hydrosystems wellos
יום שלישי, י"א ניסן התשע"ה, 31 במרץ 2015
ט.ל. החברה לאיכות הסביבה wellos

המזהם משלם: הקופות חוזרות לכנרת

איגוד ערים כנרת חזר בו והחליט לגבות דמי כניסה לחופי הכנרת ביום העצמאות. הסיבה: עשרות טונות של אשפה שהשאיר הציבור בפסח. הנימוק: גביית התשלום תמנע ריכוז נופשים בחופים בודדים

בכל זאת נשלם. הסרת שלט תשלום בחוף הכנרת לפני הפסח. צילום: איגוד ערים כנרת

בכל זאת נשלם. הסרת שלט תשלום בחוף הכנרת לפני הפסח. צילום: איגוד ערים כנרת

כמויות האשפה הבלתי נתפשות שהשאיר הציבור בפסח בחופי הכנרת הביאו את איגוד ערים כנרת לחזור בו מהכוונה לפתוח לציבור את החופים שבאחריותו ביום העצמאות. אמש (ד') הודיע האיגוד כי כל מכונית תחוייב ב-55 שקלים. ב-6 החופים שמפעיל האיגוד: כורסי, חלוקים, לבנון, צינברי, שיקמים וברניקי.

בעקבות אישור חוק הכנרת הוקם איגוד ערים כינרת שקיבל לידיו לפני חודשים אחדים את האחריות למספר חופים. בצעד תקדימי החליט האיגוד לפתוח במהלך הפסח האחרון בחינם את ששת החופים שנמצאים ברשותו "במטרה להחזיר את אמון הציבור בניהול ציבורי של החופים". במהלך מיוחצ"ן היטב הוסרו גדרות ומחסומים בחופים, וצילומי הדחפורים הפורצים את החופים עבור הציבור הופצו לתקשורת.

התוצאה הייתה מחרידה: מאות אלפי נופשים שפשטו על חופי הכינרת בחג, הותירו אחריהם על החוף עשרות טונות של אשפה שכללו בשר, פחמים, שברי זכוכיות והרבה הרבה פלסטיק. לדברי האיגוד רק מעטים מהנופשים לקחו את האשפה שלהם לפחי האשפה.

בתחילת השבוע הודיע האיגוד כי הוחלט לתת לציבור הזדמנות נוספת לשמור על הטבע והחופים, ולהשאיר את החופים פתוחים גם ביום העצמאות. "מדובר על תהליך משותף של הרשויות והציבור", הסבירו באיגוד, "מחובת הרשויות לדאוג להצבת האמצעים לציבור ובאחריות הציבור לשמור על הטבע עם האמצעים שהוצבו לרשותו". כמו כן הוחלט כי במהלך יום העצמאות יתוגברו הפיקוח והאכיפה וזאת לצד המשך מאמצי ההסברה לנופשים על חשיבות השמירה על הכינרת וסביבתה.

אתמול שינה האיגוד את מדיניותו ב-180 מעלות. בעקבות דיון נוסף שנערך הוחלט כי הכניסה לחופים תהיה בתשלום. "גביית תשלום בכניסה לחופים תבטיח ביום העצמאות פרישת נופשים לכל אורך חופי הכינרת", מסבירים עתה באיגוד, "ולא כפי שקרה בימי הפסח בריכוזם ב-6 חופים בלבד בהם הכניסה היתה ללא תשלום".

בחופים המופעלים ע"י רשות ניקוז ונחלים כינרת, הזרוע הביצועית של האיגוד, ייגבו דמי חניה של 55 שקלים ליממה לרכב פרטי (זאת עפ"י חוקי העזר המחייבים). איגוד ערים כינרת העביר לאישור משרדי הפנים והתחבורה הצעה לחוק עזר חדש, לתעריפים חדשים לדמי חניה עפ"י שעות החניה בחוף, הצעה שזכתה לביקורת של מי שטוענים שמדובר למעשה בתשלום עבור רחצה בכנרת. עוד מציינים באיגוד ערים כנרת כי בשבועות האחרונים הוכשרו מקומות חניה במרחק סביר מהחוף לכל הנופשים המבקשים לנפוש ללא תשלום וכי הולכי רגל זכאים להכנס לחופים ללא תשלום.

שתפו שתפו:
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Linkter
 • NewsVine
 • Reddit
 • LinkedIn
 • Netvibes
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Live
 • Google Bookmarks
פרסומת: מבצע אביבי לגולשי הסביבה – ערכת גידול ירקות לילדים

אודות הכותב

חדשות הסביבה

asif bags wellos

2 תגובות עבור “ המזהם משלם: הקופות חוזרות לכנרת ”

 1. האמת – לא כל כך רע שגביית התשלום היא על מכוניות – ככה יהיה תמריץ לבוא בתחבורה ציבורית או באופניים לכנרת

  אנחנו לא יכולים לדבר נגד הנזק של מכוניות ואז לדרוש חניה חופשית בכל מקום
  גם פינוי אשפה הוא לא בחינם

  יש מצב שבו מדובר בשלומיאליות מכוונת של הרשויות – לדוגמה לשים פחים במקום לא נוח ואז להתלונן על הציבור כתרוץ לסגירה מחדשת של החופים

  מה שצריך לבצע הוא ליישר את התמריצים הכלליים עם העלויות האמיתיות
  מה שאומר שאנחנו צריכים לדרוש, לצד כניסה חינם לחופים, למי שבא בלי מכוניות
  גם פקחים שיטילו קנס גבוה על המלכלכים ככה שלאט לאט אנשים ילמדו

  אפשרות אחרת, היא ליצור מצב שגביית הכסף היא על פי יחס מזון לכלכוך – מי שבא לחוף עם כמויות גדולות של מזון ארוז, ידרש בצאתו מהחוף להראות מה הוא עשה עם הפסולת – כשהכוונה שאין משאירים את הפסולת בחוף או בפחים בחוף אלא מחזירים אותה הביתה
  או במיכלים בצפרדעים גדולות במקומות נוחים בחוף

  ככה אפשר גם לבצע תחרות בין החופים – חוף שבו יהיה יותר זבל ינוקה על ידי הרשויות ויגבה בו תשלום גבוה יותר על בסיס חודשי
  אפשר גם לתמרץ בצורה חיובית ולתת כרטיס "נופשים נקיים" שמאפשרים לבעליהם להכנס בחינם או במחיר מוזל לחופים

 2. לאזרח דרור: נראה אותך מגיע לכינרת מתל-אביב ב…אופניים, או בשבת – בתחבורה ציבורית.

  העניין הוא שבחופים, שכביכול נפתחו לכניסה בחינם, אסור היה, מלכתחילה, לגבות שום תשלום שהוא וזאת עפ"י החוק במדינת ישראל. החופים שייכים לכלל הציבור ולא למועצות אזוריות או לעיריות, שהחופים נמצאים בתחום השיפוט שלהן.

  בתכלס, אין שום הבדל בין גביית דמי כניסה לחוף רחצה ציבורי, לבין גביה על כניסה לתחומי עיר או מועצה כלשהן, או נסיעה בדרך ציבורית (ע"ע כביש אגרה פלמחים). הגביה הזאת היא עבריינית. היא מתאפשרת אך ורק מפני שהממונים על אכיפת החוק במדינת ישראל, מבקרים בה לצורך קבלת המשכורת ולמעשה חיים על הירח. היכנס לאתר של עמותת "אדם טבע ודין". הכל כתוב שם, שחור על גבי לבן.

  חידוש הגביה בחופים הציבוריים בכינרת, נעשה מאותה סיבה שבגללה בכלל התחילו בזה: כסף!!! ולעזאזל החוק!!! כל מה שמספרים לך, אלה תירוצים ותפסיק להצדיק ענישה קולקטיבית.

  רק תאר לעצמך, שבכביש בין-עירוני מסויים יש ריבוי תאונות. אז המשטרה, במקום להגביר את האכיפה, תתחיל לגבות כסף מכל מי שנוסע בו. זה לא יקטין את מספר התאונות, אבל מישהו ידפוק קופה יפה על גב הציבור.

השארת תגובה

רוצים פרצוף משלכם? הרשמו כאן, הכניסו תמונה משלכם, וזו תופיע בתגובות כאן ובפורומים של האתר (וכן באתרים נוספים). להרשמה.

ט.ל. החברה לאיכות הסביבה wellos
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes