gananchik תבל בצדק
יום חמישי, י"ג ניסן התשע"ה, 2 באפריל 2015
פרסום באתר הסביבה wellos

מספר דברים על מים אפורים

מערכות לטיפול במים אפורים זוכות בעיקר ליחסי ציבור גרועים. מוטי ניר, העוסק בתחום שנים, מגלה כמה דברים על התחום, וגם מזכיר: אפשר להוריד עד מחצית מכמות חומרי הכביסה – מבלי לפגוע בניקיון הבגדים. את כדור הכביסה האקולוגי הוא לא מזכיר

שמונה שנים אני עוסק ביצור מערכות להשבת מים אפורים. באופן טבעי, עיקר העיסוק הוא מול שוקי חו"ל, אך לאחרונה מתעורר סוף סוף הנושא גם בארץ. בתחילת דרכי בנושא, עסקתי רבות בנסיון להסביר את הנושא, עד שעייפתי ופניתי – לשמחתי אך גם לצערי – ליצוא.

מערכת למיחזור מים אפורים. צילום:

מערכת להשבת מים אפורים. צילום: מוטי ניר

נושא המים האפורים סובל בעיקר ממיס-אינפורמציה, ובמקרים רבים אין בין ההערות בנושא ובין המציאות ולא כלום. אינני מאשים איש, אך בעוד ישראל נשארת מאחור, בעולם המערבי הנושא מתקדם בקצב רצחני. בכל שנה נכתבות כ-100 עבודות רציניות בנושא והון רב מושקע במחקרים הנעשים בנושא.

חקיקה תומכת בעולם

בשנת 2002 חוקק במדינת אריזונה שבארה"ב חוק המעודד שימוש במים אפורים. החוק ליברלי במהותו וקובע מספר כללי מותר ואסור בתחום. החוק קובע למשל כי השימוש במים אפורים ללא טיפול מסיבי מותר לבית הפרטי בלבד, לעסקים ומוסדות נקבע סטנדרט מערכות אחר לחלוטין.

הגדרת הבית הפרטי בחוק האמריקני היא: מבנה המייצר עד 400 גלון מים אפורים ביום (כ-1.6 מ"ק). המבנה יהיה לא רק זה שמייצר את המים האפורים, אלא גם המשתמש בהם מבלי להעבירם לאחר. בנוסף חלות בחוק האמריקאי מגבלות אחדות  בהן איסור השקיה בממטרות, איסור השקיית צמחי תבלין וירקות, הגבלת גודל מיכל האיחסון למקסימום של 55 גלון (כ-200 ליטר), חובת ריקון המערכת בכל 24 שעות (לאחר זמן זה יחשבו המים כמים שחורים), מיכל סגור ומאובטח נגד ילדים.

מאז, אומץ החוק ע"י 12 מדינות בארה"ב ועוד מספר דומה של מדינות דנות בו בימים אלה. בנוסף אומץ החוק בשינויים קלים ע"י אוסטרליה, יפן, גרמניה, אנגליה, ואף ירדן וקפריסין. קפריסין וחלקים שונים באוסטרליה אף הנהיגו מערכת סיבסוד עבור התקנת מערכת להשבת מים אפורים. בישראל, באיחור רב, מתבצעת פעילות מקבילה אך נפרדת של מספר חברי כנסת להעביר חקיקה בנושא, בצמידות לחוק הליברלי האמריקאי.

חוקים אלה פתחו פתח לשימוש במערכות פשוטות יחסית וזולות, להערכתי יהיה זה המפתח להפיכת הנושא להמוני. בארה"ב מצויידים כבר 7% ממשקי הבית במערכות להשבת מים אפורים (להערכתי מדובר על 5 עד 10 מיליון בתים). במדינת אריזונה מצויידים במערכת כזו 14% ממשקי הבית. הלוואי עלינו.

אבקות הכביסה – אגדה אורבנית

ביקורת רבה באשר לשימוש במים אפורים מתייחסת לרמת אבקות הכביסה והסבונים במים. באבקות הכביסה 4 מרכיבים עיקריים הסובלים מיחסי ציבור גרועים:

ככה זה נראה מבחוץ. מערכת טיפול במים אפורים

ככה זה נראה מבחוץ. מערכת טיפול במים אפורים. צילום: מוטי ניר

בורטים (בורון) חומר בעייתי אשר באופן כללי גורם לאטימת הקרקע בטווח הארוך. בגלל ריכוז הבורון הגבוה במי הביוב המטוהרים, דבר שגרם נזק רב לחקלאות, ומתוך רצון להגביר את רמת השימוש במים מושבים, קבעה מדינת ישראל עוד בשנת 2004 תקן אמיץ ומפתיע גם בהשוואה לשאר העולם. התקן קבע כי במהלך מספר שנים תרד רמת הבורון באבקות הכביסה מדי שנה עד לרמה של 0.5 גרם לקילו מוצר. שנת 2008 נקבעה כשנת סיום התהליך. בסקר שנערך ע"י המשרד להגנת הסביבה עוד בשנת 2006 נמצא כי החברות עומדות בתקינה ורמת הבורון ירדה לראשונה לרמה סבירה ובלתי מזיקה. אגב, בורון נמצא גם במים רגילים ובכמות לא קטנה גם במים מותפלים.

מלחים: המלח הינו חומר המזיק לקרקע אשר נמצא באבקות הכביסה בכמות גדולה. בסקר הנ"ל שערך המשרד להגנת הסביבה, נסקרו 3 סוגי חומרי כביסה: נוזלי כביסה, אבקות כביסה מסוג קומפקט (השקיות הקטנות) ואבקות כביסה רגילות. הסקר מצא כי בנוזלי הכביסה אין מלחים כלל, וכי באבקות הכביסה מסוג קומפקט קיים מלח ברמה סבירה. לעומת זאת באבקות הכביסה הרגילות (השקים הגדולים) משמש המלח כמלאן (חומר ממלא נפח) ונוכחותו מזיקה ביותר כמובן. במשרד להגנת הסביבה בדקו מצאו (בשיתוף עם מכללת שנקר) כי ניתן להוריד את כמות אבקות הכביסה לחצי מהמלצות היצרן ולקבל אותה תוצאה מבחינת נקיון הכביסה (מזכיר קצת את תרגיל הגדלת החור במשחות השיניים). למרבה הצער, למרות המסקנות הברורות, כנראה מתוך חשש מכוחם של יצרני אבקות הכביסה, לא יצא המשרד בקמפיין הקורא למעבר לאבקות מסוג קומפקט או לנוזלי כביסה ולהקטנת השימוש בכמויות האבקה בכל כביסה. (עוד על אבקות כביסה ואיכות הסביבה).

זרחות ואשלגנים (זרחן ואשלגן): חומרים אלה משמשים לניקיון הכביסה אך בהתפרקם הופכים לדשן מצויין לצרכי הגינה. וגם לכך יש מחקר מסודר.

מטרותו של כל הסיפור הארוך היא להסביר כי האגדה האורבנית בנושא אבקות הכביסה תמה. אפשר לצאת מהמקלט, ולהשתמש במים אלה באופן חופשי – בוודאי כשהם מהולים במי מקלחות ומזגנים.

אין ספק כי השימוש בחומרי כביסה אורגניים/אקולוגיים טוב עשרות מונים מזה של אבקות רגילות, אך לא ניתן לחנך ציבור שלם. אני רואה שימוש במים כאלה במאות מתקנים ברחבי העולם, כבר קרוב לעשור והתוצאה מדהימה.

מוטי ניר. צילום: עצמי

מוטי ניר. צילום: עצמי

זהירות חיידקים

בעניין החיידקים שכה מדברים בהם, הפטוגנים, חשוב להדגיש: השקיה במים אפורים היא נושא הדורש אחריות. אין ספק כי למים אלה פוטנציאל בקטריאלי גבוה מזה של מים שפירים. ישנם, כאמור, כללי מותר ואסור, אך אלה קיימים גם בשימוש בחומרי הדברה ביתיים (למשל, לא יעלה על דעת איש לרסס על ילדיו או על מזון), וכך גם במוצרים אחרים וחשובים בשימוש ביתי. בבדיקות מים ובמחקר שנערך בארה"ב נבדקו מים ממתקנים רבים בטמפרטורות סביבה שונות ונמצא כי רק לאחר 18 שעות חלה עלייה משמעותית בספירת הפטוגנים.

דווקא מאחר שהשימוש נעשה אצל כל אחד בביתו הפרטי, אפשר לצפות לשימוש נכון במים האפורים, מתוך אחריות. חלק ממרכיבי השימוש הנכון יהיו השקיה תכופות, הימנעות מאגירת מים למשך זמן העולה על 24 שעות והשקיה בטפטוף ישירות לקרקע. שימוש שכזה יבטיח חסכון אדיר הן בכספנו הפרטי, והן למשק המים הלאומי.

ניתן להוכיח כי בהשקיה של כמות המים האפורים המופקים מביתה של משפחה ממוצעת, כ-200 ליטר ל-12 שעות, אין כל סיכוי שנגיע למי התהום. זאת, בהנחה שיש כ-100 טפטפות למערכת,  כלומר עד 2 ליטרים לטפטפת ל-12 שעות.

להפריד את הצנרת

מאז שנת 2002 אני מנסה ללא הצלחה גדולה, לשכנע את משרדי הממשלה להתקין תקנה המורה על הפרדת צנרת המים האפורים מהמים השחורים, מה שנקרא בעברית דלוחין וקולחין, בבניה חדשה בבתים צמודי קרקע. לו הצלחתי, היו כיום בישראל עוד אלפי (ואולי עשרות אלפי) בתים המחזיקים בפוטנציאל להשתמש במים אפורים. אני קורא לכל מי שבונה בית חדש בימים אלה, או מתכנן לעשות זאת, לבצע הפרדת צנרת. הבניה היא חלון הזדמנויות קצר המאפשר הכנה כזו, ולאחר מכן הסיפור נגמר.

מדי שבוע פונים אלי רבים שאיני יכול לעזור להם מכיוון שלא ביצעו הפרדת צנרת בעת הבנייה. חלקם הגדול אפילו לא שמע על האפשרות. לא חייבם להתקין מערכת להשבת מים אפורים תוך כדי הבנייה או בצמוד לסיומה – ניתן לעשות זאת גם לאחר עשר שנים, האופציה נשמרת.

בלי כל הדברים האלה במים. כדור הכביסה חוסך גם כסף (פרסומת)

בלי כל הדברים האלה במים. כדור הכביסה חוסך גם כסף (פרסומת)

לפני מספר שבועות העלתה רשות המים את מחיר מי ההשקיה ב-92%, מוסיפים ומדברים על הקצבות מים לגינון ויש אף מי שהציע לייבש גינות. ב-1 בנובמבר החלה רשת המים לאכוף את החוק האוסר השקיית גינות ונראה כי עדיין לא מלאה סאת הגזירות. אנו בפתחו של חורף חדש ואיש אינו יודע כיצד יראה משק המים בסופו. השירות המטארולוגי כבר יצא עם תחזית סטטיסטית הקובעת כי יהיה זה חורף חלש מהממוצע – אך מי יודע. בדבר אחד אין ספק, עוד שנת בצורת כזו והגזרות תתעופפנה. בהחלטות היסטריות אנחנו הרי מצטיינים.

אני יודע שעדיין יקומו כל החכמים היודעים הכל וימצאו סיבות שלא להתחיל להשתמש במערכות להשבת מים אפורים בישראל. אני פשוט מציע להם להגיד מה כן. כי מה לא, אומרים לנו כבר 60 שנה, ולאן הגענו? לא משהו. לא יתכן שמשרד הבריאות האמריקאי, האוסטרלי ואחרים כולם מטומטמים ורק הראש היהודי ממציא לנו פטנטים.

—-

מוטי ניר הוא מנכ"ל חברת ‏פלסגן, העוסקת בפלסטיק ממוחזר ובמערכות מים אפורים. ניר יישמח לענות לכל פונה אליו במייל, להעביר לו את נוסחי החוקים השונים, את הסקרים שהוזכרו במאמר, ולייעץ (חינם) לכל פונה בנושא הפרדת הצנרת ללא כל קשר לרכישת מערכת השבת מים אפורים.

שתפו שתפו:
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Linkter
 • NewsVine
 • Reddit
 • LinkedIn
 • Netvibes
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Live
 • Google Bookmarks
פרסומת: מבצע אביבי לגולשי הסביבה – ערכת גידול ירקות לילדים

אודות הכותב

מוטי ניר

asif bags wellos

114 תגובות עבור “ מספר דברים על מים אפורים ”

 1. תודה על הכתבה המאלפת!

  האם אפשר לקבל את המייל של מוטי?

  ניר

 2. ניר,
  הכתובת אימייל של מוטי מצוטטת בלינק בפסקה האחרונה. לנוחיותך, היא: adrom.greywater@gmail.com
  בועז.

 3. מה ניתן לעשות בבית קיים?

 4. מרתק, תודה!

 5. תודה למחמיאים.
  אשמח להמשיך ולספר
  לגבי בית קיים אין הרבה מה לעשות. ההוצאה להכנה תהיה גדולה והתועלת קטנה.
  ומאחר וגם לרצון להיות ירוק יש תחשיב עלות תועלת, אני לא יכול להמליץ על פתרון.
  אולי בהמשך, עובד על כך.
  שוב תודה לכולכם
  מוטי ניר

 6. אכן מדינת ישראל מפגרת ונמצאת רחוק רחוק מאחורי כל מדינות העולם המערבי.
  יתרה מזאת בחודש יוני האחרון התפרסמה הנחיה של המהנדס הראשי במשרד הבריאות האוסרת על השקיה במים אפורים בבתים פרטיים ובמבני ציבור!
  חשוב להדגיש כי מים אפורים אף על פי שלכאורה הם נקיים יותר הם למעשה עלולים להוות מפגע וסכנה בריאותית לציבור! טיפול במים אפורים דורש התייחסות מקצועית, תכנון, ביצוע ובקרה! 
  בנוסף חשוב לציין כי הפרדת השפכים לאפורים ומי שירותים ברמה הגלובאלית אין בה שום יתרון לא מן המבחינה הסביבתית ! ולא מהבחינה הכלכלית.
  אם כבר רוצים למחזר ברמה המקומית דבר שהוא נכון ואקולוגי עדיף לטפל בכל השפכים כולם!

 7. מעונין להתקין מערכת למיחזור מים אפורים בביתי שנמצא בבניה בבני יהודה רמת הגולן.
  איך אפשר להתקשר למוטי ניר

 8. תגובה לרוני ויסמן
  הי רוני
  הדברים הבאים נכתבים לא כביקורת אלה למען הדיוק ואינם מכוונים נגדך שהרי איננו מכירים אך אני מכיר את הנסוח כבר שנים. אני נושא בגאווה את תואר הדון קישוט של הענף.
  אתה, כמייצג, נופל בדיוק להגדרה שעליה כתבתי ואני מצטט: "
  נושא המים האפורים סובל בעיקר ממיס-אינפורמציה, ובמקרים רבים אין בין ההערות בנושא ובין המציאות ולא כלום. אינני מאשים איש, אך בעוד ישראל נשארת מאחור, בעולם המערבי הנושא מתקדם בקצב רצחני. בכל שנה נכתבות כ-100 עבודות רציניות בנושא והון רב מושקע במחקרים הנעשים בנושא".

  רוני יקירי,
  1. תקרא טוב את החוזר של המהנדס הראשי של משרד הבריאות הוא אפילו לא מזכיר את המילה בית פרטי אלה בעיקר את הנושא הציבורי. בכלל המסמך מבולבל משהו בהיותו משבח במידה מסויימת את הנושא ומצד שני מזהיר ממנו. לגבי מבני ציבור אני מסכים אם נוסח המסמך ואיני מוכן למכור ולו מתקן אחד למגזר הציבורי או הכללי. אך המסמך מהווה תחליף עלוב לדיון אמיתי בנושא.
  לצערי, לא מצאתי דרך לצרף את המסמך המצוי ברשותי כמובן. אך אשמח לשולחו לכל אחד.

  2. למים אפורים אכן פוטנציאל בקטריאלי גבוה מזה של מים רגילים, דבר הדורש זהירות מסויימת והצמדות לכללי מותר ואסור והתייחסתי לכך במאמרי. אך כפי שכתבתי, גם בשימוש בתרסיס נגד תיקנים או נמלים בבית יש משום סיכון. אך לכול בר דעת ברור כי יש להתייחס לכללי השימוש בתכשיר. ואיש לא יעלה על דתו לרסס את ארוחת הצהריים של ילדיו. יש כמובן עוד דוגמאות למכביר ואחת תספיק.
  הדרך הנכונה מן הסתם היא לא להסתתר מאחרי מין איסור לא ברור אלה לקבוע כללי מותר ואסור בתקנות וחוקים . כפי שעשו מדינות רבות בעולם המערבי.

  3. המשפט הנורא מכל בתגובתך היא הקביעה כי "אין יתרון ברמה הגלובלית בהפרדת מים אפורים, הן ברמה הסביבתית והן ברמה הכלכלית" מאיפה לקחת את זה?
  כל ליטר איתו מושקית גינה כל שהיא הבא ממקור שאינו מי שתיה הוא ברכה. אני מקווה שאתה מודע לבעית משק המים בישראל. למשק הבית הפרטי החסכון הכלכלי ברור לחלוטין. מאיפה באה ההערה הזו?

  4. אין כל קשר בין טיפול בכלל מי הביוב ברמה הארצית, דבר החשוב בפני עצמו. הידעת כי בישראל רק 70% ממי הביוב מושבים?
  הידעת כי לעיר ואם בישראל – טבריה ולקיבוצי עמק הירדן אין מתקני טיפול בביוב והוא מוזרם לירדן הדרומי כביוב גולמי?
  הידעת כי ללמעלה מ100 ישובים בגליל אין מתקני טיהור ביוב, והוא מוזרם לנחלים?
  גם אם כלל הביוב בישראל יטופל ויושב לחקלאות, דבר היפוטטי לחלוטין, עדיין תושקינה גינות הבית הפרטי במים שפירים (מי שתיה) אז מה החוכמה?
  הידעת כי אם יטופלו 100% ממי הביוב בישראל תהיה הכמות כה גדולה שאין מי שיצרוך אותה?

  5. לסיכום, ושוב מתוך המאמר שלי, לא יתכן שמשרדי הבריאות ב – 9 מדינות בארה"ב בהן יש מצוקת מים (אך נבדלות מישראל בדבר אחד- יש להם מהיכן להביא מים במקרה של קטסטרופה) טועים ורק למשרד הבריאות הישראלי ניתנה התבונה. 7% ממשקי הבית בארה"ב מצויידים במערכות מים אפורים, ו – 13% ממשקי הבית באריזונה.
  לא יתכן שמשרד הבריאות בקווינסלנד אוסטרליה נותן 500$ לכל מי שיתקין בביתו מערכת השבת מים אפורים. ורק אנחנו חכמים.
  לא יתכן שהממשל בקפריסין נותן 500% תמריץ למי שמתקין מערכת השבת מים אפורים ורק אנחנו נבונים.
  פעם, בעבר הרחוק היינו נחשונים לפני המחנה והובלנו את השוק בעולם. הסיפור הזה כנראה נגמר.
  ישראל המציאה את תחום התפלת המים בעולם לפני עשרות שנים. מתקנים ישראליים הותקנו ברבות ממדינות העולם. אך מתקן אמיתי ראשון הוקם בישראל אך לפני שנים בודדות.
  למרות החלטת הממשלה להקים 7 מתקני התפלה, היא בקושי הצליחה להקים שני אתרים.
  נושא המים האפורים יקום ויהיה כנראה בזכות אזרחים שאיכפת להם ולא בזכות הממסד אלה למרות הממסד.
  השתמשתי בתגובתך כשק חבטות מאחר והנושא בוער בעצמותי, אך הדברים כמובן אינם אישיים.

 9. ברור כי רק התפלת מים היא הפיתרון, יש היום חברות המוכנות למכור קוב מיים מותפלים בפחות משקל עד לבית. מי שעוצר את זה, זה הממשלה.
  להתתפיל היום מים זה זול ביותר, בעזרת ממברנות פשוטות וזולות לישום ניתן להתפיל מיליוני קוב מים ביום ללא מאמץ וללא השקעת אנרגיה מיוחדת.

 10. יוסי כהן-צידוק שלום,
  אני גנן מרמת הגולן  שמתמחה בהתקנת מתקני מים אפורים.
  אשמח מאוד להתקין אצלך מתקן.
  צור עימי קשר למספר 054567926
  או ניתן להיכנס לאתר שלי http://yosiginun.nob.co.il
  יוסי בומץ

 11. שלום מוטי ותודה על המידע החשוב.
  רציתי לשאול: במאמרך הזכרת  בעיקר את האפשרות לניצול מים אפורים למטרות השקיה.
  האם ניתן לנצל אותן למטרות נוספות? אם כן, אני מניה שכבר קיימים פתרונות ההופכים את השימוש החוזר גם שלא דרך טפטפות לפשוט ונוח..?

  תודה מראש.

 12. מוטי כה לחי

  מאד מאד רוצה לייצור עימך קשר
  EHUD.LESHEM@GMAIL.COM
  050-7965511

 13. מוטי ניר כתבת :
   
  "
  4. אין כל קשר בין טיפול בכלל מי הביוב ברמה הארצית, דבר החשוב בפני עצמו. הידעת כי בישראל רק 70% ממי הביוב מושבים?
  הידעת כי לעיר ואם בישראל – טבריה ולקיבוצי עמק הירדן אין מתקני טיפול בביוב והוא מוזרם לירדן הדרומי כביוב גולמי?
  הידעת כי אם יטופלו 100% ממי הביוב בישראל תהיה הכמות כה גדולה שאין מי שיצרוך אותה?
  "
  למיטב ידיעתי ואנא תקנו אותי אם אני טועה ישראל היא המובילה בעולם בתחום שימוש במי שופכין
  ראו למשל כתבה מלפני שנתיים
  http://www.bizportal.co.il/shukhahon/biznews02.shtml?mid=111428
  "ישראל נחשבת למובילה העולמית במחזור מי שופכין, כיוון שבין 60% ל-70% ממי השופכין מוחזרים לשימוש חקלאי.
  " ספרד ממוקמת במקום השני עם מחזור של 13% ממי השופכין, בלבד

  האם אני מפספס משהו או שישראל היא באמת מובילה בגדול בתחום?
  לא שאין מקום לעוד שיפור רב אבל לא כדאי להשמיץ דווקא את הגורמים המעטים שמתפקדים טוב במדינה.
   
   
   

 14. מוטי ניר שלום
  שמי יעקב והנני לומד במגמת סביבה מים ושפכים,ואת פרויקט הגמר שלי אני עושה בנושא מיחזור מי מקואות בירושלים.מי מקואות מוגדרים כמים אפורים מאחר שמדובר המי מקלחות ומיי המקוה.
  לאחר בדיקה התחלתית בנושא מדובר במקואות המשתמשות בכ-40קב' ליום(מדובר בספיקה למקווה אחד) הייתי מעוניין בעזרתך ובמתן חוות דעתך בנושא,עצות ומקורות מידע איכותים
  בכבוד רב
  יעקב


 15. שלום רב
  יש לי בית פרטי עם הפרדה של המים האפורים
  אני מעונין להתקין מערכת השקיה ממים אפורים
  אבקש לקבל פרטים
  תודה
  עופר

 16. שלום

  אני מחפש חברות מומלצות להתקנת מערכת המבוססת על ברכות עם צמחים לטיהור מים שחורים.
  מי מכיר? מי יודע?
  והמלצות על התהליך עצמו

  תודה

 17. שלום מי יכול לכוון כיצד ניתן למצוא חברות שעוסקות בנושא של התקנת מערכות ?

 18. שלום מוטי
  קראתי את כתבתך
  אני מקים בבאר שבע גינה קהילתית
  וכמובן שאין שום אפשרות להשקות את אותה גינה
  פרט לאופציה הטבעית של מים אפורים
  ונשים לרגע את החוק בצד
  אבל לא את בריאות ובטיחות הציבור
  בבנין ליד הגינה עומד ומחכה צינור מים
  האוסף מים מ6 בתי אב
  רק מים אפורים
  ממש מתבקש
  אך בכמות גדולה יותר ממה שציינת בכתבה
  וכן של מספר בתים מה שבדרך כלל מעלה את הפחד מחיידקים ממנים שונים שיתערבו ויתערבבו

  מה היית ממליץ לי לעשות?
  בנוסף
  לא ראיתי התיחסות לכל הנושא של אגנים ירוקים
  שם המים בכוונה נמצאים במערכת לזמן ארוך מ24 שעות
  ע"מ לעבור תהליכי סינון ופרוק ביולוגיים
  מה דעתך על שיטה זו?
  תודה מתן

 19. נושא מענין.בקרוב אני מתכנן לשפץ את חדר האמבטיה שלי,אני גר ביהוד בצמוד קרקע.יש לי פתח בקיר החיצון היכן שנימצא המנוע של הגקוזי שאותו אני מתכון להחליף למקלחת.המקלחת משמשת 2 אנשים בבית מתוך 5 נפשות.האם המתקן שלך יכול להתאים? האם ניתן רק להוציא צינור מהמקלחת ישירות לגינה שמעבר לקיר? מה העלות של המערכת שלך,כמה שטח היא תופסת והאם יוצרו ריחות בעתיד הקרוב ואיך ניתן להרחיק ריחות שכבר נוצרו?

 20. שלום רב.
   האם השקייה ישירה של מי האמבטיות בלבד לעצי פרי,גדר חיה ודשא מסוכנת? מדובר בהשקיה ללא המתנה במיכל שלפי הבנתי מאפשר התרבות חיידקים.מי האמבטיות אצלי מנותקים משאר המערכות כגון מדיח מכונת כביסה ומטבח.
  תודה.

 21. שלום לכל המגיבים והמתעניינים
  אנו חברה המתמחה במערכות אקולוגיות כולל טיהור מים אפורים ומי מטבח
  מוזמנים ליצור קשר
  cuni78@hotmail.com

 22. אנו תושבי מושב בר גיורא.ביתנו בן 17 שנים.מבקשים לקבל מושג בדבר עלויות משוערות של הפרדת מים אפורים.

 23. היי מוטי
  אצלנו יש הפרדה בביוב בין אמבטיות וכיורים לאסלות כבר עשר שנים אולם עד כה לא ניצלתי את זה לצערי
  כיום אני רוצה להפריד אולם אנו גרים באזור הררי בו הקרקע סלעית ויציאת המים הינה בגובה
  פני הקרקע ולכן האופציה הינה אך ורק לעבוד עם שתי משאבות טבולות האחת להרים את המים למיכל הניקוי הגדול והאחרת להשקייה.
  האם עולה בדעתך עוד דרך כדי למחזר את המים ?
  תודה
  דויד

 24. שלום
  התקנתי מערכת בביתי הכוללת מיכל ומשאבה. בשלב זה אני אוגר אך ורק את מי הכביסה. אנו משתמשים באבקת קומפקט והקטנו את כמות האבקה למחזור כביסה. אני משקה מזה חודש את הדשא במים האפורים בלבד. באופן מוזר האזורים שקיבלו השקייה הפכו לצהובים בעוד האזורים שלא קיבלו השקייה מסוג כלשהו עדיין נותרו ירוקים. כמובן שכמות המים מהכביסה אינה מספקת אך ציפיתי שהאזור המושקה יהיה ירוק יותר בהשוואה לאזורים שלא קיבלו מים בכלל.

  אשמח לקבל תגובות
  יוסי גולן

 25. מוטי שלום
  בעקבות משבר המים ברצוננו להתקין מערכת לטיהור מי הדולחין.
  האם מבחינה חוקית זה מותר שמעתי שיש איסור להתקין מערכת כזו. אם כן הייתי רוצה לבדוק אפשרות להתקין מערכת רק למי הכביסה ואולי כיור המטבח והמדיח מאחר והבית בנוי כבר אודה אם תיצור קשר

 26. שלום -  מאמר מצויין.

  קראתי הרבה חומר על הנושא, ולא הצלחתי להבין מה ההתייחסות למים מטבח בלבד (כלומר, כיור המטבח המשמש למי בישול וקצת שטיפת כלים). האם גם שם יש מקום לחשש בקטריות וכו'?

  האם במקרה כזה, ניתן להשתמש במים לספקטרום רחב יותר של השקייה ו\או לתת להם לעמוד יותר מ-24 שעות? …

 27. שלום מוטי מאמר מעולה שמאד עזר לי ,
  אני איזה שנה בבית חדש וכמעט חצי שנה יש לי מיכל שאליו זורמים מים אפורים עשיתי הפרדה למי מקלחת, שאלה שלי היא האם כדאי להשקות ירקות שיש לי ליד הבית (לא כמות גדולה לשימוש הבית)ממים אפורים לציין שעשיתי מערכת טפטוף  את שאר העצים אני משקה ממים אלה רק רציתי לדעת לגבי הירקות למה אשתי קצת מוטרדת מהעניין הזה
  תודה רבה

 28. עצרו -לא הכל נכון
  ראשית השימוש אינו חוקי משום שבישראל -המדינה המשיבה מים יותר מכל אחד אחר -חובה להשיב את המים המשומשים למדינה -וזו מנקה אוותם ומשתמשת שוב -נכון כאשר אתה משיב לעצמך -כביכול חסכת מים -אבל מים אלו בכל מקרה היו הולכים להשקייה -כך שלמדינה זה לא כדאי
  שנית -הבריאות
  עם כל הכבוד לתאוריות -רק בהשגחה נכונה אפשר להבטיח מקסימום בריאות ואיכות סביבה -וזה הולך טוב אולי בארצות הברית אבל לא אצלינו בכל בית פרטי
  נראה שיש במאמרים יותר פרסומת מאשר מקצוענות ואמת

 29. מוטי שלום
  אני גרה בכפר סבא בבית פרטי ורוצה להתקין מערכת בביתי.
  היכן ניתן לרכוש המערכת באזור השרון והאם יש מתקינים מומלצים על ידך.
  תודה רבה

 30. מוטי שלום,
  אני גר בבית פרטי ויש לי אפשרות לאכסן את המים מיתחת לבית,
  לפני כשבועיים השלמתי את מערכת המים האפורים (מקלחת, כיור רחצה,כביסה)
  המים מרוכזים ב2 מכלים (500 ליטר כל אחד)ובעזרת משאבה המופעלת ע"י מחשב השקיה אני משקה את הדשא והעצים,
  את ההשקיה אני מבצע פעם ב 4 ימים ואני אכן סובל מריח לא נעים , עכשיו
  לאחר שקראתי את המאמר שלך אני יודע את הסיבה ואקפיד על השקיה בכל יום,
  שאלתי האם יש חומר תוסף למים שיעזור לטהר אותם (כמו כלור או חומץ)והאם
  אסור בהחלט להישתמש בממטרות (להשקיית הדשא),
  ראוי לציין כי הצינור המגיע מהמשאבה מחובר למערכת הברזים החשמליים ומופרד ממערכת מי העירייה ע"י ברז כדורי שאני דואג לסגור כשאני משקה
  עם המים האפורים,
  לאור כתבה שלך אני עוצר את כל הפעילות ,

  המון תודה על הכתבה ואשמח מאוד לתשובה ויעוץ להמשך הפעילות,

 31. שלום אבי

  אנזימים יכולים לעשות את העבודה.
  הכלור מזהם את הקרקע.

  איתי

 32. איתי
  אילו אנזימים יכולים לעשות את העבודה. איכן ניתן לרכוש אותם?
  תודה
  אבי

 33. שלום אבי
  צור עימי קשר טלפוני
  0524289214
  בברכה
  איתי

 34. שלום
  לפני כחודש בצעתי הפרדה של מי המקלחת והכביסה, המים זורמים למיכל 1000 ליטר בעצם גינה ביולוגית ומשם למיכל 200 ליטר דרך משאבה טבולה לגינה
  הבעיה
  מים מסריחים, לדעתי יש בעיה או בצמחיה או בסרקולציה של הסינון
  השקעתי המון זמן וכסף אך אין תוצאות אשמח לעזרה

 35. חברים יקרים שלום רב
  אנו עוסקים בפיתוח בניה והרכבה של מערכות השבת מיים אפורים.
  הפעילות שלנו היא כלל ארצית ואנו נשמח להגיע גם אליכם.
  כמו כן נשמח לעזור למתעניינים ולבונים בעצמם.

  אסף גבעון
  מחזור מים אפורים

 36. שלום
  אנזימים לטיפול במים אפורים ניתן לרכוש בחברת שבא טק
  מצ"ב לינק לאתר:
  http://www.shva-tec.com

 37. מוטי שלום רב,
  הייתי מעוניינת לדעת מה נעשה בנושא מערכות מים אפורים בישראל ובפרט בת"א ברמה ציבורית וברמה פרטית.
  תודה,
  נוגה

 38. שלום רב
  את הדשא כבר ייבשנו, נרצף החצר וחבל מאד , כי ידנו אינה משגת ליצור אינסטלציה נפרדת למים אפורים למרות שזה קל מאד אצלנו.
  אבל בנתיים אנחנו רוצים להשקות במי מקלחת שכידוע יש בהם סבון, ובמי הדחת הכלים שאף בהם יש סבון הרבה יותר אקטיבי, אם אחליף את הסבון של הדחת הכלים לסבון אקולוגי האם יתאפשר לי להשקות ללא חשש?והאם סבון הרחצה לא מזיק??? האם אפשר להשקות עצי פרי במים הנ"ל?
  לתשובתך אודה
  לילי

 39. שלום לילי דנציגר
  מעבר לשימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים חשוב כדי למנוע זיהום של הקרקע לאורך זמן בעת שימוש במים אפורים להשקיה. להערכתי אין סיבה שהעצים לא יהנו ממים אפורים כול זמן שהתמהיל סביר (אחוז סבון לא גבוה באופן חריג). את מוזמנת להתקשר.

  איתי
  g2g
  0524289214

 40. שתובה לעופר אלדר.
  עופר שלום לצערי לא הייתי כאן זמן רב עקב לחץ עבודה לא סביר.
  מערכת מים אפורים בהחלט יכולה להתאים למקרה שלך, אך גם צינור ישיר יכול לעיתים, לענות על הצורך בחסכון. יש לכך שני חסרונות ברורים. 1. חלוקת המים לא תהיה שווה ולא תכסה מספר צמחים גדול, הדומה לזה שתבצע משאבה. 2. לעיתים אנו רואים סימני צריבה שמקורם בעודף דשן הקיים במים הנובע משפיכה של כמות גדולה במקום אחד.
  שטח המערכת הוא בתוך הקרקע ותופס כ – 90 ס"מ בערך. מחוץ לקרקע נראה רק מכסה בקוטר 50 ס"מ. לגבי ריחות אתה צודק במערכות מסוימות יש אכן ריח במקרה שלנו סינון איכותי והשימוש בבקטריה מונע אותם לחלוטין.
  לגבי ריחות שכבר נוצרו ומחירים אני מציע שתכתוב אלי מייל לחברה. המייל הוא adrom.greywater@gmail.com
  תודה
  מוטי

 41. תשובה למיכאל:
  הי מיכאל
  כמו לכולם סליחה על היעדרותי הארוכה.
  השימוש במיכל קטן אינה מאפשרת התרבות חיידקים משמעותית.
  השקייבה ישירה היא מצויינת עם מגבלות מעצם אי השימוש במשאבה המחלקת את המים נכון יותר ולמספר צמחים רב יותר. בנוסף יש חשיבות עצומה לסינון החומר הביולוגי לפני השימוש.
  איני מבין כיצד אתה משקה דשא בשימוש ישיר. אם בהצפה? אזי עלולה להיות כאמור בתגובות קודמות, צריבה מסויימת בשל ריכוז דשן בנקודה אחת (מעין כתם צהוב).
  בכל מקרה השקיית מדשאה במים אפורים בממטרות אסורה מכל וכל.
  לגבי ניתוק מטבח ומדיח אתה צודק.
  לגבי מכונת כביסה, בשימוש ישיר בהחלט הייתי מוציא ואתה מרשימת המקורות. אך לא כן שמערכת מים אפורים תיקנית.
  תודה
  מוטי

 42. לצבי חקק שלום
  אשח אם תפנה אלי למייל adrom.greywater@gmail.com
  באיזורך פועלות עשרות מערכות שלנו.יש בידינו ארגז פתרונות מדהים לסוג הבניה שלך המוכרת לנו בד"כ.
  אפנה אותך לאיש השטח שלנו באיזורך הוא ידע לתת תשובות.
  תודה
  מוטי

 43. דוד מהאיזור ההררי.
  דוד כפי שאמרתי לאחרים, אנא צור עמי קשר.
  יש לנושא שאתה מציג, פתרונות פשוטים בהרבה.
  אנשי השטח שלנו מפוזרים על פני 18 אזורים בארץ. מן הסתם לאיש באיזורך היכרות עם מבנה הקרקע במקום והוא ידע לתת פתרון יצירתי וסביר.
  תודה
  מוטי

 44. יוסי גולן שלום
  באופן לא מוזר, וכמו כולם עשית רק כמעט הכל כמו שצריך.
  במיכל ובמשאבה היית בסדר (השאלה איזה גודל של מיכל ואיזה לחץ במשאבה)
  בשימוש באבקת הקומפקט והקטנת הכמות שלה היית מצויין.
  בדשא פישלת.
  ראשית לא משקים דשא בממטרות עם מים אפוים כתבתי על כך כבר מיליון פעם. אך גם בהצפה יש צריבה מעודף דשן בעיקר בגלל הריכוז העצום במי הכביסה. מאחר ואיןלך שום גורם מדלל אחר כמו מקלחות מזגנים ועוד.
  הבעיה אינה חוסר מים אלה עודף דשן שבמקרה שלך הפך לצורבני כמקובל.
  מוטי

 45. רפי ויטורי שלום
  אין למעשה חוק האוסר שימוש במי דלוחין. יש חלוק בנוגע לקולחין.
  הנושא דורש זהירות רבה כי בקלות אתה עלול לטעות ולעבור לצד הפלילי.
  כבר בשאלה שלך יש החלקה לצד האסור.
  מי המטבח לסוגיהם הם מים שחורים או קולחין אני מציע לך לשמור על החלוקה הנכונה בין קולחין לדלוחין באדיקות.
  מוטי

 46. למתעניין מה8 למאי
  לא משנה מה אתה עושה או לא עושה בכיור המטבח. בהגדרה החוקית המטבח הוא מקור למי קולחין.
  במים אלה יש שאריות מזון, שומנים מהחי ועוד. וצודק משרד הבריאות כשהוא חושש מאיתנו הישראלים וקיצורי הדרך שלנו.
  אני מקבל המון פניות המסבירות לי כי "השימוש במי המטבח מצומצם וכו'.
  לא חברים!
  מי מטבח הם מים שחוריםן וזהו.
  עמידה או שימוש ישיר לא ישנו את איכות המים והגדרתם.
  תודה
  מוטי

 47. ב. יוסף היקר
  אשתך צודקת!!
  חל איסור מוחלט על השקיית ירקות במים אפורים וכך גם לגבי צמחי תבלין.
  לצמחים אלה, בשונה מעצים, אין מערכת סינון והמים עולים בגבעול כמות בהם.
  כשאתה אוכל בסלט להנאתך צרור נענע, או פטרוזיליה טריים שהושקו במים אפורים. אתה אוכל את המים כמות שהם. אתה יכול באותה מידה לשתות מים אפורים בכוס עם קש, התוצאה תהיה זהה.
  לא אכנס לשאלה כיצד נבנתה המערכת שלך אני מקווה כי נבנתה באופן נכון. וללא סיכון הסביבה ומשפחתך.
  מוטי

 48. נעם הפסימיסט שלום
  אני מוכן להתמודד עם כל אחד לגבי חוקיות השימוש במים אפורים בישראל.החוק הישראלי מגדיר מי דלוחין וקולחין. אין בחוק בתיחסות לשימוש בדלוחין אך יש התיחסות ברורה לקולחין. עד כאן במ\צד החוקי.
  מאיפה המשפט שזה הולך טוב בארה"ב אך לא אצלנו.
  אני אמנם יצרן מערכות אך המים הם מקצועי מזה שנים.
  מנגד ישבה לאחרונה קבוצת מומחי מים ישראלית וכתבה הצעת חוק להשבת מים אפורים. ההצעה מיועדת לשר הבריאות לכשיהיה כזה ומציעה לו לאשר את השימוש במים אפורים.
  ומפן נוסף. במשך שנים לא נקפו קברניטי המדינה אצבע בהגדלת פוטנציאל המים. והביאו אותנו אל עברי פי פחת. כעת משכלו כל הקיצין הטילו עלינו היטל בצורת בסך 20 ש"ח למ"ק מי השקיה וזאת בנוסף למחיר המים הרגיל שעלה למעל 7 שקלים.
  כן ידידי אנחנו הצרכנים נשלם קנס של 28 ש"ח כמעט על מחדלי מנהיגינו. האם בקנס הזה יסודרו משאבי המים בישראל. מסופקני, וזאת בגיחוך.
  מוטי

  עם כל הכבוד לתאוריות -רק בהשגחה נכונה אפשר להבטיח מקסימום בריאות ואיכות סביבה -וזה הולך טוב אולי בארצות הברית אבל לא אצלינו בכל בית פרטי
  נראה שיש במאמרים יותר פרסומת מאשר מקצוענות ואמת

 49. רונית מכפר סבא שלום
  נדמה לי שמאז פרסום מכתבך דיברנו כבר.
  אם לא אנא פני אלי במייל ואשמח להסביר.
  מוטי

 50. לשואלים על האנזימים
  אנזימים אכן יכולים לעיתים לפתור בעיה אך לעיתים יכולים להיות צרה צרורה.
  אנזימים ממשפחה מסויימת יוצרים רפש בקטריאלי הסותם את מערכת הטפטוף באופן קשה.
  אמני ניסיתי רבים מהם בעבר. חלקם סבירים וחלקם צרה צרורה.
  מוטי

 51. שחר היקר
  כמוך פונים אלי כל שבוע רבים.
  פרסמתי כבר עשרות מאמרים וכתבתי והזהרתי מהשימוש במיכלים גדולים.
  הבעיה שלך היא לא בצמחים ולא בסרקולציה. העיה היא בשחר שאינו קורא וכמו הישראלי הממוצע חושב שהגודל כן קובע.
  לא יקירי בכל העולם מוגבל גודל המיכל ל 200 ליטר.
  אתה רוצה להשקות מתי שבא לך ולכן בנית מערכת כזו שתפוקד מחשב ותשקה עם ברזים חשמליים.
  מה לעשות במים אפורים החשיבה היא אחרת ההשקיה חייבת להעשות כשהמיכל בן 200 הליטר מתמלא ולר כשלשחר מתחשק.
  בשיטת שחר. הבית מייצר כ- 400 ליטר מים אפורים ליום. במיכל של 1000 ליטר המים עומדים כ- 3-4 ימים. יש משקעי בוצה כבדים ובהם יושבת לה בקטריה אנאירובית שיוצרת סרחון נורא.
  הריח הןוא בעיה שלך עם השכנים.
  מה שמטריד אותי הוא הסיכון הסביבתי לך ולשכניך ולמשפחתך. כי מעבר לריח אתה מחזיק בחצר מעבדה להדגרת חיידקים פיקליים.
  אנא, מחל על ההשקעה הכבדה שעשית וסגור את המפעל המסוכן הזה.
  מוטי

 52. החיסכון הטוב ביותר במים לגינה, הוא בשיטות מתוחכמות של השקיה, למשל בהשקית הדשא אני חוסך כ-50% מכמות המים המומלצת לדשא, והדשא יותר בריא ויותר ירוק מהשקיה במתזים וממטרות. הכנס לאתר וראה את השיטה:
  http://WWW.ZEMACH-HASHARON.COM
  הכנס שם למדשאה וראה את השיטה והתקנתה הפשוטה.
  לגבי מים אפורים, צריך להיות מודע לבעיות הבריאותיות, ולמאגרי המים שאנונשתה בעתיד.

 53. ליעקב מצח
  ראיתי את התגובה שלך ונכנסתי לאתר
  לטעמי כל מהלך שיחסוך במים מבורך ובעיקר אם אינו פוגע באורחות החיים הקיימות. לכן אני מתנגד ל"קשקוש" על יבוש גינות ועוד.
  השיטה שלך כמו גם נושא המים האפורים אינם מרפא לחוליי משק המים בישראל. כל אחד מהם בנפרד וכולם ביחד הם חלק מפאזל גדול שנקרא חסכון במים.
  יש בהם אלמנט אמיתי של חיסכון ואלמנט חשוב של חינוך בעיקר באיזור מדברי כשלנו והמדבור רק גדל.
  לגבי חדירת מים אפורים למי התהום. כאן אתה שוגה ידידי. כמות של 300-400 ליטר בבית הפרטי הנפרשים על פני גינה שלמה לא יגיעו לעולם למי התהום גםלא בקרקע חולית. אין ספור נסיונות בתחום נעשו בעולם. כולל ארה"ב ונמצא כי אין שחר לאיום.
  תודה
  מוטי

 54. תודה רבה – מידע נחמד

 55. מוטי שלום,
  היי אני שחר עם מיכל ה 1000 ליטר, היום קראתי את תשובתך (לאחר חודש מילואים) האם מיכל של 1000 ליטר מלא טופ (שחכתי לציין) כאשר אין מים חשופים לאוויר (שיכבה עליונה היא חצצ) גם מהווה בעיה? הרי שתכולת הטופ מורידה משמעותית את נפח קיבולת המים? בכל זאת איך אוכל להתקדם עם הסרחון? מה עלי לעשות?
  תודה

 56. מוטי שלום,
  לא ברור לגמרי מהמאמר אילו שימושים מותרים ואילו אסורים במים אפורים: אני מבין שאסור להשתמש במים האלו להשקיית גן-ירק או גינת תבלינים ואסור שימוש בממטרות. האם מותר להשקות צמחי נוי שגדלים ממש בסמוך לאנשים (לדוגמא בתוך חצר פנימית, השקיית מטפס על קיר הבית, או אפילו השקיית עציצים בתוך הבית)?

 57. שחר!
  לדעתי יצרת שתי בעיות אחת היא נפח המיכל והשניה הטוף.
  מילוי הטוף הוא בית גידול חביב לחיידקים האנאירוביים. אני מבין את הרעיון להשתמש בטוף כסנן. נסה להשתמש בו סכנן ראשוני בדלי שתניח לעל למיכל. אך מאידך נפח המיכל שלך עדיין יהיה גדול מכמות המים שאתה מזרים ביום ואז המים עומדים במשך יומיים עד שלושה ומשם מקור הסירחון.
  לא תמלט מהצורך לרכוש מיכל חדש וקטן בהרבה.
  אין לי עצות טובות נוספות לפתרון הריח הרע. כי פשוט אין.
  מוטי 

 58. תגובה ליאיר
  אכן הבנת את האיסורים המרכזיים בשימוש במים אפורים.
  1. איסור השקית צמחי תבלין וירקות.
  2. איסור השקיה בממטרות. (אגב ישנו פתרון נפלא לאיסור זה בדמות טפטוף
  טמון).
  לשאלתך:
  אין כל בעיה בהשקיה בחצר פנימים ובתנאי שהטפטוף יהיה מתחת לפני הקרקע.
  לגבי מטפס על קיר הבית כנ"ל.
  לגבי עציצים בתוך הבית, התשובה היא לא! והסיבה היא שבעציץ מתקיימת נגירה של המים מחור ניקוז אל מחוץ למיכל אם לצלחת ניקוז או באופן חופשי. ומים עלולים להתרכז בתחתית עם נידוף לחלל הבית.
  תודה
  מוטי

 59. שלום מוטי
  ראשית תודה על מה שאתה עושה!
  אני רוצה להפנות מים אפורים ( מהמקלחת וכיור הרחצה ) דרך צינור, ישירות לקרקע כדי להשקות גפן ופספלורה.
  האם הגפן והפספלורה יודעות לסנן את המים בדומה לעץ הדר?
  כמו-כן האם יש בעיה עם כך שכיור הרחצה מחובר גם כן?
  תודה
  סטיב

 60. שלום מוטי ניר
  בביתי שבעשרת ישנה הפרדה קיימת [מתקופת הבניה] של צנרת מים שחורים לזו של האפורים.
  ברשותך מספר שאלות:
  בהנחה שאני מטמין בחצר מיכל [משפחה של 5 נפשות], אוגר לתוכו את המים האפורים ומשתמש במשאבה טבולה על מנת להשקות את הדשא.
  הכוונה למערכת פשוטה של השקיית הדשא ישירות מהצינור שיוצא מהמשאבה הטבולה.
  האם אני עושה כאן טעות? מדוע אסורה השקיה של הדשא בממטרות.
  אני קורא שיכולות להתפתח במיכל בקטריות מזיקות, בהנחה שאני אוסף מים רק מאמבטיות וכיורי רחצה ולא מהמטבח ומכונת הכביסה, האם הסכנה עדיין קיימת?
  האם יש חומר מסויים שפיזור שלו במיכל פותר את בעיית הבקטריות?
  האם שימוש במיכל קטן יותר – 200 ליטר והשקיה תכופה יפתור את הבעיה?
  תודה
  אורן

 61. לגבי הסחרון במיכל האגירה.

  ניתן למנוע היווצרות תוצרי פירוק אנאירובי (מסריחים), ע"י יצירת סביבה השומרת על פירוק אירובי רציף. למשל ע"י
  טכנולוגית Aerated Biomass Carriers.

  תוכלו לראות באתרנו http://www.twice.co.il

 62. סטיב היקר
  אתה עושה מעשה חשוב.
  פסיפלורה דינה כדין צמחי תבלין וירקות. לצמחים בעלי גזע רך אין מערכת סינון חכמה כמו זו שיש לגזע המעוצה. ולכן בהשקיית פסיפלורה בעצם תאכל מים אפורים בפרי. נכון שמי מקלחת וכיור הם הקצפת של המים האפורים אך עדיין…..
  לגבי הגפן אין בעיה עקרונית אך כדאי לעקוב אחר הרגישות שלה למים אלה בחלק מהזנים נצפית רגישות מסויימת (הצהבת עלים). במקרה כזה יש להפסיק את ההשקיה ולשטוף בהרבה מים שפירים. (המידע שלי כולל מי מכונת כביסה, יתכן שבמי מקלחת בלבד לא תתקיים התופעה).
  תודה
  מוטי

 63. אורן שלום
  אני שמח ששאלת שאלות לפני ביצוע שגוי. המכתב שלך מזכיר קצת את הציור השבועי של ג'קי בידיעות. בשאלות ששאלת נמצאות כל הטעויות האפשריות במים אפורים. הבעיה היא באמת שחלקן פשוט מסוכנות לציבור ולמשפחתך.
  אכן בעשרת יש בתים רבים ישנים, שנבנו בעבר עם הפרדת מים. התקנתי שם מערכות שלי.
  לשאלותיך:
  אין בעיה להשקות ישירות ובתנאי שתיצור מנגנון שלא יאפשר למים לשהות במיכל יותר מ 18-24 שעות. שהמיכל יהיה אכן קטן, ואולי החשוב ביותר שתתקין סינון איכותי. ללא סינון "תהרוג" כל משאבה שלא תהיה ובעיקר אם תרכוש סינית קטנה.
  לאיסור ההשקיה בממטרות מספר סיבות הראשונה היא: ככה!! ובפירוט כי זהו החוק בכל המדינות בהן יש חוקים המעודדים שימוש במים אפורים.
  השניה: היא כי רמת הזיהום הבקטריאלית במיםפ אפורים גבוהה מזו של מים שפירים. בהשקיה בממטרות נוצרים אירוסולים (אני חושב שהתרגום הנכון למילה זו היא תרחיפים) הנישאים ברוח למרות שחלקם אינו נראה לעין.
  השלישית: אני, אני מניח שגם אתה לא הייתי רוצה שילדי יתפלשו במדשאה שהושקתה במים אלה. ולהבדיל אלף אלפחי הבדלות, גם בעלי החיים שלי או של השכנים הנחמדים שלי.
  אכן במערכת מים אפורים קיים זיהום של פתוגנים (חיידקים רעים לצורך העניין). ולכן חשוב שהמערכת תהיה בנויה נכון. חשוב שהמיכל יהיה סגור החל מכניסת המים אליו וכלה ביציאת המים בטפטוף תת קרקעי בדשא ובטפטוף מכוסה במעט אדמה ביתר החצר.
  חומרים המוכנסיםפ למיכל כמו הבקטריה בה אנו משתמשים מיועדים לטיפול בבוצה הנוצרת במיכל ולא לטיפול בחיידקים. באלה ניתן לטפל אמנם אך המחיר יהיה יקר מדי. הפתרון הוא עבודה נכונה במערכת נכונה.
  ללא כל ספק שימוש במיכל קטן מקטין את רמת הזיהום במים וכך גם מספר הריקונים ביום.
  בהצלחה
  מוטי

 64. המלצה לגבי נוזל כביסה אקולוגי.

  השימוש במי כביסה היא שאלה שעולה שוב ושוב.
  לדעתנו כדאי לשקול את השימוש בהם: בכל מחזור של מכונת כביסה נשפכים בין 80 ליטר (למכונה ישנה) ל- 49 ליטר (למכונה חדשה).
  נוזלי הכביסה האקולוגיים הם החומרים הידידותיים ביותר לאדמה. כמויות המלחים בהם קטנות בהרבה מכל אבקת כביסה שהיא כך שלאורך זמן הקרקע לא מומלחת והפירוק מהיר יחסית.
  גם מחירם ירד בתקופה האחרונה. כך למשל ניתן למצוא ברשת עדן מרקט, שלה מספר סניפים ברחבי הארץ את נוזל הכביסה של ecofreind ב33 ש"ח ל- 4 ליטר ואת מרכך הכביסה שלהם ב- 24 ש"ח ל- 4 ליטר.
  מניסיונות בנוזלי כביסה אלה – בתחילה נדמה כי הכביסה יוצאת כמעט ללא בישום, אולם לאחר זמן מבינים שפשוט התרגלנו לכסאח של חומרי ריח סינטטיים. יהיו שיחשבו שהכביסה נעימה יותר במצב זה, אחרים יחשבו הפוך. גם אפקט הניקוי עדין יותר. הדבר בולט במיוחד בכביסה לבנה. זה לא הלבן של טייד, לפעמים נשאר איזה כתם שצריך להורידו ביד.
  בקיצור – מומלץ בחום, אבל לא לכל אחד.

  פעמים – מחזור מים אפורים – http://www.twice.co.il

 65. ערן פעמיים,
  לכאורה אתה צודק, אבל, (לצערי תמיד יש אבל) אנא על תטעה. סינון מיטבי ימנע היווצרות בוצה לכאורה. אך גם בשיטת הסינון שאתה מציע, לא ניתן לסנן את השומנים המגיעים בצורת אמולסיה במים. שומנים אלה הם יוצרי הבוצה ואז בבוצה מתיישבים אותם חיידקים אנאירוביים יוצרי הסירחון הנורא.
  מסתבר שהפתרון הוא טיפול ישיר בבוצה הבלתי נמנעת.
  מוטי

 66. ערן מפעמיים
  גם הגבתי למה שכתבת פעמיים.
  שוב אתה צודק בעקרונות אך שוגה בפרקטיקה.
  אין ספק שחומרי הכביסה האקולוגיים הם THE BEST אך שמע לי, דון קישוט היה רק אחד וגם סנשו פנשה לא תמצא היום יותר.
  לא לי ולא לך לא ניתן המנדט לחנך את העולם. רוב רובו של הציבור לא יצרוך אבקות כאלה גם אם יהיו באותו מחיר כמו אלה הקונבנציונליות. אלה החיים. מנקודה זו צריך להוציא את הכי טוב.
  מאז שנת 2006 בה נכנס לתוקף חוק הבורון המצב די טוב ואין יותר צורך להלך אימים על הציבור.
  נוזלי הכביסה הרגילים אינם מכילים מלח כלל.
  אבקות הקומפקט מכילות רמת מלחים סבירה ושטיפה.
  הבעיה היא בשימוש באהקות בשקים הגדולים בהן משמש המחלח כמלאן. באלה צריך להלחם.
  אף כאן המלחמה היא כבר בגבולות ההגיון ובטווח השיכנוע.
  אבקות הקומפקט ונוזלי הכביסה מכילים כמות יפה של זרחות ואשלגנים והם יעילים ומועילים לגינה המושקית הבהם. אני מדבר מנסיון של מאות מערכות בארץ ובחו"ל במשך קצת העל עשור.
  תודה
  מוטי ניר

 67. שלום מוטי,
  קראתי את השאלות ותשובותיך, מרשימה סובלנותך לענות שוב ושוב על שאלותינו.
  מספר שאלות ברשותך:
  1. אני מתכנן להתחבר לקו מיים אפורים (מקלחות + מכונת כביסה) להשקיית הגינה (טפטפות), תוך שימוש במיכל מים (עד 200 ליטר כהנחייתך) ומשאבה טבולה, לא ברור לי האם חייבים מסנן ואם כן איזה?
  2. כיוון שהמיכל קטן יחסית וממוקם מתחת לבית, אני מעוניין שיכיל פתח OVERFLOW לביוב למקרה תקלה במשאבה, פתח זה יתחבר לקו הביוב (עשיתי חישובי גובה רלוונטיים), אך אני חושש מבעיית ריח באיזור המיכל ובחצר עקב החיבור לביוב ואי יכולת להשתמש במלכודת ריח, אשמח לרעיונותך? מה הגיבוי לתקלה במשאבה?
  3. מי כביסה מכילים לא מעט סיבי בגדים, האם לא אופייני סתימה בטפטפות עקב קוטן החרירים?
  4. האם הלחץ אותו מייצרת משאבה טבולה קטנה סטנדרטית מספק לטפטפות? יש המלצות ספציפיות למשאבה?

  תודה,
  אסף

 68. בכתבה המקורית ובתגובות שונות, נאמר כי ישראל מאד מפגרת אחרי העולם הנאור בשימוש במים אפורים.
  האמת הפוכה – ישראל היא המדינה המתקדמת בעולם בניצול קולחין להשקיה.
  נכון להיום, מעל 70% ממי הקולחין מושבים להשקיה ואנו ממשיכים לפתח ניצול גם של שאר המים. המדינה השניה בעולם בניצול קולחין היא ספרד עם ניצול של בסביבות 20%.
  מנקודת ראותו של האזרח – התושב, ניצול מים אפורים הוא פתרון טוב לשימור הגינה במחירי המים הגבוהים ובמחסור הנוכחי.
  מנקודת ראות המדינה, המים מנוצלים היטב. כל ניצול של מים אפורים לצורכי גינון, יגרע מהשימוש במי קולחין להשקיה חקלאית. היום כמות המים המושבים להשקיה עולה על כמות המים השפירים והחקלאים מתבססים על מים אלה.
  בנוסף, אי אפשר להתעלם מהסכנות הבריאותיות שנובעות מתחזוקה גרועה של מתקנים. בהתחלה תמיד מתלהבים ובהמשך לא פעם מזניחים. משרד הבריאות יכול לפקח על מאות מתקני טיפול בשפכים אך אינו יכול לפקח על עשרות אלפי מתקנים של מים אפורים הפזורים בכל המדינה.
  מי שרוצה להקים מערכת של מים אפורים, יוכל לעשות זאת באחריותו המלאה.
  מכאן ועד חקיקה המחייבת שימוש במים אפורים כמו שהוצע ע"י מספר חברי כנסת הדרך רחוקה. הצעתם מהווה ראיה נקודתית של הנושא ולא ראיה מערכתית רחבה.

 69. לחזי ביליק ואחרים.
  אכן ישראל מתקדמת בניצול קולחין. אני לא יודע עד כמה ה"פרסומת" של 70% נכונה (אפשר למדוד את זה איך שרוצים – למשל ממי הקולחין הנאספים, ולא ממי הקולחין הכלליים – שכן מרוב התקדמות בישראל, יש אחוז ניכר של משקי בית שלא מחוברים לאיסוף הביוב למכוני טיהור…)
  ואשר לסיפור הנהדר שבעלי גינות המשקים במיים אפורים "גוזלים" מים מחקלאים, מעולם לא הבנתי את האמירה הזו, ממש הגיון צרוף. דהיינו הם צריכים לספק לחקלאים מים אפורים ולהשתמש במים שפירים…
  כמות המיים שהגינות גוזלות, גם אם כל הגינות בישראל יושקו במיים אפורים הוא ממש זניח, שהרי מדובר רק ולצערנו, במיים של בתים צמודי קרקע ורק במקומות שאפשר לאסוף מי קולחין בנפרד.
  ואשר לסכנות הבריאותיות, שבלי שום ספק קיימות – הקפדה על הכללים מונעת אותן. גם כאן ההגיון אינו עובד – משל יאמרו שלא כדאי להשתמש בחשמל מפני שאפשר להתחשמל חו"ח ולא להלך ברחובות כי אפשר להדרס וכו'

 70. אסף כ. אביב
  נדמה לי שעניתי לך גם במייל האישי אך מה לא עושים לטובת כולם.

  1.כמובן שחייבים מסנן. הסינון חייב להתחיל עוד לפני המיכל ראשית כדי להקטין בו את העומס באורגני ובכך להקטין את הריח הרע שיהיה במים. לאחר מכן לשם ההגנה על המשאבה, משאבות ברמה קונבנציונלית לא יחזיקו מעמד בעומס הסיבים שמגיע ממכונת הכביסה וגם ממקלחות (שערות ועוד). הטפטפות הן רק במקום השלישי ברשימה וכמובן שגם הן תסתמנה.
  2. גלישה לביוב היא חובה במערכת מים אפורים. ביציאה יש להתקין סיפון כמו זה המורכב מתחת לכיור או כזה שנבנה לבד. לפני הפעלת המערכת יש לודא שהסיפון מלא במים שפירים וישמש כחוצץ בין מערכת הביוב לבין המיכל. ניתן גם להשיג שסתום ביוב אל חוזר לביוב.
  3. כדי "להניע" טפטפות (רוב הטפטפות הן טפטפות מתווסתות) דרוש לחץ הגבוה מזה של המשאבה הרגילה הנמכרת בחנויות. נדרשת משאבה בעלת לחץ הגדול מ1.5 אטמוספירות. יש עוד נתונים נדרשים אך לא כאן המקום לפרטם.

  הקפד על בניה נכונה.
  אתה עומד להשקיע כסף רב וטעויות קטנות יגרמו לך מהר מאוד לנטוש את המערכת אם תיצר ריח רע או תדרוש תחזוקה רבה. אני פוגש מערכות כאלה מדי שבוע והרבה.
  בהצלחה
  מוטי ניר

   

 71. תגובה לחזי ביליק
  הרגזת אותי ידידי (סתתתתם).

  ידידי היקר אתה טועה ומטעה. אך אין זו אשמתך אלה אשמת הפרסומים המטעים שמפרסמים אלה המעונינים בכך ואלה הנוהים אחריהם מגלל חוסר הבנה ממש כמוך ואני מניח שבתמימות.
  אמנם ישראל משיבה 70% ממי הקולחין ומובילה בכך בעולם. אך האם זו סיבה להסתפק בכך?
  ומה עם עוד 30% הנותרים?
  האם ידעת שבנגב המערבי שופכים לנחלים כ – 10 מיליון קוב מי ביוב מטוהרים כי אין להם איך לאגור אותם? (לא באשמתם אלה באשמת המדינה).
  האם ידעת כי יש עוד 100 ישובים בגליל שאינם מחוברים למתקן טיהור ומזרימים את המים לנחלים במצב גולמי?
  האם ידעת שבישראל את מי הגשמים מהרחובות מעבירים לנחלים ומשם לים? האם אי אפשר להעבירם למאגרים ולטהרם להשקיה?
  האם ידעת כי בבנית בית אסור לחבר את מי המזגנים לביוב? ויש לשפכם אל פני השטח.
  עד כאן לגבי מדד הטמטום.

  עכשיו לצד הפרקטי של האזרח.
  האם אני ואתה גרמנו למשבר המים הנוכחי. לא!!!! (אתה מסכים?) אזי למה קונסים אותנו ב20 ש"ח לכל קוב שאנו צורכים בגינתנו?
  שיקנסו את האחראים למחדל. אלה מקבלים משכורות נאות וגם אותן אתה משלם בשיטת קנס אחרת שנקראת מס הכנסה.
  ואתה מתפלא שכל אחד מאיתנו מנסה להתחמק מתשלום הקנס הלא צודק הזה ואכן אחת השיטות היא התקנת מערכת מים אפורים.
  וכאן אני חייב לשפוך את ליבי: אני מקבל מדי שבוע מאות מיילים (וזו לא הגזמה לפני מספר שנים קיבלתי החלטה אישית שאענה לכל מייל ולא משנה כמה מטופשת לפעמים השאלה בו. אגב רובן נפלאים) הדבר המדהים במיילים אלה הוא עד כמה האזרחים במדינה מוכנים לעשות לטובת החיסכון במים. לא תאמין כמה ביזרי יכול להיות המעשה אחד הזמין גיגית פח גדולה המתאימה בדיוק לרצפת המקלחת וכל המשפחה מתקלחת לתוכה את המים שואבים בתום המקלחת עם משאבה לחצר. אחרים ורבים אינם שוטפים את הניאגרה לאחר ההשתנה. ועוד ועוד ועוד.
  למנהיגי הציבור הזה לא מגיע ציבור איכותי כזה. אבל לציבור הזה בודאות לא מגיע מנהיגים כאלה.
  ועד כאן לגבי מדד הזלזול באזרח ואולי נקרא לו מדד הנבזות.

  ועכשיו לסכנות ולסיכונים וכאן אני חוזר על עצמי כמו תקליט מקולקל( למי שזוכר מה זה תקליט).
  שמע ידידי, אני יודע שתורתנו הקדושה מייחסת לנו חוכמה שאין לגויים אבל, 49 חוקים מעודדי שימוש במים אפורים חוקקו בעולם חלקם במדינות שאנו קוראים מפגרות (שהרי כמות הקבין של החוכמה שניתכו עלינו עצומה) כמו ירדן, ערב הסעודית, עומאן, קפריסין ועוד. אך ראבק! רוב החוקים חוקקו במדינות מתקדמות: 13 מדינות בארה"ב, באוסטרליה, בניו זילנד, ביפן, באנגליה, בגרמניה, ועוד ועוד (נגמר לי האויר)
  קום אתה ונציגי משרד הבריאות ותגידו בקול רם תשמעו אלה מדינות מתאבדות שהדאגה לאזרח מהן ונלאה ומצידם שתעלה רמת התחלואה וכך הלאה וכך הלאה.
  ידידי בדקתי ומצאתי כמו שאומרת ג. יפית, חלוקת הקבין של החוכמה נעשתה באופן שווה בין יהודי ארץ ישראל ובין המדינות המפותחות. ויש אף מי שאומר שבארץ הקודש ירדו קצת פחות קבין מבשאר העולם. לאור מצב משק המים ומי שהביא אותנו אליו אני נוטה להסכים.
  לסיכום שמע נא ידידי, שלא יעבור בראשך אפילו לרגע שיש לי משהו נגד המדינה חלילה. כאן נולדתי כאן נולדו גם ילדי.כאן שירתתי בצבא (בשירות קרבי). כאן אני חי באושר ובעושר. אבל בחייאת תשחררו אותנו מהשטויות. ותנו לחיות בלי סיפורי סבתא.
  תודה ושבת שלום
  מוטי ניר

 72. כתבה מצויינת !!!

  תודה גם למוטי הנפלא

 73. אתר מים האפורים http://gray-water.co.il/index.php

  פורום המים האפורים בישראל

  כל מה שרצית לשאול על מחזור מים אפורים

 74. יש בביתי הפרדה: מי מכונת הכביסה לחוד, מי המטבח לחוד, וכל השאר. הבנתי מקריאתי באתר ששני האחרונים הם מים שחורים ואינם טובים להשקיה.
  מה אני יכולה לעשות ומי יכול לעזור לי בכך כדי להשתמש במי מכונת הכביסה להשקיה. גינתי גדולה,500 מ"ר, הרבה דשא, כעשרה עצים והרבה שיחים. כרגע הדשא יבש, ומערכת ההשקיה שהיתה (כולל מחשב) גם היא לא מתוחזקת.

 75. מוטי שלום
  ראשית חובתי לברך אותך על פועלך- לדון קישוט לא היה קהל כפי שיש לך…
  קטונתי אבל אל תתן לדבר להחליש אותך-שנאמר: מוטי העם איתך!!!
  איזה באסה לפני 3 חודשים קברתי מיכל של קוב וחצי ודווקא שמתי מסנן טבעי חצץ עם צמחים ובאמת הבוצה מינורית בהשוואה ללפני התקנת הביו-פילטר. לפני זמן קצר הבנתי שחייבים לבצע שאיבה מדי יום ובאמת כל יום אפילו אם חזרתי מאוחר אני מרוקן את המיכל. ובכל זאת האם אני חייב להחליף אותו או שיש דרך אחרת? לא הבנתי מכל העסק אם יש דרך להתמודד עם הריח. אודה על תשובתך. אתה לא מאמין איזה עניין ורצון יש בציבור לכל הנושא אבל הבורות מתחברת לעצלות ואפקט העדר…שבת שלום!!!

 76. מוטי שלום,
  האם יש אפשרות ליצור אתך קשר בנוגע להדרכה מעשית?

 77. מוטי שלום כל הכבוד אתה עושה עבודת קודש!!! בימים אלה אני מסיימת בנית 2 צימרים ברצוני להשתמש במי הגקוזי להשקיה ללא מיכל מים אלא מתוך בריכת נוי עם צמחים האים זה אפשרי??? וכיצד???
  במידה ולא מה בדיוק נדרש לאגירת מים והשקיה במיכל ומה העלויות

 78. הי חוה
  סליחה על התשובה המאוחרת מאוד וזה נכון לכולם אך התקופה לחוצה לשמחתי או לצערי איני יודע להחליט.
  בכל מקרה, למקרה הפרטי שלך
  אכן צדקת לגבי מי המטבח כמו השירותים הם מים שחורים. כל השאר ניתן לשימוש.
  לגבי גינתך אנא שילחי לי מייל למייל האישי ואשמח לתת עצה טובה. אל תשכחי לציין את מקום מגורייך. המייל: adrom.greywater@gMail.com
  תודה
  מוטי

 79. לניר וגם למשה אנא פנו אלי במייל הפרטי לקבלת עזרה.
  את המייל ראו בהודעה קודמת
  תודה
  מוטי

 80. ליאורה שלום
  מערכת הצימרים שלנו עובדת כבר במקומות רבים אשמח ליעץ אך לא כאן המקום לכך בבבקשה פני אלי למייל הפרטי.
  מוטי

 81. אני יכול בקלות לאגור מיים אפורים (כביסה 1-2 מכונות ליום + מדיח לפחות אחד ביום) לתוך חבית (160 ליטר)
  אני משתמש בחומרי נקיון מתאימים ומתפרקים.
  בערב (עוד באותו יום) אני עושה משקה באופן פרימיטיבי עם מזלף ידני.
  בסיום היום את היתרת המים, אני מזרים לביוב.
  האם אני חשוף לסיכון בריאותי מהתצברות חדקים או סכנה לדשא/ לצמחים/אדמה/מי תהום .

 82. [...] מה, עושים בעיות. אם מישהו רוצה להוריד תכנים מהאינטרנט לשימוש חוזר כדי לחסוך ברוחב פס – לא מאפשרים. ובכלל, ידעתם ששימוש [...]

 83. האם לפי הוראות משרד הבריאות מותר למחזר מים אפורים קלים דהיינו רק מהמקלחת ולהשתמש במים האלו למקלחת או רק להשקיה ולאסלות?

 84. שלשום מנחם
  משרד הבריאות אינו מבין מים אפורים קלים כבדים או בינוניים. מבחינת משרד הבריאות לא קיים המונח מי אפורים, מים שחורים, דלוחיןאו אחרים. משרד הבריאות מכיר רק ימילה אחת והיא קולחין או עוד אחת שופכין או עוד אחת מי ביוב ויש עוד.
  אז תפסיק להיות אופטימי ואל תשאל שאלות קיטבג(אל תעלב סתם ציניות)
  מוטי

 85. שלום,
  אני נכנס לבית חדש (בשכירות) שבו יש הפרדה למים אפורים של כיורים ואמבטיות בלבד עם צינור אחד שפשוט מגיע לגינה
  האם ניתן להשתמש בסבון אקלוגי ולהזרים את המים ישירות לגינה?
  האם זה יגרום לריחות לא טובים, או לזהום הסביבה?
  היכן רוכשים סבון אקלוגי, האם יש גם חומרי ניקוי לאמבטיה והכיורים שהם אקלוגים?
  תודה
  אלי

 86. שלום,

  תודה על הידע והאינפורמציה שאתה חולק עימנו(הציבור)

  אני מעוניין לבחון מערכת טיהור על בסיס אגן ירוק בבית פרטי. ישנן מס' חברות אשר מציעות מערכות מסוג זה אולם אינני שקט לגבי האינפורמציה שאני מקבל מהן.

  אשמח אם תוכל להבהיר מס' שאלות.

  האם אין חשש של הצטברות בוצה במיכלי ההדחה?
  האם ניתן להשתמש במים בסוף התהליך כבסיס לבריכת דגים?
  האם יש חשש ממטרדי ריח? ואם כן האם ניתן לטפל בהם?
  האם לצורך שימוש במים האפורים בהשקיה בטפטפות או בשימוש נ באסלות יש צורך בהגברת הלחץ?

  שוב תודה,

  זאב

 87. אלי שלום
  סליחה על התגובה המאוחרת
  אין כל קשר בין סבון אקולוגי וחיידקים במים.החיידקים אינם באים מהסבון.
  ניתן להזרים את המים ישירות לגינה ללא כל ספק. אך אזי ההשקיה תהיה בנקודות קטנות בלבד במקום על ידי טפטוף המפזר את המים היקרים הללו על פני שטח גדול לטובת צמחים רבים.
  בענין החידקים, שפיכת המים בשלוליות ע"י צינור מסוכנת במידת מה. המים בעלי פוטינציאל בקטריאלי גבוה משל מים שפירים. פיזורם בשלוליות מסוכן אם ילד או בעל חיים ישתכשך בהם. מה שלא קורה, שוב, בטפטוף.
  סבונים וחומרי ניקוי אורגניים/אקולוגיים ניתן לרכוש בחנויות הטבע בקלות.
  מוטי

 88. זאב
  עסקתי בנושא האגנים הירוקים בתחילת דרכי. בשלב מסוים החלטתי והבנתי שהכוון אינו נכון מבחינתי. חיפשתי דרך להפיץ מערכות בקנה מידה גדול ולהפוך את הנושא לנחלת הכלל.
  מערכת מים אפורים הבנויה נכון היא נפלאה. אך עלותה חייבת להיות כ – 12-15 אלף ש"ח לפחות.
  מחיר כזה הופך את המערכת ליקרה מדי למרבית האנשים.
  התתוצאה היא שחברות רבות מציעות מערכות אגן ירוק במחירים מצחיקים אך אני קובע בנחרצות זה אינו אגן ירוק אלה צחוק מהעבודה.
  ישנן בארץ מעט חברות הנצמדות להנחיות ומתעקשות לבנות את האגנים נכון.
  אם מישהו מציע לך לפתור את הנושא במיכל או שניים בגודל של 1 מ"ק ,תברח מהר.
  מוטי

 89. שוב לזאב
  בלהט התשובה שכחתי לענות לחלק משאלותיך
  כמובן שבניית אגן ירוק באופן נכון עונה למרבית שאלותיך בנושא הבוצה הריח והשימוש לדגים.
  לגבי הגברת הלחץ התשובה היא כן.
  מערכת טפטוף כדי שתעבוד נכון דורשת לחץ של כ- 1.5 אטמוספירות לפחות.
  גם בניאגרה כדי לדחוף את השסתום יש צורך בלחץ כל שהוא שאיני יודע מה הוא מאחר והוא משתנה על פי סוגי הניאגרות.
  תודה

 90. לאחר שקראתי היכן ניתן למצוא חברות מורשות שמוכרות ציוד להתקנה של מערכות טיהור מים אפורים ביתית? ומה העלות בגדול של מערכות כאלה?
  תודה גלבוע

 91. לגלבוע
  אנא פנה אליי במייל בציון מקום מגוריך ואוכל להפנותך לאח מאנשי השטח שלנו למתן תשובות.
  adrom.greywater@gmail.com

  מוטי ניר

 92. בס"ד
  שלום ותודה למפרע על היעוץ.

  יש לי מערכת מים אפורים עם משאבה טבולה שמופעלת אחת ליום באמצעות "שעון שבת מקומי" האם יש צורך להשתמש בבקטריות?

  על איזה בקטריות לטיפול במים אפורים אתה ממליץ?
  מה המחיר של הבקטריות?
  האם מוכר לך "WASTE GO®" והאם ה"חומר" מומלץ?

  מהי שיטת הישום המומלצת?

  בחלק מהמאמרים באינטרנט מומלץ ליישם "אקונומיקה" לתוך המיכל. האם זה לא יחסל את הבקטריות?

  תודה שלמה כוכבא

 93. שלום,
  מספר שאלות לגבי מערכת מים אפורים:
  1. גינת ביתנו מכילה בעיקר עצי פרי וצמחי תבלין וכן שיחי נוי (הערכה גסה יחס של 70%-30% ), האם כדאי להתקין מערכת מים אפורים, בהתחשב בכך שלא נשקה בהם את רוב הצמחים והעצים?
  2. האם האיסור להשקות צמחי מאכל במים אפורים חל גם על עצי פרי?
  3. האם בשימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים עדיין אין להשקות צמחי מאכל במים אפורים?

  תודה על התשובות!

 94. לשלמה כוכבא.
  אם אתה שועל כל כך הרבה שאלות על בקטריות, משמע יש בעית ריח רצינית.
  ואם יש בעיה רצינית חפש אותה במקום אחר לא בבקטריות.
  המשמעות היא שהסינון בכניסה למיכל גרוע או לא קיים ובמיכל נוצר עומס אורגני כבד. אתה חייב לפתור את הבעיה הזו קודם לכל כי הבקטריות למיניהן יודעות לתת פתרונות מינוריים ומקומיים.
  רד מהאקונומיקה פתרון קטלני לצמחיה ולקרקע.
  מוטי

 95. עדי שלום,
  תשובות לשאלותיך:
  השאלה אם כדאי או לא להתקין מערכת מים אפורים אינה קשורה לתמהיל צמחי הנוי והתבלן בגינתך.
  השאלה נוגעת יותר למספר הנפשות בבית וכמה מים הן אפורים הן מייצרות (כ – 70 ליטר ליום).
  ומאידך מה גודל הגינה? (האם יש מה לעשות עם המים הללו המופקים מהבית)

  עצי פרי ניתן להשקות במים אפורים וכך גם כמובן גם עצי וצמחי נוי.
  יוצאי הדופן הם צמחי התבלין והירקות אותם יש להרחיקם ולהשקות במים שפירים (לא קשה טכנית )

  האיסור להשקות אותם במים אפורים אינו קשור לחומרי הניקוי בהם אתה משתמש אלה לזיהום הבקטריאלי המצוי במים. חומרים אקולוגיים לא הורגים חיידיקם וחבל שכך.

  מוטי

 96. מוטי שלום

  קימות מערכות אשר מאפשרות שימוש במים אפורים ללא מיכל אגירה
  מה דעתך בעניין?

  האם בכל זאת יש שוחה נפרדת לקליטת הנוזלים

  אודה על תשובתך

 97. גלבוע שלום

  אם אתה מחפש מערכות מיחזור מים אפורים, אתה מוזמן להכנס לאתר נקו – צרכנות אקולוגית.
  מיחזור מים אפורים:
  http://www.neco.co.il/%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%95%D7%AA_%D7%9E%D7%99%D7%97%D7%96%D7%95%D7%A8_%D7%9E%D7%99%D7%9D_%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D_2

  חגי

 98. מוטי שלום ,
  אני בשלב של גמר תכנון הבית.
  בכוונתי להתקין מערכת להשבת מים אפורים לרבות מי מזגן.
  ראשית, אני חייב לציין שלמדתי המון מהמאמר והתשובות שלך בפורום.
  יחד עם זאת יש לי מספר שאלות :
  להבנתי קיבולת המיכל הינה 200 ליטר וכאשר המיכל מתמלא ההשקיה נכנסת לפעולה ללא קשר לשעה ביום (או בלילה) :
  שטח הגינה המתוכנן יעמוד על כ- 150 מ"ר. אני מניח כי כמות המים האפורים לא תספיק. איך מתבצעת השלמת השקיה?
  מה קורה בעת היעדרות למספר ימים (חופשה…) ?
  האם שיטת הטפטוף אינה גורמת להמלחה של הקרקע ?
  איזה תחזוקה נדרשת מעבר לניקוי מסננים ? כלומר, האם נדרש טיפול במיכל מעת לעת ?
  ציינת כי הטפטפות נמצאות בסדר שלישי היסתמות. אני מבין כי הטפטפות טמונות בעומק של מספר ס"מ בקרקע. ראשית איך יודעים כי הגיע זמנן. שנית איך מחליפים ?

  ובסופו של דבר- האם אתה מוכר ומתקין מערכות כאילו בבתים פרטיים ?
  בברכה ,
  זהר

 99. מוטי שלום
  אני משתמשמת מזה שנה במים אפורים להשקיית הגינה.
  המים הם מי מיקלחת וברז אמבטיה בלבד,שזורמים ישירות לגינה עם מסנן מכאני בדרך.
  בינתיים אין שום תופעות בצמחיה ואין ריח.
  אגרונום מהמשתלה אמר לי שהמים האלה יזיקו לעצים בעתיד.
  הוא טען שהסבון יצטבר ויזיק לעצי פרי תוך 5 שנים.
  האם זה נכון?
  הוא המליץ לא לדשן ב 20 20 כדי לא להחריף את הבעיה.
  מה דעתך?

 100. [...] הקטגוריה הכי נצפית הייתה (כמה לא מפתיע) – מים, והכתבה הכי נצפית מספר דברים על מים אפורים. [...]

 101. מוטי שלום
  התקנתי בביתי מערכת "אגן ירוק", כלומר בריכה מלאה חול וחצץ הקולטת את מי המקלחת והכיורים, המים זורמים ממנה בגרוויטציה לחבית בנפח מאתיים ליטר, אני מחפש משאבה טבולה לחבית זו, שתדע לספק מים לטפטפות שלנו- כ 40 מטר טפטפות בקוטר 17 מילימטר. בלי להישרף בשל התנגדות הטפטפות. האם תוכל להמליץ לי על משאבה מתאימה?? (כלומר, שם יצרן ודגם).
  בתודה מראש
  רגב

 102. שלום לכולם
  ראשית התנצלות על כך שאני מגיע לכאן לעתים רחוקות מדי גם לטעמי, אך עקב לחץ בעבודה איני מצליח לבקר ולענות בזמן אמת.

  אני נשאל רבות על מערכות ללא מיכל אגירה ורציתי להגיב בנושא.

  תחילה והחשוב ביותר. כל התקנה של מערכת מים אפורים היא ברכה למשתמש למשק המים ולכולנו ועכשיו לכמה השגות בנושא.

  א. למערכת אין אכן מיכל אגירה. המים יורדים אל צינור קצר (מעין ניפל של צינור ביוב) ובו המשאבה וממנו יוצא גם צינור גלישה לביוב.  המשאבה מתחילה לעבוד מיד עם הגעת המים והיא משתמשת בצנרת הטפטוף כמיכל. הצנרת מתמלאת ומתחילה בהשקיה מידית.  וכאן שתי בעיות רציניות: 1. צנרת הטפטוף היא צנרת עם נגר כלומר בסיום ההשקיה המים ממשכים לצאת מהצינור כדי שזה יתרוקן לפני ההפעלה הבאה וזאת לעומת צנרת הטפטוף המודרנית שהיא בד"כ צנרת אל-נגר המונעת את יציאת המים מהצנרת בהעדר לחץ. 2 קיבול הצנרת הוא מוגבל כמובן. בחשבון שעשיתי, נפח צינור באורך של כ- 100 מ' ויותר יהיה כ- 30 ליטר. כך שבעת שחרור אמבטיה למשל יעברו מרבית המים אל צינור הגלישה לביוב, בלא שהמשתמש ידע על כך. להערכתי עוברות כמויות לא מבוטלות של מים אל הביוב בהעדר מיכל אגירה.

  ב. למערכת אין תת מערכת המספקת גיבוי של מים שפירים. כך שיש צורך להתקין מערכת השקיה כפולה לצורכי גיבוי, בעת נסיעה לחופשה למשל.

  ג. חסרון נוסף נוגע לציבור הדתי. מאחר וכל שימוש במים ולו גם הקטן ביותר גורם להפעלת המערכת. כך שיש קשר בין השימוש להפעלה הנוגע בעיקר לשמירת השבת. בעת שבמיכל אגירה ההפעלה היא אקראית ואינה קשורה למשתמש.

  ד. יחסית למערכת ללא מיכל אגירה מחירה גבוה מדי

  תודה
  מוטי

 103. זהר שלום
  ראשית שליחה גם לך על האיחור המשמעותי בתשובה.
  אכן בהשקיה במים אפורים, שיטת ההשקיה משתנה. בד"כ אנו רגילים להשקיה ע"פ דרישת הגינה, לכאורה (ON DEMAND). בהשקיה במים אפורים אנו עוברים לשיטת השקיה ע"פ ההספקה מהבית (ON SUPPLY). בעיקרון אין הבדל בין השיטות אך יש צורך ב"סוויץ" קטן בראש (הראש שלנו כמובן).

  בגינה בגודל שציינת של כ 150 מ"ר יש לבחון מספר פרמטרים: 1. מהי כמות המים המופקת מהבית, החשבון המקובל הוא כ- 70 ליטר מים אפורים לנפש ליום. לאחר ביצוע ההכפלות נדע מהי כמות המים העומדת לרשותנו. עתה נבחן את צרכני המים. נעשה רשימה של קבוצות הצמחים בגינה. למשל, קבוצה אחת תהיה גדר חיה (כמה צמחים). עצי פרי ונוי (כמה עצים). מדשאה (שטח במ"ר) ועוד. עכשיו נחשב כמה מים צורכת כל קבוצה. (אנא שלח אלי מייל ותקבל טבלת צריכה מקובלת לסוגי הצמחים השונים שהוכנה לטובת לקוחותינו). בשלב זה נחליט לאיזו קבוצה אנחנו רוצים ליעד את המים האפורים ולבסוף נדע בחשבון פשוט לאיזה שטח יספיקו המים. (אם נשמע מסובך זה ממש לא). לקבוצות שהוצאנו מהרשימה בגלל חוסר במים אפורים נתקין מערכת השקיה רגילה ונשקה אותם במים שפירים. ואולי נחליט שאינם נחוצים (מדשאה למשל, מנקודת ראותי הפרטית כמובן). זכור מערכת מים אפורים אינה מייצרת מים. היא דואגת שנשתמש בהם תחילה וננצל אותם. משפחה בת 5 נפשות תייצר כ- 350 ליטר מים אפורים ביום. גם אם תהיה להם גינה של 10 דונם (מקרה אמיתי), נוכל להשקות רק שטח שמספיקים לו 350 ליטר מים אפורים. כדי לקיים את היתר יש להשקות במים שפירים או ליבש. לגבי היעדרות מהבית: במערכות טובות יש מערכת גיבוי היודעת לזהות היעדרות מהבית ומעבר אוטומטי להשקיה במים שפירים ע"י מתקן חכם שאינו מאפשר לעולם מגע בין שני סוגי המים.
  סיפורי המלחת הקרקע הם בגדר אגדות אורבניות שמסתובבות ברשת כבר זמן רב. אתה מוזמן לבקר בגינתי המושקית כך כבר 12 שנה.
  כן את המסנן יש לשטוף מעת לעת ואני ממליץ גם לשטוף את המכל אחת לשנה שטיפת המסנן לוקחת כ 10 דקות ושטיפת המכל כחצי שעה.
  לנושא הטפטפות והסתימות בהן כנראה שלא הובנתי כראוי. הטפטפות אין נסתמות כל כך מהר. ראשית יש להתקין מסנן גינה איכותי בין המערכת לטפטפות ממש כמו במערכת טפטוף רגילה. גם בטפטוף טמון אנו משאירים קצה גלוי היוצא אל מעל לקרקע ובו כיפוף קשור או ברזון שטיפה. אחת לזמן יש לבצע שטיפה והמערכת חוזרת לעצמה בד"כ. במקרה של סתימה בלתי ניתנת לפתיחה יש לחשוף את הצינור בקטע שהצהיב ולהחליף חתיכת צינור. אני מוכרח לציין כי למרות שביצענו שטחי טפטוף טמון לא מבוטלים עד כה. לא יצא לי לראות צינור שנסתם ולא נפתח ע"י שטיפה. ניתן גם להזרים חומר אורגני הפותח סתימות ללא פגיעה בצמחים, אך לא כאן המקום לתת הדרכה לכך. לסיום אני אכן מייצר ומשווק מערכות לבית הפרטי ועוד כמה וכמה מערכות העוסקות בשימוש יעיל במים.
  תודה
  מוטי
   

 104. שירה שלום וסליחה גם לך על האיחור בתשובה

  לא הבנתי איך המים זורמים לגינה דרך מסנן מכני שדורש בדרך כלל משאבת לחץ.
  אין שום סיבה שתהיה בעיית  ריחות או תופעות בצמחיה.
  תמסרי בשמי לאגרונום במשתלה בשמי שלעצים לא יהיה נזק לעולם כי אין שם מה שיזיק. סבון אינו מצטבר. הוא מתפרק ואפילו לחומרים יעילים. אני מזמין גם אותו לגינתי המושקית כך כבר 12 שנה.
  הדבר היחיד שאני מסכים אתו הוא שאין צורך לדשן. מרכיבי הסבון מכילים די אשלגן וזרחן יתכן ויחסר מעט חנקן צרוף (N) אך אותו ניתן להוסיף בנפרד.
  תודה ושוב סליחה
  מוטי

 105. רגב שלום
  ברכות על התקנת מערכת אגן ירוק עשית יפה.

  לעניין המשאבה: תקיש בגוגל "משאבות טבולות" ותמצא שלל יבואנים. לא אמליץ על מישהו ספציפי אומר רק שאני ממליץ על יצרנים אירופאיים.
  תשתדל שהמשאבה תספק לחץ של 1.5 אטמוספירות לפחות בד"כ הפרמטר הזה מבוטא במטרים, כלומר על אריזת המשאבה יצוין שהיא מרימה מים לגובה של כ- 15 מ'. משאבות כאלה עולות קרוב ל1000 ש"ח אך משאבה זולה לא תחזיק מעמד.
  משאבה טובה לא תישרף "מהתנגדות" הטפטפות. לעומת זאת היא תישרף אם לא יהיה סינון איכותי לפניה. המים שבמיכל יקררו את המשאבה גם אם היא תעבוד קשה.
  מוטי

  מ

 106. למי שמעונין,
  הוקם אתר חדש ומעניין לבנית מערכת מיחזור מים אפורים, בשיטת אגן ירוק (אחו לח) למי שרוצה לבנות בעצמו בשיטה של עשה זאת בעצמך..
  http://www.water-recycle.co.il/
  בהצלחה!

 107. מים אפורים? זה מתאים לבריכות וואטסו?

 108. מירי שלום
  איני מבין למה התכוונת אם השאלה היא אם ניתן לחבר את עודפי או ניקוז הבריכות למערכת התשובה היא כן) אם השאלה נוגעת לשימוש
  במים אלה בבריכות (דבר שלא נראה לי שאליו התכוונת) התשובה היא כמובן לא!
  בהצלחה מוטי

 109. מוטי שלום,
  בדירתי מותקנת מערכת מים אפורים עם אגן ירוק מקומי.
  שכן החליט שהמערכת לא מוצאת חן בעיניו ופנה בתלונה למשרד הבריאות
  משרד הבריאות כמובן שקפץ על המציאה והוציא מכתב למועצה המקומית והנחיה לפרק את המערכת
  גם פנייתנו למשרד הבריאות בבקשה לקבל תקנות ועל פיהן לבדוק את המערכת כמובן שהגברת בורלא התנגדה וטענה שזה אסור
  מה עושים?
  האם יש להם עילה חוקית לפרק לי את המערכת?
  מבקש תשובה בהקדם

 110. מסכים אם מה שאתה אומר  – באמת מדובר ביחסי ציבור גרועים
  לי יש מהערכת של מים אפורים בבית ואני משתמש בהם להשקיית הגינה 
  ובינתיים הגינה פורחת נפלא

 111. הלוואי וכולם יעברו למים אפורים
  נראה שישראל מובילה בתחום של מערכות ביתיות למים אפורים
  אז קדימה הצטרפו למהפכה הירוקה

 112. טכנולוגיית מים אפורים היא הדבר הבא בישראל. הלוואי ואנשים היו מבינים את המשמעות של טכנולוגיה ידידותית לסביבה זו.

 113. פתרונות בלי השקעה שמצאתי:
  1. את הגינה לא ריצפנו, אלא במקום הדשא שמנו חלוקים קטנים יפים. (צריך להתקין מתחת יריעה)
  2. אנחנו מרוקנים את השטיפה האחרונה בלבד של הכביסה לדליים, ומשתמשים בהם להדחת האסלות עוד באותו יום. בלי שום טיהור – המים יחסית נקיים, ותוך יום אחד אין בעיה של בקטריות.  באותם דליים אנחנו גם אוספים את המים מהצנרת לפני המקלחת, עד שמגיעים המים החמים.  החיסכון אמנם לא מלא, אבל משמעותי, בלי שום השקעה של כסף.

 114. [...] פסולת. הצטרפו לקהילה וגלו עוד רעיונות. חשבו על התקנה של מערכות מים אפורים אם אתם בעלי הבית שבו אתם גרים. קיימות היא תפיסה אחרת של [...]

השארת תגובה

רוצים פרצוף משלכם? הרשמו כאן, הכניסו תמונה משלכם, וזו תופיע בתגובות כאן ובפורומים של האתר (וכן באתרים נוספים). להרשמה.

פרסום באתר הסביבה wellos
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes