הדברה אלקטרונית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

בעבר הלא רחוק, הדברה הייתה מסוג אחד בלבד – הדברה כימית פשוטה, בה באמצעות ריסוס מפוזרים כימיקליים בבית, בבניין, במרחב האורבני או בשטח החקלאי והמזיקים מודברים. כיום, ישנם שלל סוגים של הדברות. הדברות ירוקות, הדברות אורגניות ועוד. במאמר זה אנו נתמקד בסוג מסוים של הדברות, הרלוונטי במיוחד לסוגים מסוימים של מזיקים – ההדברה האלקטרונית.

 

הצורך במדריך

רבים מאיתנו שמעו על ההדברה האלקטרונית, אך למעשה לא יודעים מה המשמעות של הדברה אלקטרונית. לא יודעים כיצד ההדברה האלקטרונית מתבצעת, לאילו סוגים של מזיקים היא מיועדת ומהי מידת האפקטיביות שלה. כתוצאה מכך, אנו לא רואים בה פתרון של ממש להדברות בבית שלנו. מדריך זה בא להשלים מידע חסר זה ולאפשר לכם לקחת את ההדברה האלקטרונית אל הפרקטיקה ולעשות בה שימוש בחיי היום יום שלכם.

 

מרכיבי המדריך

כדי לתת לכם תמונה מלאה על מאמר זה עוד בתחילתו, נפרט כבר עתה על מרכיבי המדריך. המדריך יפתח בביאור על המונח הדברה אלקטרונית וכיצד היא מבוצעת. בשלב הבא, נעסוק במזיקים נגדם ההדברה האלקטרונית יעילה במיוחד. לאחר מכן, נדון ביעילות הכללית של ההדברה האלקטרונית ובמחלוקת סביב היעילות. לבסוף, נבחן האם יש צורך בהזמנת מדביר לשם ביצועה של הדברה אלקטרונית.

מרכיבי המדריך

 

הדברה אלקטרונית

הדברה אלקטרונית הינה הדברה המחדירה את עולמות הטכנולוגיה והקדמה אל תוך עולם ההדברות. בניגוד להדברה המסורתית המשתמשת בחומרים כימיים לצורך ביצוע ההדברה, בניגוד להדברה אקולוגית או אורגנית המשתמשת בחומרים טבעיים לאותן מטרות וכן בניגוד להדברה ביולוגית המנצלת את שרשרת המזון לצרכי ההדברה, ההדברה האלקטרונית עושה שימוש במעגלים חשמליים לצרכי הדברה.

לצורך ההדברה האלקטרונית, נפרסים מכשירים משני סוגים. הסוג הראשון הוא מכשירים מחשמלים והסוג השני הוא מכשירים מרעישים. כל אחד מהם מתמודד בדרכו הוא עם המזיקים. כדי להבין כיצד נעשית ההדברה האלקטרונית באופן ספציפי לפי סוג המכשיר, חשוב לדעת כנגד אילו מזיקים היא מתמודדת.

הדברה אלקטרונית

 

המזיקים הרלוונטיים

נפתח במזיקים כנגדם ההדברה האלקטרונית אינה אפקטיבית במיוחד. הדברה אלקטרונית לא עוזרת להתמודד עם ג'וקים, עם נמלים, עם יתושים או עם טרמיטים. הדברה זו מיועדת למזיקים מאסיביים יותר, הנספרים בבדידים ולא בקבוצות. מזיקים אלו הם היונים, החולדות והעכברים.

המזיקים הרלוונטיים

 

הנזק מהיונים, מהחולדות ומהעכברים

לפני שנלמד כיצד להדביר את שלושת המזיקים הגדולים הללו, רצוי להבין מהו הנזק הנגרם מכל אחד מהמזיקים הללו. שאם לא כן, לא יהיה ברור מדוע נרצה להדביר אותם.

 

יונים

הנזק מהיונים מוכר לכולנו ומחולק לשלושה – שני נזקים קלים ונזק אחד משמעותי. נפתח מהנזק המשמעותי. לשלשת היונים מכילה חומרים מסוכנים, בראשם האומוניה. מכיוון שכך, כאשר היונה מפרישה את הלשלשת שלה על מכוניות, בני אדם או לחלל הרחב, היא פוגעת בהם. בנוסף, הלשלשת עלולה להיות נגועה בחיידקים ובווירוסים. אלו עלולים להדביק את בני האדם, להפיץ מחלות ואף להצית מגפות.

הנזקים הקלים, שניים הם. הראשון הוא הלכלוך הרב לא גורמת לשלשת היונים. היכן שיש יונים, נמצא רצפות מטונפות ובכלל סביבה לא נעימה. הנזק השני מוכר לכל מי שיונים פוקדות את חלונו מידי בוקר. המיות היונים נשמעות לכל עבר וטורדות את מנוחתם של אלו המצויים בקרבתם. שיקולים אלו לא מצדיקים את חיסולן של היונים, אך בהחלט מצדיקות את הרחקתן מחלון ביתכם.

יונים

 

חולדות ועכברים

חולדות ועכברים גורמים גם הם לנזקים חמורים יותר וחמורים פחות. הנזק החמור ביותר לו הן גורמות, הוא הפצת מחלות. חולדות הן אחד מהגורמים הראשיים לתפוצתה הרחבה של המגפה השחורה במאה השלוש עשרה באירופה. עכברים גם הם מפרישים גללים נגועים בחיידקים ובווירוסים שיזהמו את הבית שלכם.

לנזקים אלו מתווסף נזק משני של המכרסמים. מכרסמים, כשמם כן הם – מכרסמים. במסגרת הכרסומים, המכרסמים פוגעים בכל דבר הנגיש להם. בכלל זאת, נפגעים חוטי חשמל, קווי טלפון ואינטרנט, ארונות, ספות, שולחנות, פירות וירקות שמחוץ למקרר ועוד. כל אלו גורמים לנזק כלכלי לא מבוטל.

לא ניתן להתעלם מהתחושות שמעוררים מכרסמים אלו בקרבה של רוב האוכלוסייה. האדם הממוצע הנתקל בעכבר יתחיל לצעוק, לעלות על שולחנות ולהיכנס להיסטריה, חרף היותו חזק עשרת מונים מהמכרסמים חסרי הישע. זוהי עוד סיבה בגינה הרחקתם מהבית שלכם רצויה למדי.

חולדות ועכברים

 

מכשיר סאונד

המכשיר הראשון הוא מכשיר הדברה מרעיש. מכשירים אלו מחוברים לחשמל ומפיקים, כל הזמן, רעשים בתדרים גבוהים מאוד שאוזן אנושית לא תוכל לשמוע. בניגוד לאוזן האנושית, האוזן של המכרסמים רגישה מאוד לצלילים אלו. כך, המכשירים יהפכו את חייהם של המכרסמים והיונים בביתכם לסיוט מתמשך.

במטרה להימנע מסיוט זה, החולדות, העכברים והיונים יעזבו את ביתכם ויותירו את שטח ביתכם סטרילי ממזיקים אלו. עלותם של מכשירים אלו נעה בין 80 ל-300 שקלים למכשיר. עלות צריכת החשמל שלהם שולית – כשלושים שקלים לשנה.

מכשיר סאונד

 

זרמים חשמליים

המכשיר השני הינו רצועות חשמליות, הנפרסות לאורך מעקות המרפסת שלכם, אדני החלונות וסף הגג. מכשירים אלו מעבירים זרמים חשמליים קלים למדי כאשר נוגעים בהם. אם תגעו בהם בעצמכם, תרגישו זרם קל שבקלים. אם יונה תיגע ברצועות אלו, היא תחווה תחושות לא נעימות כלל וכלל שיגרמו להם לעזוב במיידי את המקום ולא לחזור אליו, כמובן מבלי לגרום להן לסבל ניכר. עלות הרצועות היא כמאה וחמישים שקלים למטר.

זרמים חשמליים

ישנם רבים הטוענים שהדברה אלקטרונית היא פיקציה והיא אינה אפקטיבית. חלק לא מבוטל מאותם רבים הוא בעל אינטרסים, המעוניין לשמר את ההדברה המסורתית. עם זאת, יש ממד של אמת בטענתם. זאת, לא מאחר שהשיטה לא עובדת אלא מכיוון שבשוק מצויים מכשירים רבים שלא באמת יעילים אל מול המזיקים. לכן, וודאו כי המכשיר שלכם עומד בתקנים וכן נסו למצוא המלצות עליו. זכרו – מחיר אינו ערובה לאיכות! ישנם מכשירים זולים ואיכותיים ויקרים ללא כל הצדקה.
בניגוד להדברות קלאסיות, החוק לא דורש כי רק מדביר מורשה יבצע הדברה אלקטרונית. תוכלו לקנות בעצמכם את המכשירים הרצויים, להתקין אותם ולקצור את פירות השקעתכם. עם זאת, נדרשת הבנה בתחום כדי לדעת היכן להציב את המכשירים כך שיהיו אפקטיביים, שיכסו תאי שטח גדולים ויספקו תמורה הולמת להשקעה שלכם. מכיוון שכך, מומלץ להיוועץ במדביר מומחה שיסייע לכם בפריסת המכשירים באופן מוצלח. באשר לרצועות החשמליות, גם כאן תוכלו לפרוס את הרצועות בעצמכם. אולם הזמנת פורס מקצועי תהפוך את הפריסה ליעילה עוד יותר. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה