hydrosystems אגורה. מערכת מקוונת לשיתוף חפצים
יום שישי, ז' ניסן התשע"ה, 27 במרץ 2015
ט.ל. החברה לאיכות הסביבה wellos

כדורי הכביסה – האם הם באמת עובדים?

כדורי הכביסה האקולוגיים צוברים פופולריות בארץ ובה בעת עולות השאלות – האם הם באמת עובדים? אולי בעצם אפשר לכבס בכלל בלי אבקת כביסה?! איך הם באמת עושים את העבודה?

המזהמים מגיעים למים גם אם לא מכבסים בנהר. כובסות בברזיל

תזכורת קטנה עבור מי שטרם שמע על תופעת כדורי הכביסה: מדובר בכדורים מפלסטיק המכילים מינרלים קרמיים ומגנטים, ומתיימרים לאפשר כביסה ללא אבקת כביסה כלל. פשוט – לשים את כדור הפלא בתוף מכונת הכביסה, ואפשר לשכוח מלסחוב אבקות כביסה או נוזל כביסה מהסופר. הפטנט הוא פטנט קוריאני (למרות שיש הרבה חיקויים סיניים), והוא בכלל לא חדש – בארצות שונות באירופה הוא משווק כבר כשלוש שנים, ובארץ הם נמכרים כבר מעל לשנה.

בתחילה צרכני כדור הכביסה היו בעיקר שוחרי איכות הסביבה, אך בין היתר בעקבות תחקיר צרכנות של "ידיעות אחרונות" שחשף את המוצר לקהל הרחב בנובמבר 2009, פרץ השימוש בכדור את הקו הירוק. תחקירה של חן העלה שכדורי הכביסה עושים את העבודה, אך לגבי אופן הניקוי הביא התחקיר דעות שונות. מרק דה ברמקור, סגן נשיא לפיתוח בסנו ומומחה לפיתוח אבקות כביסה, העלה השגות שונות לגבי פעולת כדורי הכביסה, וטען שעיקר הניקוי מושג בגלל החיכוך עם הכדור, שעושה את רוב פעולת הניקוי, “היעילות מזכירה את הכביסה המסורתית באמצעות אבנים וקרש על גדת הנהר", הסביר.

בלוגרים רבים שהגיבו לכתבות העלו הצעות אחרות – החל מהטענה שגם כביסה במים רגילים, ללא אבקה, תתן תוצאות ניקוי דומות, וכלה בטענה שאם רוצים ניקוי טבעי ואקולוגי באמת, שווה להשתמש באבקת סודה לשתייה, בחומץ, או בתמצית לימון בלבד, ללא אבקה וללא כדורי כביסה יקרים.

ומה אומרים הנתונים המדעיים, ולא הצהרות היצרנים השונים? האם ניקוי הבגדים מושג באמת זה רק באמצעות  "פעולת השיפשוף" של הכדור!? נתחיל בהצהרה הפשוטה – אתר "הסביבה" בדק מספר כדורי כביסה המיובאים לישראל. הנסיון שלנו הראה בבירור שקיים הבדל משמעותי בין הכדורים. מבלי להיכנס למי מהכדורים טוב יותר מהאחרים, המציאות מוכיחה עובדה אחת פשוטה – פעולת הניקוי אינה תוצאה של המבנה הפיזי של הכדור והחיכוך שלו עם הכביסה, כפי שטוען סגן הנשיא של סנו. אם פעולת הניקוי היתה תלויה רק בנוכחות הכדור בתוף הכביסה, לא היינו מוצאים הבדלי ביצועים משמעותיים בין המוצרים השונים. המסקנה ברורה – זה לא רק הכדור שאחראי לניקוי, אלא גם מה שיש בתוכו.

צרור מחקרים

ומה לגבי רמת ה-pH של המים!? אבקות הכביסה משנות את רמת החומציות של המים (pH). גם סגן הנשיא לפיתוח של סנו מודה שהכדורים שבדק מעלים את ה-pH, אבל לטענתו לא מגיעים לרמה של אבקת כביסה. בעבודת חקר שנעשתה על ידי סטודנטית במעבדה לכימיה של ד"ר סטולרצ'ק באוסטרליה (2008), נבדקו סוגים שונים של חומרי ניקוי והאפקטיביות שלהם על הסרת כתמים. אבקות וסבוני הכביסה העלו את רמת ה-pH לרמות של 9-10 במהלך הכביסה. היבואן של כדור הכביסה הקוריאני Wellos מציג תוצאות בדיקת מעבדה המראות שכדור הכביסה מעלה את רמת ה-pH לערך גבוה מ-9, מכך ניתן להסיק ששינוי ה-pH אכן אחראי לחלק מפעולת הניקוי.

ואולי פעולת הניקוי תלויה רק במים, ומספיק שנכבס את הכביסה במי ברז ללא אבקת כביסה כלל? כל מי ששכח פעם להוסיף אבקת כביסה שם לב שהכביסה לא יצאה נקיה. גם המחקר הנ"ל מציין כי למים לבד לא היתה השפעה ניכרת על הסרת הכתמים. למים יש חלק חשוב בפעולת הניקוי: הכביסה שרויה בהם כל הזמן והם ממיס טוב בפני עצמו, אבל ללא תוספים המעוררים את המים וממיסים את הכתמים לא תושג פעולת ניקוי. מחקר זה גם מראה שאלטרנטיביות "טבעיות" לאבקת כביסה אינן כה יעילות. שימוש באבקת סודה לשתיה לניקוי לא נתן תוצאות טובות של ניקוי כתמים, ושימוש בתמציות לימון נתן תוצאות טובות רק על חלק מהכתמים, אך לא השפיע כלל על הסרת כתמים אחרים, ואף הביא לתוצאת לוואי של גוון צהבהב על חלק מהבדים.

מכון התקנים

מחקר אחר שפורסם בארה"ב (2007) מראה השפעה ישירה בין קשיות המים לתוצאות הניקוי. במהלך המחקר נבדקו דטרגנטים שונים במים עם דרגות קושי שונות, החל ממים רכים במיוחד שעברו תהליך של יינון וכלה במים קשים (5ppm-145 ppm). התוצאות מראות בבירור כי ככל שקשיות המים גדלה, השפעת אבקת הכביסה ירדה בהתאם. יצרני כדורי הכביסה טוענים לריכוך המים באמצעות יינון מולקולות המים, ושימוש במגנטים המרככים את המים ומסייעים לפעולת הניקוי.

תוצאות דומות ולעיתים טובות מאבקת כביסה רגילה

תוצאות דומות ולעיתים טובות מאבקת כביסה רגילה

בשורה התחתונה, ישנן גם הוכחות אובייקטיביות כי כדורי כביסה איכותיים אכן מנקים כתמים ביעילות. בדיקה של מעבדת הטקסטיל במכון התקנים השוותה את יעילות השימוש באבקת כביסה רגילה לשימוש בכדור הכביסה המקורי בהסרת כתמים כגון שמן, חלב, שוקולד, ויין אדום. הבדיקה העלתה שכדור הכביסה וולוס משיג תוצאות דומות מאוד לאלה של אבקת הכביסה, ובחלק מהפרמטרים התוצאות מרשימות במיוחד: בכתמי שוקולד וחלב השיג כדור הכביסה תוצאה של 51.82 (לובן נקיון) מול 48.58 של אבקת הכביסה. חשוב לציין שהבדיקה נעשתה לפי "הנחיות יצרן" של אבקת הכביסה ושל יצרן כדור הכביסה. כלומר, לכדור הכביסה הוספו 20% של אבקת כביסה (לפי הנחיות וולוס למקרה של כביסה מלוכלכת במיוחד), ולגבי אבקת הכביסה השתמשו בכמות אבקה על פי המלצות היצרן.

חוסכים חשמל וכסף

נתון אקולוגי חשוב לסיום. קמרון (2007) מציין במחקרו כי כמות האנרגיה הנצרכת באירופה על ידי מכונות כביסה שוות ערך לתפוקה של 10 תחנות חשמל גרעיניות. חלק ניכר מהאנרגיה מושקע בחימום מים לכביסה, והמחקר שלו ממוקד כולו ביעילות אבקות כביסה בטמפרטורות כביסה נמוכות. המסקנה שלו היא שאבקות הכביסה המודרניות יעילות גם בטמפרטורות נמוכות (20 מעלות), וישנו פוטנציאל חיסכון עצום בהפחתת טמפרטורת הכביסה מ-40 או 60 מעלות ל-20 מעלות בלבד. גם יצרני כדורי הכביסה מדווחים כי יעילות הכדור טובה גם בטמפרטורת מים רגילה. הפחתת הטמפרטורה מקטינה משמעותית את צריכת החשמל, ועוזרת גם לכיס וגם למלחמה בגזי החממה וההתחממות הגלובלית.

את כדור הכביסה של וולוס ניתן לרכוש במבצע כאן

שתפו שתפו:
 • Facebook
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Linkter
 • NewsVine
 • Reddit
 • LinkedIn
 • Netvibes
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Live
 • Google Bookmarks
פרסומת: מבצע אביבי לגולשי הסביבה – ערכת גידול ירקות לילדים

אודות הכותב

עסקים עם הסביבה

עסקים עם הסביבה. המקום של העסקים הירוקים. רוצים לפרסם עסק ירוק? צרו עמנו קשר Biz [at] hasviva.co.il
ט.ל. החברה לאיכות הסביבה wellos

9 תגובות עבור “ כדורי הכביסה – האם הם באמת עובדים? ”

 1. אני שמעתי כל מיני נתונים לגבי כדורי כביסה אבל אני יודעת מהנסיון שלי שרק חומר ניקוי איכותי יכול לפרק כתמים קשים. האבקת כביסה לא חייבת להיות ידידותית לסביבה אבל רק בעזרת אבקת כביסה איכותית ניתן להשיג תוצאות מרשימות.

 2. שלום רב,
  רכשתי את הכדור לפני כחודש ומאז אני משתמשת בו בקביעות.
  הכביסה לרוב נראית די נקייה, הבעייה היא הריח שאינו נעים כמו מרכך.
  אך לכך הייתי מודעת טרם הקנייה.
  לצערי, ג'ינס עם לכלוך בשוליים מהליכה בלבד ולא כתמים קשים, יצא מלוכלך.
  בכביסה חוזרת עם אבקה ומרכך יצא נקי לגמרי.
  עובדה שגרמה לי לאיבוד אמון בכדור וביכולותיו.
  כעת אני מקפידה על מילוי של פחות כביסה במכונה, אך ללא ספק זה לא אקולוגי במיוחד…

  בברכה,
  הדס.

 3. הדס, באיזה כדור את משתמשת?

 4. אני משתמשת בכדורהכביסה של וולוס מזה כחצי שנה. שילמתי עבורו 250 ש"ח. הכביסה יוצאת סבירה, אבל אין שום מקור להשוואה עם תוצאות של אבקה, שהן טובות הרבה יותר. אם מוסיפים גם אבקה לפעולה של הכדור, זה בכלל לא חסכוני, כי יש אבקות מצוינות ב-6 ש"ח לק"ג.

 5. אני חושבת שכדורים זה נחמד אבל מבחינה אקולוגית זה לא להיט

  כמו שהדס אומר

 6. משתמשת בכדור של וולוס כשנה. מסקנותי הן: מנקה היטב כתמים אך הכביסה יוצאת מסריחה. אחרי הייבוש הריח המסריח נעלם, אבל ברגע שהבגד נרטב שוב, מזיעה למשל, או מגבת רטובה אחרי השימוש בה, הסירחון בלתי נסבל. ניסיתי להוסיף סודה לשתייה, חומץ, אבל כלום לא עוזר! בינתיים נטשתי את הכדור וחזרתי לאבקה רגילה. עלי לציין שגם לאבקות כביסה אקולוגיות, היתה אותה בעייה, של סירחון. זה קורה בד"כ אחרי זמן מה של שימוש (הן בכדור והן באבקות הללו) וההשערה שלי היא שמה שגורם לריח הם חיידקים, שכנראה רק האבקות הרגילות יודעות לטפל בהם. מאד מאד מתסכל.

 7. אני הבנתי שהכדורי כביסה עובדים והכביסה יוצאת נקייה ואקולוגית :) … אבל גם שקיימים גם הרבה חיקויים שפוגעים במוצר..
  מישהו יודע עוד פרטים על הנושא?

 8. ניסיתי כדור אחד. בשלוש הכביסות הראשונות זה עבד נפלא. אחר כך – דעך מהר מאוד. השמינית כבר דרשה כביסה מחדש.
  אבקות כביסה הן כנראה נזק אקולוגי פחות נורא מאשר חמרי ניקוי אחרים. במיוחד כנראה מזיקים חומרי הניקוי של מדיחי כלים.
  עם אבקה טובה אפשר למלא היטב את המכונה, וזה בטח יותר ירוק.

 9. לפני כמה ימים קניתי את נוזל הכביסה של אלמה וין ..
  האמת שבהתחלה לא האמנתי במוצר , מה זה בכלל נוזל כביסה לבגדי ספורט ?!
  המוצר עושה את העבודה!!
  ממליץ בחום
  http://www.facebook.com/Almawin

השארת תגובה

רוצים פרצוף משלכם? הרשמו כאן, הכניסו תמונה משלכם, וזו תופיע בתגובות כאן ובפורומים של האתר (וכן באתרים נוספים). להרשמה.

asif bags פרסום באתר הסביבה
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes