logo hadbarot hasviva

סוגי הדברות

מחפשים שירותי הדברה? ריכזנו עבורכם את אנשי המקצוע וחברות הריסוס המומלצות ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

5 סוגי הדברות הנפוצים ביותר

הדברות הן חלק בלתי נפרד מהמציאות המודרנית. מציאות, בה בני האדם חיים ביותר ויותר תאי שטח, שטחי ענק משמשים לחקלאות ושלל מזיקים הצליחו לסגל את עצמם לסביבה החקלאית או האורבנית.

כאשר החלה להתעורר המודעות להדברות ברחבי העולם, סוג ההדברות הכמעט בלעדי היה הדברה באמצעות רעלים. עם השנים פותחו שיטות משוכללות ויעילות יותר להדברה. בשנים האחרונות, המודעות לנזקים הסביבתיים ולשאלות המוסריות סביב ההדברה הובילו לפיתוח סוגי הדברות חדשים. כך, כיום ישנם סוגי הדברות רבים. במאמר זה נפרט אודות חמשת סוגי ההדברות הנפוצים והיעילים ביותר בשוק.

5 סוגי הדברות הנפוצים ביותר

 

חמשת הסוגים

חמשת סוגי ההדברות בהם נעסוק הם הדברה כימית, הדברה ביולוגית, הדברה אקולוגית, הדברה חשמלית וכן נעסוק בלוכדי נחשים. נפרט אודות כל אחד מחמשת סוגי ההדברות, נציג את המקרים בהם הדברה זו נחוצה ומתי יש לסוג ההדברה המסוים יתרון יחסי ביחס לסוגי ההדברות האחרים. נפתח בסוג ההדברה הראשון, הלא הוא ההדברה הכימית.

 

הדברה באמצעות כימיקלים

ההדברה הכימית הינה שיטת ההדברה הנפוצה ביותר, ויש שיגידו המוצלחת בקרב סוגי ההדברות. בהדברה הכימית, המדביר מרסס או מפזר אבקה המכילה חומרים כימיים, הקוטלים את המזיקים. ההדברה הכימית אפקטיבית במיוחד בדירות, כאשר מדובר בכמות נכבדה של מזיקים וכאשר ברצונכם לסיים את ההדברה ביעילות ובמהירות.

 

מזיקים נגדם היא יעילה

ההדברה הכימית יעילה במיוחד עבור רוב רובם של סוגי המזיקים. בין אם מדובר בנחיל צרעות, בנמלים, ביתושים או בתיקנים וטרמיטים, ההדברה הכימית תשמיד את המזיקים ותקנה לכם שקט ורוגע.

מזיקים נגדם היא יעילה

 

אופן ביצוע ההדברה

כאמור, ניתן לבצע הדברת כימית או באמצעות ריסוס או באמצעות אבקה. בשני האמצעים, אופן ההדברה דומה. בשלב הראשון, המדביר יורה על פינוי הבית מדייריו ומבעלי חיים הרצויים בו. זאת, מאחר שהשימוש בחומרים הכימיים עלול לסכן את הנוכחים בשעת מעשה. לאחר הפינוי, המדביר ילבש חליפת מגן, יעלה על ציוד מיוחד ויתחיל לרסס את הבית. ככל שמדובר בהדברה כללית כנגד מזיקים, המדביר ירסס את כל הבית. בנוסף, הוא ירסס את פתחי הביוב הסמוכים לבניין וכן את ארונות החשמל והתקשורת המצויים בו.

ריסוס ארונות החשמל והתקשורת ופתחי הביוב הינו קריטי במיוחד, שכן נקודות אלו חביבות על הג'וקים ושאר המזיקים. במקרים בהם הריסוס הוא נקודתי יותר, למשל של קן צרעות, לא יהיה צורך בריסוס הבית כולו ותוכלו להסתפק בריסוס הקן בלבד.

לאחר מספר שעות, עוצמת החומרים הכימיים תפחת ותגיע לרמה האידיאלית. רמה בה החומרים חזקים דיים כדי להשמיד מזיקים אך לא מסכנת כלל את בני הבית. המדביר יעניק לכם תעודת אחריות על ההדברה, שכן ההדברה אמורה להיות אפקטיבית למשך חצי שנה עד שנה לכל הפחות.  כל האמור בפסקאות האחרונות על ריסוסים, נכון גם ביחס לפיזור אבקות כימיקליות, בכפוף לשינויים המתחייבים.

 

עלות הדברה כימיקלית

ממבין סוגי ההדברות השונים, הדברה כימיקלית נחשבת לזולה במיוחד עלות ההדברה של דירה בת שני חדרים, תעמוד על מאתיים עד מאתיים וחמישים שקלים בלבד. בדירה בת שלושה חדרים, המחיר יעלה למאתיים ושמונים. בדירות ארבעה חדרים המחיר יעמוד על כשלוש מאות שקלים ובדירות חמישה חדרים המחיר צפוי לעלות לשלוש מאות וחמישים שקלים פחות או יותר.

המחירים האמורים מתייחסים להדברת ג'וקים, תיקנים, יתושים, נמלים ודומיהם. לעומת זאת, הדברת קן צרעות תהיה יקרה יותר. הדברה של קן צרעות גדול בודד, צפויה לעמוד על כשלוש מאות וחמישים שקלים.

עלות הדברה כימיקלית

 

נזקי ההדברה הכימית

זוהי הייתה סקירה אודות ההדברה הכימית, הראשונה מבין סוגי ההדברות. להדברה הכימית שלושה נזקים עיקריים. נזק סביבתי, נזק מוסרי ונזק בריאותי. נזקים אלו הובילו לירידת קרנה של ההדברה הכימית, על אף היותה ההדברה הנפוצה ביותר גם כיום, ובחירה בשיטות הדברה אחרות. נפרט אודות שלושת הנזקים, שגרמו לאנשים להעדיף הדברות ירוקות יותר.

 

הנזק הסביבתי

השימוש בחומרים הכימיים לצורך ההדברה, מוביל לזיהום ממשי. במהלך ההדברה נפלטים גזים. הגזים מתפשטים באטמוספירה וגורמים לה לזיהום משמעותי. ישנם חומרים שהנזק הסביבתי הנגרם מהם חמור כל כך, עד שמדינות רבות אסרו על השימוש בהם. זהו, אם כן, הנזק הראשון.

 

הנזק המוסרי

הנזק המוסרי שבהדברה הכימית, מובן ואינטואיטיבי. במהלך ההדברה, החיות המודברות מוצאות את מותן. אמנם מדובר בחיות המוגדרות על ידינו כמזיקות ואף נקראות בשם הקולקטיבי "מזיקים", אך למעשה החיות הללו פשוט חיות את חייהן מבלי כל כוונת זדון לפגוע באיש. מאחר שאלו הם פני הדברים, הצורך בהריגת החיות חסרות הישע מובן, אך הפגם המוסרי בתהליך בולט מאוד.

לכך יש להוסיף הדברה של נמלים, ג'וקים ושאר בעלי חיים שלא באמת פוגעים בנו אלא רק לא נעימים לנו בעין. ביחס לבעלי חיים אלו, הצדקת ההדברה קשה עוד יותר.

 

הנזק הבריאותי

להדברה הכימיקלית נזקים בריאותיים לא מבוטלים. במהלך ריסוס חקלאי, חומרים כימיקליים מסוכנים חודרים אל תוך התבואה החקלאית שלנו. התקנים הרגולטורים אמורים להבטיח מצב בו כמות הכימיקליים שולית ולא מזיקה, אולם לאורך שנים הכימיקליים על הפירות שלנו בהחלט עלולים לפגוע בבריאותנו וכן לפגום ביתרונות הבריאותיים הטמונים בפירות.

גם בבית שלנו, שימוש יתר בחומרים כימיקלים להדברה או שימוש בחומרים שהוגדרו כאסורים לצרכי הדברה, יציב את בני הבית בסכנה. שלושה נזקים אלו – הסביבתי, המוסרי והבריאותי, הובילו את המדע לפתח סוגי הדברות ירוקים יותר. נמשיך אל ההדברה הירוקה הראשונה, ההדברה הביולוגית.

 

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית פועלת באופן הטבעי ביותר מבין סוגי ההדברות השונים. ההדברה, מתבססת על מעגל החיים בטבע בו חיה א' אוכלת את חיה ב' ונאכלת על ידי חיה ג'. בהדברה הביולוגית, המדביר משתמש בבעלי חיים טורפים כדי שיטרפו את המזיקים וכך לא נצטרך להשתמש בחומרים הכימיקלים. הפגם המוסרי לא מתעורר בהדברה זו, שכן אנו לא משמידים לריק חיות אלא נותנים לטבע להתנהל כסדרו.

ישנם שני תרחישים נפוצים בהם ההדברה הביולוגית אפקטיבית במיוחד. התרחיש הראשון הוא בשדות חקלאיים, הסובלים ממכרסמים הפוגעים ביבול.  כנגד מכרסמים אלו, פורסים החקלאים שובכים לתנשמות לאורך השדות. התנשמות יוצאות מידי לילה, צדות את המכרסמים בשדה, במקשה, בפרדס או בכרם ומותירות אותו מודבר באופן טבעי.

התרחיש השני הוא מצב בו כנימות למיניהן פוגעות בעציצים שלכם בבית, בגינה או במרפסת. בתרחיש שכזה, המדביר יספק לכם חיפושיות הטורפות את הכנימות וכך תכניעו אותן ללא כל שימוש בכימיקלים. מעבר לכך, הדברה ביולוגית לא שימושית במיוחד במרחב הביתי.

 

חסרונות ההדברה הביולוגית

להדברה הביולוגית מספר חסרונות. ראשית, כפי שכבר הבנתם, היא אינה מסייעת לכל תרחיש. לא תכניסו זיקיות הביתה במטרה שיצודו את כל היתושים, למשל. שנית, ההדברה אינה הרמטית ויתכן כי יוותרו מזיקים בשטח לאחר ההדברה הביולוגית. מכיוון שכך, סוג הדברה זה לא משמש לבדו אלא כמשלים לסוגים נוספים. בנוסף, עקב חסרונותיו, פותחה ההדברה האקולוגית.

 

הדברה אקולוגית

הדברה אקולוגית פועלת אף היא על ריסוס או פיזור אבקה. אלא שהחומרים בהם משתמשים במהלך ההדברה אינם כימיקליים, כי אם טבעיים. לרוב, הם גם לא יובילו לחיסול החיות אלא להרחקתן ודחיקתן אל מחוץ לבית שלכם. הדברה זו מעולה נגד נמלים, תיקנים ושאר חיות שנקראות מזיקים, אך למעשה לא מסבות לנו כל נזק.

 

ומה זה הדברה חשמלית?

הדברה חשמלית מיועדת בעיקר כנגד יונים ועכברים. למעשה, לא מדובר בהדברה של ממש אלא יותר בהקדמת תרופה למכה. הדברה חשמלית נעשית באמצעות מכשירים חשמליים, המחוברים לחשמל ללא הרף. המכשירים משדרים אותות קול, בתדרים מאוד גבוהים שאוזן אנושית לא מסוגלת לשמוע. אותם צלילים מפריעים במיוחד למזיקים, מה שמשאיר אותם רחוקים מהבית.

יעילות ההדברה החשמלית, מוטלת בספק. ישנם מדבירים הטוענים כי הסיכויים למציאת מזיק בקרבת מכשיר להדברה חשמלית דומים לסיכויים למצוא ראש ממשלה בשירותים ציבוריים. אחרים סוברים שהדבר ייתכן בהחלט. האמת, נמצאת איפשהו באמצע. היעילות של המכשירים מוכחת, אך שאלת הטווח ומשך זמן האפקטיביות, מוטלות בספק. כמו כן, מוסכם כי המכשירים יעילים יותר נגד יונים ופחות נגד חולדות.

ומה זה הדברה חשמלית?

 

ומה זה לוכד נחשים?

נחשים אסור להדביר במדינת ישראל. לכן, עם הופעת נחש בשטח הפרטי שלכם, עליכם לחייג ללוכד נחשים. הלוכד ילכוד את הנחש וישחרר אותו בשטח פתוח בטבע. מכיוון שבכל זאת עסקינן בהרחקת חיות העלולות להזיק לנו מהבית, הלכידה עודנה נכנסת תחת כותרת הגג של סוגי הדברות.

מומלץ במיוחד לערוך סקר שק ולמצוא לוכד נחשים מומלץ כבר ברגע זה. זאת, מאחר שהזמן הדרוש לא יהיה בידיכם כאשר תצטרכו למצוא לוכד שכזה ברגע האמת. שמירת מספר טלפון של לוכד מבעוד מועד, תשפר את הסיכויים להחלטה נבונה ומושכלת ביחס להזמנת הלוכד. בהצלחה!

מה היה לנו עד עכשיו?

תוכן עניינים
הדברה בטוחה

מחפשים שירות הדברה בטוחה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה בג'ל

מחפשים שירות הדברה בג'ל מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה משולבת

מחפשים שירות הדברה משולבת מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה צמחית

מחפשים שירות הדברה צמחית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה ירוקה

מחפשים שירות הדברה ירוקה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה ביולוגית

מחפשים שירות הדברה ביולוגית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה אקולוגית

מחפשים שירות הדברה אקולוגי מבעלים אמין ומקצועי? אספנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה באיכות

קרא עוד »
הדברה אלקטרונית

מחפשים שירות הדברה אלקטרונית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה אורגנית

מחפשים שירות הדברה אורגנית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה חקלאית

מחפשים שירות הדברה חקלאית מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה

קרא עוד »
הדברה ידידותית לסביבה

מחפשים שירות הדברה ידידותית לסביבה מבעל מקצועי אמין ומקצועי? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע והחברות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב

קרא עוד »