hydrosystems תבל בצדק
יום שני, י' ניסן התשע"ה, 30 במרץ 2015
ט.ל. החברה לאיכות הסביבה wellos

אודות לוחם הזבל

מייקל ריינולדס הוא ארכיטקט שמקדיש את חייו לבנייה יצירתית שמטרתה לדאוג לשימור משאבי כדור הארץ. הערב יוקרן בפסטיבל אקולנוע בחיפה הסרט 'לוחם הזבל' אודותיו. במהלך היום נביא טעימה מהסרט, לעת עתה טעימה מדברי אדריכל דוד רנוב, ממובילי הבניה האקולוגית בישראל, אשר יפתח את ההקרנה היום בדברים על מורו ורבו

האדריכל מייק רינולדס הוא ללא ספק ה"לה קורבוזייה" של האדריכלות האלטנ-טבעית של שלהי המאה ה20: מהפכן בלתי נדלה, בעל כוחות-על ותקשור ישיר לתהליכי הטבע. זכיתי לעבוד איתו בניו מקסיקו בשנים 1991-1994.

הוא מגנט אנושי, בעל חוש הומור וחוש אדריכלי מדהימים, וההרצאות שהוא נותן מרתקות, מאלפות ומעלפות מצחוק. הצחוק שהוא יוצר נגרם מתהליכי העבודה שהוא מראה במצגות (שקופיות בזמנו), המלווים באבחנות דקות אודות המצב האנושי, המין האנושי, והאדריכלות הטבעית אותה הוא יוצר בקסם ובחן.

ספינת אדמה

ריינולדס לא בונה בתים במובנם הרגיל אלא ספינות אדמה. ספינת האדמה הוא מבנה שחציו מערה וחציו חממה – זוהי סביבה מוגנת שניזונה לחלוטין מכוחות הטבע באמצעות חומרים וטכנולוגיות אקולוגיות. למרות שהספינה אינה מחוברת לתשתיות חשמל, מים או אינסטלציה – ומכאן שמה – יש את כל האמצעים ובהם מים, וחשמל. האקלים הפנימי בה נוח גם ללא מזגן. את זה משיגים, בבנייה באדמה עם עגבניות, בננות, בריכות מים ופאנלים סולאריים….

מייקל מייצר מקומות אשר משנים את התודעה, אדם נכנס לאתר בנייה וכבר מתפוצץ מצחוק מחומרי הבניה – צמיגים, פחיות משקה, בקבוקים. זהו צחוק משחרר, משחרר מהקונבנציות החנוטות של האדריכלות המוכרת והפורמלית. אתרי הבניה רוויים בטיפוסים ובטיפוסיות, לא פועלים עצובים אלא חבר'ה, אנשים המחפשים את האמת שלהם בבניה, בשינוי.

אפשר לקרוא לזה בנייה אקולוגית, אבל זה הרבה הרבה מעבר לזה. מדובר בתהליך חיפוש קבוצתי של יצירת "מקומות" בעלי הקרנה טבעית ישירה. אני אישית חוויתי סוג של הארה אקולוגית בשנייה שנכנסתי לאחת מספינות האדמה בהרי טאוס הכחולים שבמדינת ניו-מקסיקו. הרגשתי שקירות האדמה המאסיביים המשוחים בשמן פשתן חום-צהוב מחבקים אותי, ושאני מחבק את הקירות בחזרה. רבע שעה עם הבחור נתנו לי יותר מ-8 השנים שביליתי בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון חיפה, ממנה יצאתי עם שני תארים.

כולם אומרים "גם אני רוצה"

נדבקתי במה שאני קורא לו 'וירוס ספינות האדמה'. אתה מגרד בראש ואומר "בעצם גם אני הייתי רוצה לחיות במקום כזה- זה מה שחיפשתי כל החיים, ואפילו לא ידעתי". הווירוס השתלט עלי, ומיד שאלתי "מתי אני יכול להתחיל לעבוד פה וללמוד איך בונים את זה".

ברור לכל שיש כאן יצירה אדריכלית שמתוכננת בקוים כללים, עם מערכות פרטים כלליות, אך הבנייה עצמה היא היא האומנות, האדריכלות, היצירתיות. החיים עצמם. זה מכה כל-כך חזק ברגש, זה כל כך אישי ונוגע, שרק אדריכלים קרי-מזג וספוגי אגו אינם נגנבים לגמרי מהמפגש.

ראיתי מבקרים רבים שנדבקו בווירוס. שאלתם הקלאסית של הנדבקים הספונים בחומות התרבות המערבית היא "כמה עולה לבנות כזה בית". התשובה כפולה: זה לא בית, זו ספינת אדמה, וכל אחד בארה"ב יכול לבנות לעצמו אחד במשכורת רגילה.

המהפכה שמייקל מדבר עליה היא לא רק אדריכלית – היא תרבותית, אנטי ממסדית, אנטי כספית, אנטי חברות ביטוח ובנקים. הטוב ביותר הוא לנסוע ולעבוד שם – כפי שעשיתי עם האדריכלית דבורה יעבץ. למי שנאלץ לעת עתה להסתפק בסרט אני מציא להוריד כמה שיותר מחיצות של חשדנות וסקפטיות- הבן-אדם אמיתי לגמרי, זו הזדמנות להכיר נביא בן זמננו שחי ופועל (וברור שגם סופג ביקורת), אנשים מסוגו יש מעט מדי על הכדור.

ובמסגרת שחורה

אי אפשר שלא להזכיר בהזדמנות זו נביא אחר ממנו נפרדנו בצער לפני כחודש. האדריכל העירקי-אמריקני נאדר חלילי שהלך לעולמו, אשר עבודתו ודרכו מקבילים-משהו לעבודתו של מייקל: שניהם חתרו ללא לאות למציאת פתרון מחסה פשוט וטוב וזול לבני האדם שחיים על פני כדור הארץ.

______

מדגים בנייה בלבני אדמה. דוד רנוב. צילום: גילי סופרדויד רנוב עוסק זה 15 שנים בבנייה ירוקה בלבד, והוא מבכירי האדריכלים בתחום התכנון והבנייה בני-הקיימא. רנוב משמש כיועץ לבנייה אקולוגית של פרויקטים ציבוריים ופרטיים ומרכז את מארג בוסתן עולמי המונה כיום שמונה מתכננים, אדריכלים, מתכנני סביבה ואקולוגים העוסקים במחקר, תכנון, בנייה, וייעוץ בתחום פיתוח השטח והבנייה הירוקה. משמש כשופט להערכת עבודות בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים טכניון חיפה.

שתפו שתפו:
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Linkter
 • NewsVine
 • Reddit
 • LinkedIn
 • Netvibes
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Live
 • Google Bookmarks
פרסומת: מבצע אביבי לגולשי הסביבה – ערכת גידול ירקות לילדים
asif bags wellos

השארת תגובה

רוצים פרצוף משלכם? הרשמו כאן, הכניסו תמונה משלכם, וזו תופיע בתגובות כאן ובפורומים של האתר (וכן באתרים נוספים). להרשמה.

asif bags wellos
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes