logo hadbarot hasviva

הדברה אורגנית

מחפשים שירות הדברה אורגנית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

בשנים האחרונות, המודעות לחשיבות האורגניות עולה במידה ניכרת. בד בבד, מוכרים החסרונות והפגמים הנובעים משימוש בחומרים כימיקליים. מודעות זו לא פסחה על עולם ההדברות והיא ניכרת במיוחד גם בו. הבעיות הנובעות מהדברה רגילה, הלא היא ההדברה הכימיקלית, נודעו ברבים ויתרונות ההדברה האורגנית נחשפו.

 

חוסר הידע

על אף האמור, חלים בלבולים רבים בתחום. אנשים נוטים לייחס להדברה הכימית תכונות שליליות שלא נכון לייחס לה ובמקביל לשייך יתרונות מסוימים להדברה האורגנית מבלי שיתרונות אלו בכלל יהיו גלומים בהדברה האורגנית. במטרה לעשות סדר בדברים, כתבנו עבורכם מדריך זה שיעניק לכם את הידע הנחוץ בנושא ויאפשר לכם לבחור בהדברה אורגנית מהשיקולים הנכונים.

הדברה אורגנית

מרכיבי המדריך

מדריך זה יפתח, אם כן, ביתרונות ובחסרונות של ההדברה הכימית ולאחר מכן ביתרונות ובחסרונות של ההדברה האורגנית. משם, נמשיך לביאור השיטות בהם משתמשים במהלך ההדברה האורגנית ולבסוף נתמקד ביישומן בפועל.

 

ההדברה הכימית

כאמור, לפני שנצלול אל ההדברה האורגנית, חשוב שנכיר את ההדברה הקלאסית, הלא היא ההדברה הכימית. במסגרת ההדברה הכימית, מרסס המדביר, באופן ידני או ממטוס בשטחים חקלאיים, חומרים כימיים על השטח המודבר באופן הקוטל את המזיקים בשטח. אחוז ההצלחה המוחלטת של ההדברה הכימית, גבוה למדי.

הדברה אורגנית

יתרונות ההדברה הכימית

להדברה הכימית מספר יתרונות חשובים. הודות להדברה זו, ניתן לצמצם באופן ניכר הפצת מחלות דרך מזיקים. ספק אם מגפות כמו המלריה והמגפה השחורה, שנפוצו מיתושים ומחולדות בהתאמה, יכלו להתפרץ בעידן ההדברות הכימיות.

יתרון נוסף של ההדברה הכימית הוא שמירה על היבול. הפירות, הירקות והתבואה שאנו אוכלים, עוברים ריסוסים מאסיביים יחסית. הודות לאותם ריסוסים, הפירות נשמרים שלמים.

ההדברה הכימית לא שומרת רק על הפירות, אלא גם על העצים. ההדברה קוטלת טפילים למיניהם, המתעלקים על עצים, קוטלים אותם, עוברים לעצים אחרים ומסוגלים לחסל ענפי חקלאות ואזורי טבע שלמים.

הדברה אורגנית

חסרונות ההדברה הכימית

מי שיסיים לקרוא כאן את המאמר, יצא ממנו בתחושה לפיה ההדברה הכימית רוויית יתרונות, ללא מחירים. לצערנו, זהו לא המצב בפועל. לריסוס הכימי שני חסרונות מרכזיים – חסרון בריאותי וחסרון סביבתי.

 

חיסרון בריאותי

ריסוס מאסיבי של מזון, של דירות, של חדרי מדרגות או ביובים, חושף אותנו לכמות נכבדה של כימיקליים. האדם הממוצע, ואף אדם עם מערכת חיסונית פחותה מזו הממוצעת, אמור לדעת להתמודד עם כימיקליים אלו. אולם אנשים עם מערכת חיסונית חלשה באופן ניכר, ילדים קטנים ובעלי חיים, חשופים במיוחד לסיכונים משמעותיים מכימיקליים אלו.

הכימיקליים יחדרו אל תוך גופם של הציבור, בין אם דרך מערכת הנשימה בשאיפת הכימיקליים ובין אם דרך מערכת העיקול דרך אכילת ירקות ופירות מרוססים, ואוכלוסיות הסיכון עלולות לסבול מפגיעות בריאותיות קשות.

למעשה, לא רק אוכלוסיות הסיכון חשופות לסיכוני הכימיקליים. החומרים הכימיקליים על הפירות והירקות שלנו לא נשטפים מהפרי בזמן שטיפתו במים בלבד, אלא רק אם יעבור רחיצה משמעותית במים וסבון. ככל שאתם לא רוחצים באופן זה את הפירות והירקות שלכם, הרי שגם אתם חשופים לסיכון הבריאותי.

הדברה אורגנית

חיסרון סביבתי

לצד החיסרון הבריאותי, מופיע החיסרון הסביבתי מהדברה כימיקלית. במהלך ההדברה, מופרשים לאוויר שלל גזים כימיים מזהמים במיוחד. כימיקליים אלו מתפשטים באטמוספירה, לא מתפרקים ותורמים לזיהום הכללי בעולם. כך, ההדברה הכימית אמנם מתמודדת עם בעיות מסוימות אך תורמת לבעיות חמורות לא פחות, דוגמת ההתחממות הגלובלית הידועה.

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

במטרה לפתור חסרונות אלו, פותחה ההדברה האורגנית. מטרות ההדברה האורגנית זהות למטרות ההדברה הכימיקלית. מטרות ההדברה האורגנית הן השמדתם של מזיקים והרחקתם. אלא שההדברה האורגנית, כפי שניתן להבין משמה, לא עושה שימוש בחומרים כימים, אלא בחומרים אורגניים, דהיינו טבעיים, בלבד.

כתוצאה מכך, במסגרת הדברה אורגנית לא יעשה שימוש בגזים, בתרכובות כימיות ודומותיהן. מה שכן ייעשה זה שימוש בחומרים המצויים בטבע, ומשיגים את אותן המטרות. כעת, נעבור לפירוט היתרונות והחסרונות של ההדברה האורגנית.

הדברה אורגנית

יתרונות ההדברה האורגנית

יתרונות ההדברה האורגנית ברורים ופשוטים. ההדברה לא עושה שימוש בחומרים כימיקליים וכך נחסך הנזק הבריאותי והנזק הסביבתי. לא נפלטים גזים מזהמים ואנו לא נושמים כימיקליים מסוכנים.

ישנו יתרון שנוהגים לייחס להדברה האורגנית, אך הוא כלל לא נחלת חלקה. רבים נוטים לחשוב כי הדברה אורגנית לא עושה שימוש בחומרים רעילים. תופתעו לדעת, כי רעלים קיימים לא רק בכימיקליים אלא גם בטבע, ובעוצמה גבוהה במיוחד! בעקבות כך, גם הדברה אורגנית צריכה לעבור דרך מדביר מומחה, כפי שיפורט בהמשך.

הדברה אורגנית

חסרונות ההדברה האורגנית

ניתן לתהות – לאור יתרונות ההדברה האורגנית, מדוע לא כולם משתמשים בה? התשובה, פשוטה למדי. ראשית, עלות חומרי ההדברה האורגנים גבוהה במידה ניכרת מזו של החומרים הכימיים. שנית, יעילות ההדברה פחותה כנגד מזיקים מסוימים. שלישית, לא ניתן להיעזר בהדברה האורגנית בשטחים חקלאיים המצריכים קטילה מאסיבית של מזיקים, אלא רק בחממות תחומות. משכך, לאור חסרונות ההדברה האורגנית, היא לא החליפה את ההדברה הכימית אלא מופיעה לצידה.

ישנן מספר דרכים לביצוע הדברה אורגנית הלכה למעשה. השיטה הראשונה הינה הדברה נקודתית. במסגרת הדברה זו, המדביר יציב רעלים אורגנים בנקודות הריכוז של המזיקים. הרעלים יקטלו את המזיקים ובא לציון גואל. רעלים אלו יהיו רעלים עבור המזיקים ולאו דווקא עבורכם. בראשם, שמן הנים המפורסם המוביל לקטילת המזיקים. אליהם יצטרפו גרגרי מלח וסבון ייחודיים, פלפל שחור ועלי דפנה. כמובן שפיזור האחרונים לא דורש מדביר ותוכלו לעשות זאת גם לבד. פרקטיקה אורגנית נוספת להדברה, היא ריסוס חומרים אורגניים המופקים מהטבע וקוטלים או מרחיקים את החרקים ללא שימוש בכימיקליים. רובם של תרסיסים אלו, מבוססים על פרומונים. פרומונים הינם חומרי הפרשה בעלי טעם וריח.  לחומרים מבוססי פורמונים שני שימושים מנוגדים. ראשית, ביכולתם לדחות חרקים מסוימים ולהרחיקם מהשטח המודבר. השימוש ההופכי הוא משיכת המזיקים אל מחוץ לבית. הפרומונים ימשכו את המזיקים הודות לריח ולטעם שלהם וכך הם יעזבו את הבית.
ניתן לבצע הדברה אורגנית גם באמצעות ג'ל טבעי. הג'ל מבוסס על רעלים טבעיים המשולבים בחומרים עם ריח זהה לריחו של מזון לחרקים. הג'ל יימרח על פתחי הקינים של הג'וקים ושאר המזיקים, בנקודות אליהם הם אוהבים להגיע, ליד פח הזבל וכדומה. המזיקים ייקחו איתם את הג'ל המורעל, יחלקו אותו עם חבריהם לקן וכך הם בעצמם יובילו להשמדתם.  מאחר שהג'ל מורעל, לא כל אדם רשאי למרוח אותו. רק מדביר מוסמך, המחזיק ברישיון בתוקף מטעם רשות הטבע והגנים, רשאי לבצע הדברה אורגנית בג'ל. בחרו את השיטה המועדפת עליכם להדברה אורגנית, ותהנו מבית ללא מזיקים. בהצלחה!
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה
הדברות הסביבה מובילים את תחום ההדברות בישראל. עם צוות של מדבירים מוסמכים בכל סוגי ההדברות, ברמות רעילות שונות. הדברות הסביבה שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות מזיקים מכל הסוגים ובכל סוגי המבנים.
מידע נוסף סביב הנושא
הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה