logo hadbarot hasviva

אזורי הדברה

מחפשים שירות הדברה לאזור מסוים בבית/בעסק? אספנו עבורכם את בעלי המקצוע וחברות ההדברה המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתקני האיכות המחמירים של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

הדברה חשובה בכל מקום בו נמצאים בני אדם. הדברה מגינה עלינו מפני מחלות ומזיקים ומגינה על כל המין האנושי. בימים שבהם הדברה לא הייתה בסביבה, מגפות היו די נפוצות. די להזכיר בהקשר זה את המגיפה השחורה שהרגה כשליש מאוכלוסיית אירופה והופצה על ידי שרצים. 

משתנה לפי אזור

מטרת ההדברה בכל המקומות דומה, להשאיר את השטח סטרילי ונקי ממזיקים. עם זאת, ההדברה בפועל מתבצעת בצורה מעט שונה בכל אזור ואזור. יש הבדל בהדברה בין אזורי ההדברה השונים. במאמר זה נסקור את אזורי ההדברה העיקריים תוך התמקדות בדגשים הייחודיים שלהם.

החדרי שינה

הראשון מבין אזורי ההדברה בהם נתמקד הוא חדר השינה. רבים יאמרו ויטענו כי זהו התחום החשוב ביותר מבין אזורי ההדברה. לכן, נפתח אותו. כל מיני מזיקים יכולים להיכנס לחדר השינה, אך ישנם שני מזיקים המייחדים אותו בהשוואה לאזורי הדברה אחרים. שני המזיקים הללו הם פשפשים ויתושים. 

הסיבה שבגללה יתושים ופשפשים אוהבים במיוחד את חדר השינה שלנו היא שהם חרקים טפילים שניזונים מהדם שלנו, בני האדם. נוח להם במיוחד למצוץ את הדם שלנו בזמן שאנחנו ישנים, ולכן חדר השינה שלנו הוא חדר האוכל שלהם.

השיטה הטובה ביותר להדברת יתושים מחדר השינה שלנו, בניגוד לאזורי הדברת יתושים אחרים, היא שימוש בקוטל יתושים חשמלי. המכשיר צפוי לעשות את העבודה ולמנוע מהיתושים להתעופף בחדר השינה שלנו. הם עדיין יהיו נפוצים בגינה ואולי בשאר חלקי הבית, אך לא באזור הראשון מבין אזורי ההדברה, אזור חדר השינה.

הדברת פרעושים היא הליך ארוך ומורכב יותר. במסגרתו יש לאתר תחילה את מיקום הפשפשים. מיקומם של פשפשי המיטה יכול להיות מאחורי תמונה בחדר השינה, בין קפלי המזרון שלנו ואפילו מאחורי רגלי המיטה. לאחר זיהוי הפשפשים, המדביר יבצע הדברה תלת-שלבית. השלב הראשון הוא שלב הקיטור, בו מפוצצים אדים באזור הפשפשים ומשמידים אותם ואת הביצים שלהם. בשלב השני, המדביר מבצע שאיבה בעזרת שואב מזיקים ייעודי לשאיבת הביצים, ורק להשלמת ההליך ייעשה שימוש בריסוס. 

אם כן, הראשון מבין אזורי ההדברה הוא חדר השינה. המזיקים העיקריים שלו הם פשפשים ויתושים. יש להדביר את היתושים באמצעות קוטל יתושים חשמלי. הדברה זו אינה יעילה בכל אזורי ההדברה, אלא בעיקר באזורי הדברה מסוג חדרי שינה. הדברת פשפש המיטה באזורי הדברת חדרי שינה נעשית בשלב מקדמי ושלושה שלבי ביצוע. השלב המקדים הוא שלב הגילוי בתוך אזורי הדברה. השלבים הביצועיים הם יניקה, קיטור וריסוס.

מִטְבָּח

השני מבין אזורי ההדברה בהם נעסוק הוא המטבח. המטבח מושך אליו מזיקים בשל שאריות המזון שבו. שאריות המזון ימשכו נמלים וטרמיטים. מזון רקוב בפח האשפה ימשוך ג'וקים וזבובים. כמו כן, ירקות וסוגי מזון נוספים במטבח ימשכו מכרסמים כמו חולדות ועכברים לאזורי הדברה במטבח, ולכן חשוב לבצע הדברה גם באזורי הדברה אלו.

הדברת נמלים וטרמיטים

מומלץ להדביר מזיקים אלו המופיעים במטבח באופן אורגני עם הדברה ירוקה. ניתן להזמין מדביר למריחת ג'ל אורגני נגד נמלים וטרמיטים שצפוי להרוג אותן. היתרון הוא היעדר שימוש בחומרים כימיים כחלק מהדברה בחדר מסוג זה, מה שנותן יתרון סניטרי עצום שהוא קריטי במיוחד כאשר אנו עוסקים במטבח. ניתן להדביר נמלים גם בעזרת תרופות ביתיות טבעיות, כמו עלי דפנה או קליפות תפוזים, אם כי ביעילות חלקית. ניתן להדביר אותם גם בריסוס, אך הנזק התברואתי עלול לעלות על התועלת במקרה זה.

 

הדברת ג'וקים וזבובים

הדברת אלו תיעשה באמצעות ריסוס. ניתן גם לפרוס מלכודות זבובים, אך עיקר האפקטיביות של המלכודות היא בחללים גדולים יותר בהם יש זבובים רבים ולא רק פרטים בודדים.

הדברת מכרסמים

הדברת מכרסמים כחלק מהדברת חדר תתבצע באמצעות מלכודות מסוג קופסאות האכלה או מלכודות מסוג קפיץ. חומרי הדברה עם רעל אינם מומלצים כלל באזורי הדברה אלו.

הדברה תעשייתית

אזורי הדברה נוספים עליהם יש לשים דגש מיוחד הם אזורי הדברה תעשייתיים. ככלל, אזורי הדברה תעשייתיים כוללים הדברה במחסנים, הדברה במפעלים והדברה בבתי עסק. המזיקים העיקריים בכל האזורים הללו הם המכרסמים והטרמיטים, מסיבות שיוסברו כעת.

 

הנזק לתעשייה ממזיקים

צמחים יכולים להינזק באופן קריטי על ידי מזיקים. כאשר מדובר במפעלי מזון, המזיקים עלולים לזהם את המזון ולגרום לו להידבק. במקרים אלו עלולים המזיקים אף לגרום לסגירת המפעל על ידי משרד הבריאות בשל אי עמידה בבקרת איכות.

בכל הנוגע למסעדות, הנזק יכול להיות גם במזון המוגש עצמו, מה שיעשה את הלקוחות חולה ויגרום לנזק מוסרי, כלכלי ותדמיתי עצום למסעדה. זה המצב גם אם מדובר בעסק מסוג אולם אירועים או כל מקום אחר שמגיש אוכל. 

מעבר לכך, המזיקים עלולים לפגוע בסחורה עצמה או בציוד המפעל. חרקים רבים ניזונים מעץ, קרטון ונייר, שלושה חומרי גלם, או בעצם חומר גלם אחד בשלוש תצורות שונות, המשמשים לעתים קרובות במפעלים כציוד מפעל או כסחורה עצמה. מכיוון שכך, לא ניתן לאפשר הימצאות מזיקים כאלה בתוך המפעל.

נזק נוסף שנגרם על ידי מכרסמים באזורי הדברה תעשייתיים הוא פגיעה בתשתיות. המכרסמים, כשמם כן הם – מכרסמים. במסגרת הכרסום שלהם, שמיועד בעיקר להשחזת השיניים, מכרסמים המכרסמים לרוב תשתיות חשמל ואינטרנט וכן צנרת ביוב, צנרת מים ותעלות מיזוג אוויר. מכיוון שכך הדבר, הדברה חשובה במיוחד באזורי הדברה אלו, אחרת הנזק שיגרם יהיה עצום.

הנזק האחרון שנזכיר ביחס לאזורי הדברה אלו, הוא הנזק התדמיתי. אין חוויה מרתיעה יותר מאשר להיתקל בעכבר באולם האירועים או בחנות שנכנסנו אליה, ג'וק בצלחת או נמלים שזוחלות מתחת לשולחן. חווית הלקוחות תיפגע קשות עקב הימצאות מזיקים בעסק והם יתנו המלצות שליליות לגבי בית הנזק והנזק מהמזיקים ימשך עוד ועוד. 

 

הדברה באזורי תעשייה

כדי להימנע מכל המצבים הללו, יש להזמין שירותי הדברה בהופעה ראשונה של מזיקים בעסק, במחסן או במפעל. ההדברה תתבצע על ידי מדביר מומחה המתמחה בהדברה מסוג זה. הסיבה לכך היא שהמיומנות הנדרשת כחלק מהדברה באזורי הדברה תעשייתיים שונה לחלוטין מהדברה באזורי הדברה עירוניים.

ההדברה המתאימה במפעלים אינה הדברה אורגנית או הדברה אקולוגית, אלא הדברה כימית רגילה. זאת כדי להוציא עסקים קטנים ומשרדים בהם ניתן להשקיע, להגן על הסביבה ולבצע הדברה טובה אך יקרה יותר. עם זאת, ברוב העסקים, הגדולים ממילא, הדברה מסוג זה פשוט אינה יעילה ומומלץ להקפיד על הדברה כימית.

המדביר יבהיר מראש לבעל העסק מה יכול להישאר על המדפים, איזה ציוד במפעל לא ייפגע מההדברה או איזה סחורה במחסן אפשר להשאיר במקום ומה צריך להעביר לצורך ההדברה . לאחר מכן המדביר ילבש ציוד מגן, ינקה את אזורי השליטה האמורים מאנשים ובעלי חיים ויתחיל לרסס. התקשר רק עם מדביר המבטיח את עבודתו ומוציא דו"ח מזיקים מפורט כנדרש לפי התקנות שמפרסם המשרד להגנת הסביבה בשיתוף הקרן הלאומית לישראל.

זהו המידע העיקרי, אם כן, לגבי אזורי הדברה תעשייתיים, בהם עסקנו לאחר טיפול בשטחי הדברה ביתיים. כעת, נעבור לתחומים נוספים.

 

כיצד מתבצעת הדברה באזורי הדברה חינוכיים?

יש מלכוד בכל הנוגע להדברה בבתי ספר, מוסדות חינוך וגני ילדים. מצד אחד, המזיקים נוטים להיות נפוצים באזורים אלו ובאמת חשוב להדביר אותם, למען בטיחות הילדים. מצד שני, ההדברה עם חומרים כימיים מסוכנת בפני עצמה לילדים, לעיתים לא פחות מהמזיקים עצמם. בשל כך, יש לנקוט שני צעדים כדי לשים קץ למלכודת הזו.

הכלי הראשון לפתרון הבעיה הוא השילוב של הדברה ירוקה. לפתרון המלכוד האמור, מומלץ לשלב הדברה ירוקה כחלק מהדברה בגני ילדים. להלן נפרט מהי הדברה ירוקה ומהי רמת היעילות שלה, אך כבר בשלב זה ניתן לומר כי מדובר בהדברה יעילה יחסית, למרות שהיא יקרה יותר מהדברה כימית. אבל לבריאות הילדים שלנו אין מחיר ורצוי להוסיף על המחיר כדי לשמור על בריאותם.

כלי נוסף לפתרון הבעיה, שאינו כלי חלופי אלא כלי משלים לשילוב ההדברה הירוקה, הוא עיתוי נכון של הדברה בגני ילדים. ראוי לציין לפני כן כי תקנות המשרד להגנת הסביבה אוסרות הדברה מונעת. כלומר, אסור לבצע, למשל, הדברה בגני ילדים אחת לשלושה חודשים ללא קשר אם יש מזיקים בגן או לא. מותר לבצע הדברה רק לאחר הופעת המזיקים, גם במסגרת הדברה בגני ילדים.

עם זאת, התקנות משאירות פתח לשאלה מהי הדברה מונעת. נראה כי די בהופעה של פרטים בודדים של המזיקים כדי לאפשר את ביצוע ההדברה. מאחר וזה המצב וזהו פני הדברים, מסתבר שעדיין ניתן לתזמן הדברה בגני ילדים. העיתוי הנכון יהיה, בעדיפות עליונה, לפני היציאה לחופשות ובעדיפות משנית לפני סופי השבוע. תזמון המצוות לחנוכה, פסח וראש השנה, למשל, יהיה אידיאלי.

 

כיצד מתבצעת הדברה באזורים עירוניים?

הדברה בשטחי הדברה עירוניים נעשית על ידי ובאחריות העירייה. לעירייה יש מדבירים באגף שפ"ע שתפקידם לדאוג לכך. ניתן להתקשר לעירייה ולדרוש ממנה לבצע הדברה באזורי הדברה עירוניים אלו ואחרים. בהצלחה!

מה היה לנו עד עכשיו?

תוכן עניינים
הדברה בחדר מדרגות

מחפשים שירות הדברה בחדר מדרגות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »
הדברה בגנים ציבוריים

מחפשים שירות הדברה בגנים ציבוריים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »
הדברה בגני ילדים

מחפשים שירות הדברה בגני ילדים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »
הדברה באולמות

מחפשים שירות הדברה באולמות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה בגג

מחפשים שירות הדברה בגג מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה במפעלים

מחפשים שירות הדברה במפעלים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה בפארקים

מחפשים שירות הדברה בפארקים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה במסעדות

מחפשים שירות הדברה במסעדות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה במוסדות

מחפשים שירות הדברה במוסדות מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה בחדרי שינה

מחפשים שירות הדברה בחדרי שינה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »
הדברה במחסנים

מחפשים שירות הדברה במחסנים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה בבניינים

מחפשים שירות הדברה בבניינים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה בחדרים

מחפשים שירות הדברה בחדרים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה במשרדים

מחפשים שירות הדברה במשרדים מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה בביוב

מחפשים שירות הדברה בביוב מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »