gananchik תבל בצדק
יום חמישי, י"ג ניסן התשע"ה, 2 באפריל 2015
פרסום באתר הסביבה wellos

ובכן, אדוני השר…

כחבר כנסת גילית לא פעם הבנה ורגישות לנושאי איכות הסביבה. החל מהיום אתה מופקד על הגנת הסביבה של כולנו, והציפיות ממך רחוקות מלהיות נמוכות. לרגל כניסתך לתפקיד מגיש אתר הסביבה צרור עצות מבעלי ניסיון בתחום. גזור ושמור

***

ציפי איסר איציק

היה פה לציבור שוחרי הסביבה

ציבור שוחרי הסביבה בישראל, שמספרם הולך וגדל ככל שהזיהום הסביבתי מתפשט בקירבנו, זקוק  לשר סביבתי ונחוש, מחוייב למטרה ובעל יכולת ביצוע של ממש. שר שיראה בתפקידו שליחות ציבורית המופנית למטרה חשובה, ויפעל מתוך אמונה כי ניתן לשנות את סדר העדיפות הלאומי.

ציבור זה, שעמד שנים חסר אונים נוכח אוזלת היד השלטונית בנושאי הסביבה, זקוק יותר מתמיד לשר משלו. אם האינטרס הציבורי הסביבתי יהיה נר לרגליך, אין כל ספק כי תצליח בתפקידך ותזכה להערכה ציבורית רחבה.

היום, יותר מתמיד, בוודאי במסגרת הממשלה הרחבה שהוקמה, יש חשש כי האינטרס הציבורי סביבתי יידחק מפאת אינטרסים אחרים. היה פה לציבור שוחרי הסביבה בישראל בקרב ממשלת ישראל.

ציפי איסר איציק היא מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין

***

גדעון ברומברג

למים אין גבולות

מעורבותך האישית בנושא שיקום נהר הירדן הדרומי נדרשת על מנת לייצר שיתוף פעולה עם שכנינו ועם משרדי ממשלה נוספים. קדם מדיניות מים בת קיימא לישראל והתייחס אל הטבע כאל גורם הזכאי להקצאת מים. ערב את משרדך באופן רציני בבדיקת ההיתכנות של הבנק העולמי לפרויקט תעלת הימים, דרוש בשם המשרד כי גוף בלתי תלוי, יערוך בדיקות היתכנות לחלופות לפרויקט, במטרה למצוא את הדרך הנכונה ביותר לייצוב ים המלח. הובל לשיתופי פעולה בין רשויות ישראליות ופלסטיניות, למציאת פתרונות לביוב אשר גורם זיהום לאקוות ההר. בהצלחה בתפקידך.

גדעון ברומברג הוא מנהל סניף ידידי כדור הארץ המזה"ת בישראל

***

ד"ר שמואל ברנר

הזדרז. כל המשאבים בסכנה

כמי שהיה בין מקימי המשרד ושירת בו תקופה משמעותית, אני מודע לאתגרים העצומים ולקשיים שעומדים בפני אלה שאמורים לקדם את הנושאים הסביבתיים ואתה בראשם.

את הדברים הללו אני שולח מקניה. בימים אלו אני נחשף לבעיות האקולוגיות העצומות העומדות בפני האוכלוסייה האפריקנית ונראה לי שחלק גדול מהנזקים כבר לא ניתן לתקן. מדובר כאן לא רק על גורלות של בודדים אלא על גורלות של אומות שלמות. אצלנו אולי יש עוד תקווה.

עצתי לך, קצר את תקופת הלמידה ועבור בהקדם לשלב הביצוע. יועצים יש רבים ולכל עמדה יש עמדות וגישות חלופיות. סמוך על האינטואיציה וקבל החלטות אופרטיביות. הסביבה לא יכולה לחכות וכל המשאבים בסכנה – האוויר, המים והקרקע, וכמובן שיש עוד מגוון של בעיות סביתיות.

עוד דבר אחד – הלחם כמו אריה על תקציב ראוי. רק בדיבורים יפים לא ניתן להשיג דבר. אל תכנע, כי אם תשים את הנושאים הסביבתיים בסדר העדיפויות הגבוה לו הם ראויים, תקבל גם משאבים. אם לא תתפשר בנושא הזה, נרוויח כולנו ותרוויח המדינה.

ד"ר שמואל ברנר, לשעבר המשנה למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה

***

יהודה גנוט

תן דעתך שאין מי שיתקן אחריך

חז"ל מספרים במדרש קהלת מדברי בורא עולם לאדם הראשון: "תן דעתך שלא תחריב ותקלקל את עולמי". דבר ראשון "תן דעת" למה שקורה סביבך ואחר כך דע "שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך". עדיפה חכמה הקודמת למעשה מפיקחות התיקון שלאחריו. הסביבה אינה חלקו של מגזר זה או אחר. הבעיות שפוגעות בסביבה אינן רואות או מחלקות בין קצוות אלה ואחרים בעם היהודי או בתושבים הגרים ומסיירים בארץ. תן דגש לחינוך סביבתי נכון ומקיים לכל חלקי העם ותוביל את התושבים לקבלת אחריות על מה שקורה סביבנו ועל מה ש"אנחנו" עושים ומשאירים לדורות הבאים.

יהודה גנוט הוא מנכ"ל "חרדים לסביבה", ארגון העוסק בהטמעת נושאי הסביבה בציבור החרדי

***

אבי דבוש

תיק ראשון בין התיקים

ברכות למינוי לתפקיד השר במשרד חשוב מעין כמוהו, אשר אין פחות נחשב ממנו במדינת ישראל. המשרד להגנת הסביבה, שבמדינות כצרפת וגרמניה נהנה משורה רחבה של סמכויות בתחום התחבורה, התשתיות, הבריאות ועוד, נותר אצלנו מצומק ומדולדל.

נהג בתיק כאילו היה ראשון התיקים, כאילו הסמכויות הרחבות דחוסות לתיק הקטנטן וכאילו אנו חיים במציאות אידיאלית. ברגע שתניע יוזמות בתחומים רחבים, ייעשה עוד צעד לקראת חיזוק המשרד. צור תהליכים אסטרטגיים לקידום התחבורה הציבורית, הטיפול בשינויי האקלים והתעשייה האחראית, הובל את ביטול התוכנית להקמת תחנה פחמית, צור רפורמה במוקדי הקרינה ורגולציה בתחום הסלולרי והבא מהפכה בתחומי התיכנון והתיקצוב של שטחים פתוחים ומרחבים אורבניים, לטובת חזון סביבתי מלהיב ומוחשי.

השר להגנת הסביבה לא אמור להיות המומחה מספר 1 לגיאוגרפיה, בוטניקה או מדעי כדור הארץ. פתח את לבך ודלתך לאירגוני החברה האזרחית. אירגונים ופעילי הסביבה בישראל מייצגים רוח אידיאולוגית, קהילתית, מקצועית וערכית – את כל מה שמדינת ישראל זקוקה לו. בעזרתם, הבא את כל אלו, לרשות המבצעת.

אבי דבוש הוא מנהל פרוייקט סביבה וקהילה בשתי"ל

***

פרופ' אבנר דה שליט

קיבלת הזדמנות, נצל אותה

קח דוגמא ממייקל הזלטיין – הוא היה שר להגנת הסביבה בבריטניה ומאוחר יותר התמנה לשר ביטחון ולסגן ראש הממשלה. כאשר נשאל הזלטיין כיצד זה קרה, הוא התייחס לתקופה בה היה השר להגנת הסביבה ואמר, כי בשעה שהציבור מצפה מכל השרים להיות נאמנים לראש הממשלה, ישנה "הנחה" מסויימת לשר להגנת הסביבה, שכן תפקידו נתפס יותר כנאמן הציבור – כמי שאמור לצעוק בשם אלה שהמערכת מזניחה אותם, ומי לא רוצה סביבה נקייה? כך הצליח הזלטיין להתחבב על הציבור והעיתונאים, הגם שהיה אופוזיציונר לא קטן בתוך הממשלה.

אצלנו, התרבות הפוליטית קצת שונה וממילא כולם מנסים לשים מקלות בגלגלי ראש הממשלה. אז הרשה לי להציע עצה נוספת: עשה טובה, השתמש בתקציב כולו. אתה עומד בראש משרד שתקציבו מצומק ומצטמק והולך, אבל לעתים הוא לא משתמש בכל התקציב שלו. האחריות הראשונה שלך היא להשתמש בתקציב הזה, כל גרוש שתוציא שם הוא למטרה קדושה. יש לך צוות מומחים נפלא במשרד – תן להם להוליך את המדיניות, ובהצלחה – הצלחתך היא הצלחת כולנו.

אבנר דה שליט פרופסור למדע המדינה באוניברסיטה העברית

***

פרופסור תמר דיין

הציונות של האלף השלישי

חשוב שתזכור בכל עת שהגנה על הסביבה היא הגנה על טובת הציבור. חשוב שתזכור שהביוספרה – רקמת החיים הדקיקה על פני כדור הארץ המורכבת מן המערכות האקולוגיות – היא לא רק הבסיס לאיכות הסביבה, לכלכלה, לחקלאות ולרווחת האדם, אלא גם בסיס חיוני לאיכות חיינו ולהמשך קיומנו.

השכל לעבוד עם כל הכוחות החיוביים בתחום הסביבה בישראל, ובהם הגופים הירוקים המתנדבים וקהילת האקולוגים, לקידום ההגנה על הסביבה בישראל. נחוצה מנהיגות, הכרה בחשיבות המשימה, עבודה קשה והתמדה עד להשגת היעדים. ההגנה על הסביבה ושמירת הטבע בישראל, שימור השטחים הפתוחים וההגנה על בתי גידול טבעיים, זו הציונות של האלף השלישי. נשמח כולנו לסייע לך בהשגת משימה לאומית זו.

פרופ' תמר דיין היא מנהלת אוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטת תל אביב, וחברת מועצת הגנים והשמורות

***

איריס האן

האבק על משאב הקרקע

מבין הררי המשימות והנושאים שימתינו לטיפול על שולחנך, אבקש להפנות את תשומת לבך לנושא משאב הקרקע והנוף הפתוח: משאב מוגבל וסופי, שכן לא ניתן לייצר שטח פתוח יש מאין. השטחים הפתוחים בישראל מצויים בהליך של איום וכרסום מתמיד, וללא הכוונה נכונה הם ייפגעו ואף יאבדו, על כל הערכים המצויים בהם.  למרבה הצער, הגנה על השטחים הפתוחים נמצאת בתחתית סדרי העדיפויות של הממשלה לאורך כל השנים.

בין קווי היסוד של הממשלה וההסכמים הקואליציוניים, נכללת רפורמה במקרקעי ישראל, הכוללת בין היתר את האפשרות למכור את מרחבי השטח הפתוח של ישראל. על המשרד להגנת הסביבה להוביל מאבק ברכיבים מזיקים אלה של הרפורמה, ולהוביל למדיניות של פיתוח בר קיימא בכל הנוגע למשאב הקרקע. הגיעה העת להכיר בשטחים הפתוחים כתשתית לאומית לכל דבר. לוואי והמשרד להגנת הסביבה, בהובלתך, יוביל גישה חשובה ומתבקשת זו. ברכות עם כניסתך לתפקיד אתגרי וחשוב זה.

איריס האן היא  מנהלת תחום תכנון ומחקר במכון דש"א, דמותה של ארץ

***

ח"כ דב חנין

לך בשביל הירוק

חשוב רחב. במציאות של המאה ה-21, הגנת הסביבה מחייבת מעורבות בענייני תחבורה, אנרגייה, תשתיות, כלכלה, חינוך, תקשורת ואפילו חוץ וביטחון. אל תסכים להצטמצם למרחב זעיר של טיפול בתוצרי צינור הפליטה של המערכת הכלכלית.

אל תיכנע לאינטרסים של המזהמים. מיד עם כניסתך לתפקיד ייפגשו איתך נציגי גורמים שונים וינסו להסביר לך שהעולם אינו מתחלק לירוק ושחור. הליכה בדרך הזו תוביל אותך למקומות אפורים, שיהפכו קודרים ככל שהדרך תימשך.

דע מי עומד לצדך. יש בישראל תנועה סביבתית חזקה ופעילה, הציבור היום מעוניין בהגנה אמיתית על הסביבה והבריאות. גם בכנסת ישנם כוחות הדוחפים לשינויים סביבתיים אמיתיים. הסתייע בהם ואל תיאבק, תן להם יד למאבק ועשייה משותפים לתיקון הסביבה והחברה בישראל.

דב חנין הוא יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת

***

אלון טל

גבש סדר עדיפויות

המשרד להגנת הסביבה כבר בן 20 שנה, לא מוסד חדש. אבל הוא מעולם לא טרח לערוך ניתוח שיטתי המדרג את בעיות הסביבה בישראל לפי חומרתן הבריאותית, האקולוגית, הנופית, וגם לא לפי "מדד ההפיכות", בכדי למנוע נזקים בלתי הפיכים ככל שאפשר. בדיקה כזו – המכונה "הערכת סיכונים השוואתית" – צריכה להכתיב את סדרי העדיפויות והתקציבים של המשרד בשנים הקרובות, ולמנוע את הפעילות השרירותית המאפיינת את המשרד.

הערכת סיכונים כזו תצביע בוודאי בין היתר על הפער העצום בין חומרת המפגעים הקשורים לחשיפת הציבור למזהמי אוויר והיערכות בפועל של המשרד להגנת הסביבה. בזמן שבאחד מכל שמונה ימים נמדדת חריגה מתקני האוויר וסקרים אפידיומולוגיים מדברים על תמותה רחבה כתוצאה ממזהמי אוויר, המשרד אינו מקציב את המשאבים הדרושים לטיפול בבעיה.

כיום עובדים באגף איכות אוויר כ–24 עובדים בכל הארץ – פחות מ-5% מעובדי המשרד – וזאת למרות שעל פי הקונצנזוס, זיהום האוויר הוא הבעיה הסביבתית הדחופה ביותר במדינת ישראל. הניסיון הבינלאומי מלמד שאפשר להפחית את זיהום האוויר באופן משמעותי, כל מה שדרוש לשם כך היא מנהיגות פוליטית ותוכנית עבודה מפורטת.

אלון טל, פרופסור למדיניות סביבתית, אוניברסיטת בן-גוריון

***

גיל יעקב

הגדל את תקציב המשרד

שתף פעולה עם אירגוני הסביבה בישראל. אל תהסס להיעזר במשאבי האנוש והידע של האירגונים על מנת לחזק את כוחו ומעמדו של המשרד להגנת הסביבה. עמוד לצד אירגוני הסביבה במלחמה במזהמים ובגזלני השטחים הפתוחים השייכים לציבור. ביכולתך להשתמש בלחץ הציבורי שאנו יוצרים גם בכדי לדרוש הגדלה של תקציב משרדך.

דרוש תקציב גדול שראוי למשרד חשוב כל כך, ונהל אותו בצורה טובה ויעילה יותר, כך שלא יווצר מצב שבו תקציב שהוכן עבור פרוייקטים שונים ולא מומשו, הולך לאיבוד. הכן תוכנית חלופית למקרה שכספים שמגיעים למשרד לא ינוצלו.

גיל יעקב, מנכ"ל מגמה ירוקה, סטודנטים למען הסביבה

***

עבד נמארנה

אל תשכח את המגזר הערבי

דאג ופעל למען הסביבה בישראל כחלק מהמאמץ המקומי והעולמי למען עתיד אחר לכדור הארץ. אל תשכח לדאוג לאיכות הסביבה במגזר הערבי. אנו עדים לנתונים המדאיגים ולמצב הקשה של מערכות הביוב, התשתיות והמודעות לסביבה במגזר. פעל לשנות את המצב בשטח, הן מבחינת הקטנת כמות המפגעים בסביבת היישובים והן מבחינת הקצאת משאבים ותקציבים כדי לשפר את המצב. שינוי זה ישפיע לטובה על האוכלוסייה הערבית ועל מערכת היחסים בין היהודים לערבים במדינה.

עבד נמארנה, עמותת התקווה – אלאמל

***

ח"כ אופיר פינס-פז

גבש תוכנית לאומית סביבתית

עליך להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותך לחקירה ולהענשת מפירי חוק ומזהמים, בין אם פרטיים או ציבוריים. רק בדרך זו תצליח לייצר הרתעה ואכיפה אפקטיבית. לרשות המשרד להגנת הסביבה עומדים מספיק כלים חוקיים, אבל האכיפה היא עקב האכילס שלו.

גבש סדר יום סביבתי לאומי והיאבק על הגדלת תקציב המשרד וסמכויותיו. עליך לגבש ולאשר בממשלה תוכנית לאומית שתכלול מספר מרכיבים עיקריים, בהם: יישום חוק אוויר נקי, קביעת יעדים להפחתת פליטות גזי חממה – במיוחד לקראת גיבוש הסכם קופנהגן למאבק במשבר האקלים בדצמבר 2009 – שיקום קרקעות ומקורות מזוהמים ועוד סוגיות סביבתיות שאינן סובלות דיחוי.

הנהג שיתוף פעולה עם גורמים מחוץ למשרד. המפתח לקידום תחום הגנת הסביבה בישראל טמון בשיתוף פעולה הדוק והקמת "שולחן משושה" בין הממשלה, הכנסת, השלטון המקומי, המגזר העסקי, האירגונים הירוקים והאקדמיה. רק אתה תוכל להוביל דיון לאומי אמיתי בין הגורמים האלה. אל תיתן לקרבתך לראש הממשלה לגבור על שיקול דעתך המקצועי, אחרת תותיר אחריך משרד חלש ודל כמו זה שירשת.

אופיר פינס-פז הוא יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת

***

ניר פפאי

קח פסק זמן

נושאים סביבתיים רבים יונחו בקרוב על שולחנך ורבים ינסו להשפיע על קביעת סדרי העדיפות שלך. תקצר היריעה וגם אין זה המקום לקדם אג'נדות כאלו ואחרות, ולכן העצה הטובה ביותר שאוכל להשיא לך היא כי לפני קביעת מסמרות, היפגש ושמע דעות שונות ומגוונות, ורק אחר כך הגדר לעצמך מה קודם למה.

לאורך כהונתך ראה בנו, אירגוני הסביבה, שותפים לדרך ולעשייה – גם אם לעיתים זה כרוך במחלוקות ובביקורת. שמע את קולנו – גם אם זה הדבר שמקשה על קבלת ההחלטות. עבוד איתנו בשיתוף – גם אם לפעמים זה מעכב ומסרבל. בסופו של דבר, רק בעבודה משותפת נביא לתוצאה הגדולה בהרבה מסכום חלקיה.

ניר פפאי, ראש אגף שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע

***

פרופ' דני רבינוביץ

המשימה – צריבת תודעה סביבתית

עליך להתגייס על כל יכולותיך לשינוי מצב התודעה הסביבתית בישראל. קח לך כמשימה לשכנע את חבריך השרים, את הכנסת, את הפקידות הבכירה, את התקשורת וכמובן את הציבור כולו שהימים הללו – השנה הזו, הקדנציה הנוכחית, העשור הזה,  המחצית הראשונה של המאה ה 21 – הם שעת חירום סביבתית. הסבר להם שכישלון בניהול משאבי הסביבה שלנו יהיה בעל משמעויות קיומיות.

אם לא נחסוך במים ובאנרגייה, ואם נמשיך להזניח מקורות חלופיים, נמצא עצמנו תוך זמן לא רב במשטר קיצוב דרקוני. אם נמשיך להתמכר לרכב הפרטי נשלם מחיר חברתי, כלכלי, בריאותי ואקלימי בלתי פרופורציונלי. אם לא נתרום את חלקנו להסכם אקלים בינלאומי סביר בקופנהאגן בסוף השנה נעמוד גם אנו, כמו שכנינו, בפני סבל רב. ואם לא נשכיל להתארגן להתמודד עם המשבר הסביבתי תחמיר המצוקה הכלכלית ותעמיק אי היציבות הגיאו-איסטרטגית שכבר מאיימים עלינו.
עשה זאת, ותרמת תרומה היסטורית לשידרוג כושרן של החברה ושל הכלכלה בישראל להתמודד בזעזועים שהמשבר הסביבתי מביא עלינו. בהצלחה – הצלחתך היא הצלחת כולנו.

דני רבינוביץ' הוא פרופסור לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בבי"ס פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב

***

צבי שבח

שליח נאמן של הציבור

אחד הנושאים המטרידים ביותר את הציבור הישראלי הוא האנטנות הסלולאריות. אולי תתפלא, אבל כולם מודאגים ממיקום מוקדי השידור בקרבת בתיהם ומוסדות החינוך של ילדיהם. החשיפה לקרינה הבלתי מייננת, המתבררת עם חלוף השנים כקטלנית, נעשית בישראל ללא פיקוח נאות, ללא שקיפות ותוך כיפוף ידי התושבים.

גייס את כל כוחותיך בעמידה בפרץ מול חברות, מהגדולות במשק – אלו שמתפארות במאזני רווח מרשימים הנשענים על צרכנים ישראלים נאמנים אך לא מוכנות לתת מקום לזעקת אותם הצרכנים, המבקשים לאפשר להם זכויות אזרחיות בסיסיות.

ראה את עצמך כפי שצריך השר השומר על איכות הסביבה להיות – שלוחם של עשרות אלפי האזרחים החיים בצל האנטנות. סיים את הסאגה בת השנתיים של אי אישור תקנות חוק הקרינה ובטל את הפטור מהיתר בנייה למתקני הגישה האלחוטיים – לטובת הציבור, כמובן.

צבי שבח הוא חבר ועד הפורום לסלולאריות שפויה

***


יוסי שריד

שכח מהקשרים

שכח את כל מי שאתה מכיר מבעלי ההון ומבעלי האינטרסים,  אחרת לא תצליח לעשות שום דבר. אם יש לך קשרים כאלה, אתה בצרות.

יוסי שריד, לשעבר השר לאיכות הסביבה

***

הפרוייקט נערך בשיתוף שתי"ל – שירותי תמיכה וייעוץ לקידום שינוי חברתי

שתפו שתפו:
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Linkter
 • NewsVine
 • Reddit
 • LinkedIn
 • Netvibes
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Live
 • Google Bookmarks
פרסומת: מבצע אביבי לגולשי הסביבה – ערכת גידול ירקות לילדים

אודות הכותב

אתר הסביבה

ט.ל. החברה לאיכות הסביבה wellos

4 תגובות עבור “ ובכן, אדוני השר… ”

 1. [...] להגנת הסביבה. השר היוצא גדעון עזרא פינה את מקומו לגלעד ארדן, לאחר שלוש שנות [...]

 2. Time to be green.
  not only the government and not only the factories and industry.
  Time for you, me, him and your neighbor to become greener.
  Not tomorrow- TODAY

 3. [...] לפעילי סביבה בולטים בעצות לשר הגנת הסביבה הכנס: http://hasviva.co.il/?p=5992 [...]

 4. יש ליתן עדיפות מידית לפרויקטים העוסקים במיחזור מים אפורים
  ניתן לקבל יעוץ בנושא
  חוקר מים
  Eric

השארת תגובה

רוצים פרצוף משלכם? הרשמו כאן, הכניסו תמונה משלכם, וזו תופיע בתגובות כאן ובפורומים של האתר (וכן באתרים נוספים). להרשמה.

ט.ל. החברה לאיכות הסביבה פרסום באתר הסביבה
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes