gananchik wellos
יום רביעי, י"ב ניסן התשע"ה, 1 באפריל 2015
פרסום באתר הסביבה wellos

גל ירוק בבחירות המקומיות

התוצאות הרשמיות בבחירות למועצות הערים טרם פורסמו, אך התמונה מתחילה להתבהר: בעיקר במרכז הארץ, הסביבה נמצאת על סדר יום הבוחר. נדמה כי למרות שבמערכת הפוליטית ציפו לכניסת האג'נדה הירוקה, איש לא ציפה לכאלה מספרים

האם הדרכים מובילות לכנסת? בוקר ירוק ברשויות המקומיות

האם הדרכים מובילות לכנסת? בוקר ירוק ברשויות המקומיות

תוצאות הבחירות לרשויות המקומיות מצביעות על הצלחה בבחירות לרשימות הסביבתיות. כשליש מהמצביעים בקריית אונו, כרבע מהמצביעים בתל אביב, וכחמישית ממצביעי כפר-סבא, הוד השרון, ורמת השרון בחרו ברשימות ירוקות. גם בירושלים, ראשון לציון, רמת גן, חיפה, ומקומות אחרים הוריקו מועצות הערים.

לאחר ספירת הקלפיות בתל אביב קיבלו שתי הרשימות הירוקות שהתמודדו בעיר כרבע (24.7%) מקולות הבוחרים. רשימת 'עיר לכולנו', עבורה הצביעו 15.2% מהבוחרים, הייתה לרשימה הגדולה ביותר במועצת העיר (5 מנדטים). ברשימת הירוקים בחרו 9.5% מהבוחרים (3 מנדטים).

אם מוסיפים להן את התנועה למען בעלי חיים חינוך וסביבה, "לתת לחיות", שקיבלה כ-4.5% והכניסה למועצת העיר את ראובן לדיאנסק, מגיע מספר זה ל-29.2% מכלל הקולות. בכך עלה מספרם של המנדטים הסביבתיים בתל-אביב ל-9, לעומת 4 במועצה היוצאת.

דב חנין, המועמד הסביבתי לראשות העיר הצליח לגרוף 34% מקולות הבוחרים, הישג מרשים אך אף שלא יספיק על מנת לכפות סיבוב שני על ראש העיר, רון חולדאי, שקיבל 50.6% מהקולות. חנין מביע חשש שהגל הירוק יהפוך חסר משמעות.

"הפנייה של הציבור לכיוון ירוק היא משמחת ומבורכת", אומר הבוקר חנין לאתר הסביבה, "עם זאת חשוב מאוד שהגל לא יהפך לטרנד שטחי". הכותרת ירוק, מסביר חנין, היא חשובה אבל לא מספיקה. "התוכן צריך להיות תוכן של חשיבה סביבתית מתקדמת, חשיבה סביבתית ריאליסטית של הבנה של הקשר בין בעיות סביבה לבין בעיות חברה, ושל הבנה שמקור הבעיות הסביבתיות-חברתיות הם בדרך כלל אינטרסים כלכליים". המשבר הסביבתי, גורס חנין, הוא משבר ערכי ותרבותי שצריך לתת לו תשובה ערכית וסביבתית כוללת. ההצלחה, הוא אומר, משמחת, אבל היא גם אתגר גדול מכיוון שאם יאפשרו לה להפוך למשהו שטחי, ייגרם נזק גדול מכיוון שאנשים יחשבו שהם עושים את מה שצריך לעשות, ובפועל לא ייעשה דבר. "לכן אני מקווה שהציבור לא רק יבחר ירוק אלא גם יחשוב ירוק, ולחשוב ירוק זה לחשוב רציני ואמיתי".

"50 מנדטים"

הנושא הירוק עניין גם את בוחרי קריית אונו שם קיבלו שתי הרשימות הירוקות כשליש מהקולות. רשימת "קרית אונו הירוקה" גרפה 18.41% מהקולות, ואילו רשימת "המקומיים והירוקים" קיבלה 16.7% מהקולות. לשתי הרשימות יהיו 5 חברים במועצת העיר.

ברמת השרון קיבלו הרשימות הירוקות כ-19% מהקולות, רשימת הירוקים קיבלה 2 מנדטים, ומנדט נוסף קיבלה "בית", רשימה ירוקה למען רמת השרון. גם הירוקים של הוד השרון, רשימה נפרדת ממפלגת הירוקים, הצליחו ככל הנראה לקבל 19% מהקולות ולהכניס 3 מנדטים, למועצת עירם.

הפתעת בחירות ירוקה נוספת בכפר סבא: רשימת הירוקים המקומית בראשות גיא בן גל, קיבלה כמעט 18% מקולות הבוחרים, והכניסה למועצה 3 חברים. בתחילת הספירה נראה היה שהירוקים בכפר-סבא יצרו סיעה בת 4 חברי מועצת עיר, תוצאה שהפתיעה אפילו את בן גל. "גם אני לא חשבתי שנעמוד על 4 מנדטים" הודה, "נראה שהמהפכה הירוקה מתחילה".

בנס ציונה לא עברה רשימת "הירוקים" המקומית את אחוז החסימה. עם זאת, רשימת "נס ציונה נטו" בה התמודד נאור ירושלמי, מהדמויות הבולטות בתנועה הסביבתית, הכניסה למועצת העיר 8 נציגים ובהם גם ירושלמי עצמו.

מעניין לציין שדווקא במגרשיהם הביתיים, לא נחלו מובילי המפלגה הצלחה רבה. יו"ר המפלגה, פאר ויסנר, זכה לתמיכה מזערית של פחות מ-4% לראשות העירייה, וכוחו במועצה קטן מ-4, ל-3 מנדטים. דרור עזרא, יו"רהרשימה בהצליה, ומהדמויות הבולטות במפלגה, הצליח לשמור על תוצאת הבחירות של 2003, ולהיכנס למועצה, כנציג בודד של המפלגה.

למרות התוצאות הלא מזהירות במגרש הביתי בתל אביב, במפלגה מביעים סיפוק מתוצאות הבחירות -לדברי יו"ר המפלגה, פאר ויסנר, זכתה אתמול המפלגה בכמעט 50 מנדטים ברחבי הארץ. נראה כי בנוסף לתל אביב, ריית אונו, כפר סבא, ורמת השרון, הצליחה המפלגה להכניס נציגים למועצות הערים במגדל העמק, חולון (1), בת ים (1), קריית אונו (2), חיפה (3-4), רמת גן (3), נהרייה (2-3) ראשון לציון (3), ופתח תקווה.

גם רשימת הירוקים של הוד השרון, בראשות אביאל אברמוביץ', הפתיעה כאשר גרפה  19% מהקולות בבחירות למועצת העיר. נראה כי לרשימה, שלא התמודדה תחת למפלגת הירוקים, יהיו 3 נציגים במועצת העיר.

הירוקים של ראשון לציון עדיין מחכים לקולות החיילים. בלי אלה, הצליחו האנשים שנאבקו בשנים האחרונות בקומבינת איקאה, ובהקמת קומפלקס קולנוע באגמון הסמוך לסופרלנד, להכניס 3 חברים למועצת העיר.

גם ירושלים, מתברר, מתיירקת יותר משהיא מתחרדת. בתנועת "התעוררות ירושלמים", התמכת אף היא על ידי התנועה הירוקה, מקווים למנדט שלישי, אך גם בשני המושבים שהם בטוחים שקיבלו במועצת הבירה, רואים הירוקים הצעירים הישג. ראוי לציון כי במקום שלישי ברשימתו של ניר ברקת, שנבחר לראשות העיר, נמצאת נעמי צור, אשר עמדה בראש קואליציית הארגונים 'ירושלים בת קיימא', ושעשויה לתפוס את כסא סגן ראש העיר.

רמת-גנים

מי שמאוד מרוצה מתוצאות הבחירות הוא ד"ר אבי ליליאן, יו"ר הירוקים ברמת גן. "הצלחנו בענק", הוא אומר, "הגענו להישג המדהים ביותר". ליליאן הנרגש מדגיש כי ראש העיר צבי בר, על אף 20 שנות ניסיונו, המגנון העירוני שעמד לרשותו, ותקציב הבחירות הגדול, קיבל 5 מנדטים. לעומתו, אומר ליליאן, הירוקים שאספו פרוטה לפרוטה הגיעו ל-3 מנדטיםוהם בעת המפלגה השנייה בגודלה ברמת-גן. ליליאן שואף לכיסא סגן ראש העיר.

"לא באתי בשביל להיות באופוזיציה, באתי בשביל לעבוד", הוא אומר. ההישג בא לירוקים של רמת גן לא רק בזכות גיוסה לרשימה של חני נחמיאס (שגם נכנסה למועצת העיר), "עבדהו קשה מאוד בשנה וחצי האחרונות", מציין ליליאן. פעילויות ומאבקים דוגמת המאבק לשימור גן הקופים, פקח את עיניהם הירוקות של תושבי עיר הגנים.

"הירוקים" לא היו הרשימה היחידה שהניפה דגל ירוק בבחירות הללו ברמת גן: רשימת "תנופה ירוקה לרמת-גן" בראשותו של אלי מוסרי, התמודדה גם היא וגייסה 2 מנדטים. הייצוג ברמת גן הוא עתה מאוד ירוק אומר מוסרי, שתי הרשימות קיבלו יחד 5 מנדטים (מתוך 25), ופירושו של דבר הוא כי "התושבים בעצם אמרו לנו: לכו לנקות את העיר".

שתפו שתפו:
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Linkter
 • NewsVine
 • Reddit
 • LinkedIn
 • Netvibes
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Live
 • Google Bookmarks
פרסומת: מבצע אביבי לגולשי הסביבה – ערכת גידול ירקות לילדים

אודות הכותב

גילי סופר

גילי סופר - האיש מאחורי אתר הסביבה. נמנה עם מייסדי עמותת 'טבע עברי', סגר עשור של כתיבה צילום ועריכה, בנושאי איכות סביבה, שמירת שטחים פתוחים, טבע וטיולים בארץ, ופרש למדבר. חי בערד עם ג'ינג'ית, שני ילדים, וחתולה מפונקת במיוחד, ועוסק באירוח בוטיק - www.yehelim.com
ט.ל. החברה לאיכות הסביבה wellos

3 תגובות עבור “ גל ירוק בבחירות המקומיות ”

 1. גדול!

  נשמע ענק, כעת נראה כמה כל הירוקים האלה באמת ירוקים וכמה הם בצעם גרינווש

  בתל אביב אגב, כדאי לציין גם את מרץ בראשות מיטל להבי – נראה שגם הם די ירוקים והיו יוכולים מבחינת מצע וכוונות להתאחד עם עיר לכולנו לולא לחצים של מפלגת האם

 2. [...] 3. כתבה על הגל הירוק בבחירות לרשויות המקומיות (כולל אזכור … [...]

השארת תגובה

רוצים פרצוף משלכם? הרשמו כאן, הכניסו תמונה משלכם, וזו תופיע בתגובות כאן ובפורומים של האתר (וכן באתרים נוספים). להרשמה.

פרסום באתר הסביבה פרסום באתר הסביבה
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes