hydrosystems אגורה. מערכת מקוונת לשיתוף חפצים
יום שלישי, י"א ניסן התשע"ה, 31 במרץ 2015
ט.ל. החברה לאיכות הסביבה wellos

תמונה יפה, תמונה מכוערת

צלם בתחרות הצילום התת-ימי נתפס פוגע בשונית האלמוגים באילת, בניגוד לחוק ולכללי התחרות. גם העובדה שקיבל קנס על העבירה, לא מנעה מהשופטים להעניק לו את הפרס הראשון. הצלם הפוגע: "לא היו דברים מעולם". סערה מתחת למים

תחרות הצילום התת-ימי שנערכה באילת זו השנה הרביעית נחתמה במוצאי שבת כשהיא נושאת אות קלון. במקום הראשון זכה מי שנתפס במהלך התחרות פוגע באלמוגים בניגוד לחוקי שמירת הטבע, ובניגוד לכללי התחרות.

תמונה יפה. אחת התמונות הזוכות של קורטלר. צילום: יח"צ

תמונה יפה. אחת התמונות הזוכות של קורטלר. צילום: יחצ

תחרות הצילום התת-ימי שנסובה רובה ככולה סביב אוצרות הטבע הייחודיים של השונית האילתית, הצהירה על עצמה מראש כמקדשת את ההגנה עליהם כאשר החתימה את הנרשמים על התחייבות ברורה לציות לחוקי שמירת הטבע במהלך צלילות הצילום. למרות זאת, בחרו השופטים להעניק את הפרס במקום הראשון בשתיים מהקטגוריות בתחרות למי שצולם במהלכה בתחומי שמורת הטבע, כשהוא נשען על אלמוג לצורך צילום – באופן המנוגד מפורשות לכללים החמורים שבהם מחויבים כלל הצוללים בשמורה, וצלמי התחרות בפרט.

"צלמים זו אחת המכות הכי בעייתיות של השונית", מסביר מנהל שמורת הטבע חוף האלמוגים, אבי גדליה, "לאו דווקא בזמן תחרות". האלמוגים הם צורת חיים רגישה ביותר, ולכן קובע החוק כי כל מגע בשונית ובאלמוגים – כמוה כפגיעה. ברשות הטבע והגנים מסבירים כי שונית האלמוגים היא מערכת אקולוגית מסובכת ועדינה שכל מרכיביה תלויים זה בזה, ובקשרי חילוף חומרים ואנרגיה עם סביבתה. בגלל המורכבות הזאת ,עלולה לגרום פגיעה, אפילו בפרט אחד בלבד במערכת, לתגובת שרשרת שלילית באורגניזמים רבים ושונים בשונית.

טל רוזוב, אחד מהצלמים שהשתתפו בתחרות (וחבר של כותב שורות אלה), העלה במהלך השבוע את הצילום המפליל לפורום צלילה באתר "תפוז", ונתן בכך את האות לפתיחתו של דיון סוער וגועש אשר העסיק במשך מספר ימים את חברי הפורום, שחלקם אף נטל חלק בתחרות. רק מאוחר יותר התברר לרוזוב וליתר הצוללים, כי הצלם שנתפס על חם הוא לא אחר מאשר נועם קורטלר, הבעלים של מועדון הצלילה "צוללי נמו" באילת, וצלם ישראלי ששמו צולל לפניו בארץ ובעולם. מתברר כי שותפו לאותה צלילה היה לא אחר מאשר גדליה עצמו.

תמונה מכוערת. נועם קורטלר בפעולה

תמונה מכוערת. נועם קורטלר בפעולה. צילום: ירון אריאל

גדליה מאשר שראה את קורטלר מתקרב אל השונית ואף העיר לו על כך, אך אומר שנגיעתו של קורטלר בשונית הייתה "נגיעה מינורית". קורטלר עצמו טוען באוזנינו כי "לא היו דברים מעולם. לפי התמונה החליטו שאני קרוב מדי לשונית". לעומתו טוען ירון אריאל, שצילם את התמונה, אומר שניתן לראות היטב בתמונה שקוטלר אוחז את המצלמה הכבדה ביד אחת בלבד, וכי היא מונחת על השונית.

דוד פילוסוף, הבעלים של מגזין "ים" ויוזם התחרות, יוצא להגנת קורטלר וטוען כי "החוק מנוסח בצורה פרוצה לחלוטין". פילוסוף מוסיף כי "לפי הצילום שצילמו את נועם קורטלר, אז בוא נאמר – הוא לא פגע בשום דבר, אנשים סתם מבלבלים ת'מוח. אנשים לא כל כך מפרגנים".

מארגני התחרות, שהיו מודעים היטב לסערה שהתעוררה בקרב קהילת הצוללים, הבינו שאינם יכולים להתעלם מהמקרה הבעייתי. כשהגיע הצילום אל אנשי השמורה הוחלט לקנוס את קורטלר, כמו גם צלם נוסף מספרד אשר נתפס במהלך התחרות בעבירה אחרת, ב-660 שקלים חדשים. גם במקרה השני תועד הצלם כשהוא נשען על השונית, "עבירה לא מהותית" כהגדרתו של ראש צוות השופטים, רוני סופר. תמונתו של הצלם הספרדי, שהייתה מועמדת לפרס נפסלה בסופו של דבר לאחר שהתעורר חשדם של השופטים כי הדג שצולם הוסט ממקומו הטבעי לצורך הצילום. במקרה שלישי לא הצליחו לזהות את הצולל. סופר מקל ראש בפגיעה באלמוגים כשהוא מוסיף שבכל שנה מדווחים מקרים שבהם צלמים "הזיזו משהו או שמו ברך על אלמוג".

במקרה של קורטלר, הוחלט "להוציא כרטיס צהוב" ולהדיחו מהתחרות הבאה לחלוטין אם יחזור על העבירה. סופר מעדיף שלא לנמק את ההחלטה שלא להפעיל סנקציות נגד קורטלר, ומסתפק באמירה לפיה "הופעל שיקול דעת".

מנהל השמורה מספר כי במהלך התחרות השנה היו לפחות חמישה מקרים נוספים שבהם העירו פקחי השמורה לצלמים. פילוסוף מספר שבתחרות לפני שנתיים ביקש פקח רשות הטבע והגנים לפסול את אחד המשתתפים, צלם זוטר יחסית – וכך נעשה. פילוסוף אף רומז שייתכן שמי שתיעדו צלמים אחרים מבצעים עבירות עשו זאת כדי לנטרל אותם, כלשונו. עם זאת, הצהיר כי בתחרות בשנה הבאה ידאג שהצלמים בתחרות יישאו תגי זיהוי ושאנשי השמורה יתגברו את הפיקוח.

חיוך של מנצח. נועם קורטלר. צילום: יחצ

הצלם מנצח, הטבע מפסיד. נועם קורטלר. צילום: יחצ

זכייתו של קורטלר במקום הראשון בקטגוריה היוקרתית ובקטגוריה נוספת, אינה אלא לגיטימציה לפגיעה בערכי הטבע הימיים הנדירים והרגישים. יש לשער כי אותם שופטים היו פוסלים מיד צילום שבוצעה בו מניפולציה דיגיטלית בניגוד לאמור בכללי התחרות. באותה מידה היה עליהם להורות על פסילתו של כל משתתף שעובר על כל אחד מכללי התחרות האחרים. כך סבר גם רובם המכריע של חברי פורום הצלילה כשבחרו בסקר שנפתח בעקבות הפרשה באפשרות "לפסול את הצלם לאלתר: המשך השתתפותו הוא כתם על התחרות".

כשעלה קורטלר לבמה כדי לקבל את הפרס – 10,000 דולר וטיול צלילה לפפואה גינאה החדשה – הודיע כי בעקבות המקרה הוא מבקש להעביר מחצית מסכום הזכייה לפרויקט "שומרי המפרץ". הפרס הכספי בקטגוריה השנייה שבה זכה, על סך 5,000 דולר, היה מיועד מראש לתרומה עבור פרויקט שמירת טבע בעולם – אך הותיר אצל הזוכה המאושר טיול צלילה נוסף, לפיג'י.

אף שאין כל דרך לדעת אם מי מהצילומים שזכו בסופו של דבר אכן צולם תוך פגיעה באלמוגים, בדגים או בשושנות ים, העלמת העין מצדם של המארגנים מבזה את התחרות שהצליחה במהלך שלוש שנותיה לצבור מוניטין מכובד ביותר. חשוב מכך, אותם צילומים נהדרים, שכבר התפרסמו בתקשורת, מגלמים בתוכם למעשה את המסר שפגיעה בטבע יכולה להימחות על ידי התנצלות מנומסת וסכום כסף בן ארבע ספרות, קל וחומר אם המדובר הוא בצלם מפורסם.

שתפו שתפו:
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Linkter
 • NewsVine
 • Reddit
 • LinkedIn
 • Netvibes
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Live
 • Google Bookmarks
פרסומת: מבצע אביבי לגולשי הסביבה – ערכת גידול ירקות לילדים

אודות הכותב

עידו ליבן

פרסום באתר הסביבה wellos

השארת תגובה

רוצים פרצוף משלכם? הרשמו כאן, הכניסו תמונה משלכם, וזו תופיע בתגובות כאן ובפורומים של האתר (וכן באתרים נוספים). להרשמה.

סבון מיכל פרסום באתר הסביבה
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes